Máte auto? Je nové nebo ojeté, našetřili jste si na něj nebo se upsali ďáblu, či máte bohatého strýčka z Ameriky? Způsob, jakým majitelé ke svým vozům přišli a jaké mají auto se mění, co ale všechny spojuje a čeho se mnozí obávají, je krádež. Každý rok policie šetří tisíce a tisíce krádeží osobních automobilů, jak svou investici ochránit? Toto rozhodně není návod, jak ukrást auto, chceme vám popsat některé způsoby právě proto, abyste byli lépe schopní svůj majetek ochránit a věděli na co si dát pozor.
Postupů, jak se dostat do automobilu je hned několik, koukneme se teď trošku do historie:
Způsob “postaru”
Starší ročníky pamatují a možná jste někdy viděli, anebo sami aplikovali, když jste si zabouchly klíče v autě. Favorit nebo stará dobrá Škoda 120 nemají v podstatě žádné jiné zabezpečení proti krádeži než je samotný zámek. Zkušený zloděj dokáže tento zámek poměrně snadno prolomit pomocí planžety. Způsob zapomnětlivých majitelů těchto vozů byl pomocí delšího pevného drátu, na jehož konci se udělá háček, ten se strčí mezi okno a těsnění, pak jen stačí nahmatat táhlo, které nadzvedne čudlík a je otevřeno. Ten kdo nemá klíč od vozu, dál postupuje vytažením drátů pod přístrojovou deskou, dva z nich spojí a spojením další dvojce správných kabelů dojde k nastartování auta. Akce s dráty je dnes už notoricky známá z mnoha akčních filmů, no praxe není až tak jednoduchá.
Zloděj si vezme klíče od vozu
Podle průzkumu bylo v Anglii nejvíce vozů ukradeno hned po vyloupení bytu. Zloději si často vytipují majitele auta, ten nic netušící uloží klíče od auta někde doma, třeba rovnou na háček vedle dveří, aby je měl rychle po ruce, a tím nevědomky velmi ulehčí práci kriminálním živlům, které se chystají na jeho majetek. Popularita tohoto způsobu je hlavně v tom, že ukradené auto není nijak poškozené, netrčí z něj žádné dráty a nemá rozbitý zámek.
Převoz
Ukrást auto se dá jeho převozem nebo přemístěním. Tohle vyžaduje opravdu pevné nervy, jde o to, že vybrané auto se odtáhne třeba přímo z parkoviště. To, že alarm ječí na poplach jako splašený, nechává kolemjdoucí celkem v klidu, vždyť nevhodně zaparkované auta se odtahují dnes a denně. Majiteli takto ukradeného stroje však domů nepřijde žádná pokuta, zbudou mu jen oči pro pláč.
OBD vstup
OBD vstup je ve většině moderních aut proto, aby usnadnil práci technikům, kteří chtějí v servisu tzv. “napíchnout” vozidlo do počítače. Zkratka OBD je z anglického on-board diagnostics. Tento vstup musí být snadno přístupný pro získání důležitých dat a bývá často zneužíván. Zloději už sice nestačí jen drátek a znalosti elektrických obvodů, musí mít šifrovací zařízení, které po připojení do OBD jednoduše přeprogramuje bezpečnostní systém a nasimuluje klíč. Touto metodou je prý možné ukrást auto za 15 sekund, takže vážně rychlovka. Vstup je uvnitř vozu, k němu se lupič dostane buď rozbitým okénkem nebo použitím zesilovače radiových vln. Zesilovač se používá tam, kde není zámek, čili u bezklíčového odemykání.
Budoucnost
Rádi bychom teď napsali, že v budoucnu se krást auta nebudou, to ale není pravda, naopak možná to bude pro některé počítačové hackery úplně jednoduché a nebudou se muset auta ani dotknout. Internet se stal běžnou součástí našich životů a dostávají se i do aut. Připojení v nich je z důvodů dopravního zpravodajství, dostupnosti informací o počasí, neomezené hudbě a třeba i sledování sociálních sítí. Některá auta bylo možné odemykat a startovat mobilem, také je možné dohledávat vaši přesnou polohu, takže pro hackery ráj na zemi. Snaha, že auta budou jezdit úplně sami, tomu celému ještě nahrává do karet, i to je důvod proč některé automobilky, už teď nabízejí práci nebo finanční odměnu, pro ty, kteří umí systém zneužít, aby se našly mezery.
Ochrana
Způsobů kradení už bylo dost. Jak tedy posílit zabezpečení a vyhnout se krádeži?
- Nemít auto, když ho nemáte nikdo ho neukradne.
- Nenechávejte klíče od vozu na snadno dosažitelných místech.
- Používejte mechanické zabezpečení vozu. Tím může být například zámek řazení, zámek volantu, zámek pedálu nebo zábrana, která zamezuje otevření kapoty.
- Levnou a chytrou možností je tzv. pískování skel. Na skla je metodou pískování nebo leptání vyznačen VIN kód, který má každé auto a dá se podle něj identifikovat, pro zloděje je takové auto
- neatraktivní, protože by musel vyměnit všechna okna v něm. Každé takto upravené auto je označené nálepkou na předním skle.
- Lze také použít mechanické zabezpečení zásuvky diagnostiky, tedy výše zmíněného OBD vstupu, když ho máte, nelze do zásuvky zastrčit žádný konektor a nezneužije software auta.
- Ty auta, které nejsou denně používány a nemají ustájení, tím myslíme garáž, se dají obout do botiček, od niž má klíč majitel.
- Použití sledovacích systému, pomůže dohledat ztracený vůz, ať už byl odcizen jakýmkoliv způsobem.
Pojištění auta proti krádeži
Ano, i proti krádeži se můžete pojistit nebo připojistit. Automobil není žádná levná záležitost a jen málo domácností dokáže sáhnout do rodinného rozpočtu a po případné krádeži běžet do autosalónu pro nového čtyřkolého miláčka. Důsledky krádeže se stávají ještě fatálnějšími, je-li pro vás vůz v každodenním režimu nepostradatelným nebo je využíván k práci. Pokrýt vaši ztrátu vám pomůže pojišťovna, dá se využít připojištění k povinnému ručení a pro nové a hodnotnější automobily, kde se zvyšuje nebezpečí krádeže doporučujeme uzavřít havarijní pojištění, které pokryje i další rizika.