Při jízdě v autě jsou děti proti dospělým v nevýhodě. Ochranné prvky jako bezpečnostní pásy nebo airbagy nejsou přizpůsobeny na jejich výšku. Do 150 centimetrů proto musejí sedět v dětské autosedačce, která jim poskytne ochranu při dopravní nehodě. Používání dětských sedaček je již naštěstí běžnou součástí cestování automobilem. Nejdůležitější je však správné použití a výběr dětské autosedačky.
Bezpečnost na prvním místě
O tom, jak je důležité dítě přepravované v automobilu usadit a upoutat v dětské autosedačce, hovoří nejen drsné televizní klipy, ale i řada skutečných případů. Na simulátorech, které při svých akcích umožňuje BESIP vyzkoušet, lze zkusit, že při nárazu dítě v náručí opravdu neudržíte, případně mu můžete ještě více ublížit. Není až tak ojedinělým případem, že dospělý držel dítě v náručí a při nehodě jej vahou vlastního těla rozmačkal. Je potřeba si uvědomit, že například při rychlosti 50 km/h a při hmotnosti dítěte 10 kg bychom museli udržet ve svých rukou 300 kg! Používání dětských sedaček je povinné a to i ve městech a na krátkých vzdálenostech.
Autosedačku vybírejte pečlivě
Při výběru autosedačky je rozhodující váha dítěte, popřípadě jeho výška a věk. Její parametry a kvality, jako je velikost a váha sedačky, způsob instalace, materiál apod., si pak už volíte podle svých požadavků. Vždy však myslete na její praktičnost a komfort dítěte. Nikdy nepořizujte větší autosedačku jen proto, aby sloužila delší dobu a také není vhodné sáhnout po nejlevnější variantě na trhu. Je dobré sledovat žebříčky oficiálních testů kvality, pozitivních výsledků crashtestů a kladných recenzí.
Přepravujte děti zády ke směru jízdy co nejdéle
Pro nejmenší děti (miminka, kojence) je třeba pořídit odpovídající zádržný systém – kvalitní dětskou sedačku, která zajišťuje správnou polohu a uchycení dítěte. Je velmi důležité, aby velikost dítěte odpovídala sedačce a zároveň aby se v ní kojenec cítil pohodlně. Nejmenší děti se přepravují v sedačkách, které umožňují jejich přepravu v pololeže a které se vždy upevňují proti směru jízdy. Krk dítěte neunese v případě čelní kolize hmotnost hlavy, která po nárazu pokračuje v pohybu vpřed. Dětské sedačky skupin 0 a 0+ jsou proto konstruovány výhradně pro umístění zády ke směru jízdy. Minimálně do věku 15 měsíců musí být děti přepravovány v dětských sedačkách situovaných zády ke směru jízdy. Podle výrobce dětských autosedaček BeSafe je pro dítě od jednoho do čtyř let až pětkrát bezpečnější, když v autě jezdí proti směru jízdy. Sedačku je třeba umístit na sedadlo, které není vybaveno airbagem, případně je nutné airbag deaktivovat. Nové vozy tuto funkčnost mívají, u starších ojetých vozů si zjistěte, kde jsou airbagy umístěné a zda je možné je dočasně vypnout. V interiéru vozu často bývá u spolujezdce nálepka, která popisuje, jak postupovat.
Od batolete až po školáka
Jakmile děti povyrostou, je třeba jim přizpůsobit velikost sedačky – ta by měla vždy odpovídat velikosti a váze dítěte. Pro starší děti (většinou věku batolete a předškolního věku) se volí sedačka, kde již dětí sedí vzpřímeně s tím, že sedačka má záchytné popruhy a také ochranné polstrování z bočních stran, které pomáhá dítě udržet ve správné poloze. Jakmile z těchto sedaček dítě vyroste (školní věk), pak se volí sedačka bez popruhů, která má pouze podsedák a vyztužená záda, místo popruhů se dítě k sedačce připne bezpečnostními pásy, jimiž je vybaveno přímo auto. U těchto sedaček je třeba zkontrolovat, že po usazení dítěte mu nevede pás v blízkosti krku. Ve spodní části musí pás dítěti obepínat pánev. Starší děti poté postupně přejdou na tzv. podsedáky, jejichž hlavní účel je zajistit, že je dítě ve správné výšce při použití bezpečnostních pásů (nevede mu přes krk, dole vede přes pánev). Povinnost používání autosedaček a podsedáků zaniká ve chvíli, kdy je dítě vyšší než 150 cm a jeho váha dosáhne 36 kilogramů. Dítě poté může sedět jako dospělý přímo na sedadle vozidla, ale vždy musí být připoutané bezpečnostním pásem.