Srovnátor.cz

Atypické domy a stavby v ČR a ve světě

Revitalizace, rekonstrukce, transformace, konverze, renovace – stavebnictví se drží současného ekologického trendu, který se vyznačuje šetrností k životnímu prostředí a sofistikované samovýrobě elektrické energie. Funkčnost staveb ale nijak neeliminuje fantazii designérů a v celosvětovém měřítku by bylo stále o čem psát, pár příkladů kromě atypických druhů stavení uvádíme níže.

Česká republika a typy staveb na vzestupu

Stavby seskládané z námořních kontejnerů

Dům z kontejnerů vyvolává v některých odpor a paniku, ale architekti dokazují, že obavy jsou zbytečné. Námořní kontejnery jsou navíc bytelné a poskytují ochranu i před přírodními živly, jako je hurikán nebo oheň.

Výhody staveb z kontejnerů:

Atypické domy a stavby v ČR a ve světě

Mobilhouse

Bydlení v mobilhousech se rozšířilo v USA, ale v dnešní době je s malými úpravami využíván i u nás. Jako celoroční obytná jednotka slouží především pro menší rodiny. Jeden modul má průměrné rozměry 12 x 4 metry a výška je kolem 2,5 metru.

Výhody mobilních domů:

Hausbót

Obydlí na lodi, které zpravidla nemá svůj vlastní pohon. Se současně dostupnými technologiemi je možné bydlet na přehradě nebo na řece stejně pohodlně jako na souši. Elektrika, splachovací toaleta, teplá voda a všechny další vymoženosti jsou dostupné i v plovacím domě.

Výhody bydlení v hausbótu:

Světové skvosty

1. Dům Flinstonů

Slavný film Flinstonovi jistě nemusíme připomínat. Dům podle jejich vzoru byl postaven jako jednopodlažní s 360 stupňovým výhledem na hory i Pacifik. Dům je ve skutečnosti postaven ze dřeva a oceli, ale povrch je imitace kamene, takže působí velice masivně. Nápad postavit moderní “jeskyni” vzešel z hlavy architekta Phillipa Jon Browna. Dům je rozdělen kromě obývací plochy na 1 ložnici a 2 koupelny.

2. Cube House (krychlový dům)

Dílo nizozemského architekta se nachází ve městech Helmond a Rotterdam. Domy mají 3 patra a přízemí, kde se nachází vstupní hala. V prvním patře je obývací pokoj a kuchyň, ve druhém ložnice a koupelna a třetí patro se využívá podle potřeb obyvatel, někdy jako malá zahrádka. Celková rozloha obytné plochy je 1 000 m2, z toho je čtvrtina plochy nevyužitelná z důvodu klopených zdí.

3. Pohyblivý dům

Český projektant Bohumil Lhota dokazuje tvrzení: “zlaté české ručičky”. Přestavil si vlastní chatu na otáčivý dům. Vnitřní konstrukce, jejíž základem je nosný ocelový sloup s železobetonovými základy se otáčí podél osy díky ložiskům o 180O. Pohyb seshora dolů a naopak zajišťuje soustava kladek s elektromotorem. Třípatrový dům se podle potřeby energie otáčí za sluncem a v zimě se naopak umí zavrtat 2 metry pod zem, aby byl více tepelně izolován.

4.Inntel Hotel Zaandam

Nizozemské město Zaandam má bezpochyby jeden z nejzajímavějších hotelů v centru města. Účelem projektu architekta Wilfrieda van Windena byla vizualizace místních domů tradiční regionální zelené barvy do fasády hotelu. Hotel se 160 pokoji má 11 pater, je 40 metrů vysoký.

5. Vodárenská věž, Belgie/

Vodárenská věž byla pro své účely postavena mezi lety 1938 – 1941. Za druhé světové války byla využívána nacisty jako hlídková věž. Architekt Mauro Brigham tuto věž přeměnil v moderní šestipatrové bydlení, kde nechybí ani rozlehlá terasa s krásným výhledem do okolní krajiny. .Dům je konstruován pro jednu rodinu. Jednotlivá podlaží jsou propojena točitý schodištěm nebo výtahem. Exteriér byl s interiérem spojen velkými okny, čímž došlo i k prosvětlení interiéru.

6. Dům vzhůru nohama: “Upside down house”, Poland

Dům s jasným poselstvím: “život v komunistickém Polsku obrátil pro jeho obyvatele svět vzhůru nohama” je dílem patrona projektu Daniela Czapiewskiho. Dům, stojící na střeše se nachází na vrcholu hory Wiezica (329 m.n.m.). Dům byl postaven roku 2007, ale vybavení odpovídá 70. létům 20. století – období komunismu. Na základy bylo spotřebováno 200 m3 betonu a stavba trvala čtyřikrát déle než stavba běžného domu, dělníci totiž byli často dezorientováni a museli si dát pauzu.

Transformace kostela na rodinný dům

V Nizozemí se architektonické studio Zecc pustilo do konverze opuštěného kostela a výsledná residence pro rodinné účely překvapila celý svět. V Nizozemí bylo od 70. let minulého století zavřeno přes 1 000 kostelů a třetina z nich je demolována, proto se studio v rámci zachování infrastruktury města a historické budovy rozhodlo pro tento troufalý krok. Prvky kostela jako vysoké stropy a úzká vitrážová okna v budově zůstaly. Struktura kostela byla narušena mezaninovým uspořádáním.

Zdroje obrázků:

Kalkulačka povinného ručení

PSČ musí být ve formátu 12345

Exit mobile version