Jaro klepe na dveře a přichází čas na generální úklid auta. Pravidelné čištění interiéru není jen otázkou vzhledu, ale také zdraví. V autě se při jeho pravidelném užívání nahromadí spousta nečistot, ať už z bot, ovzduší nebo třeba i zapadnutých odpadků a je dobré auto jednou za čas pořádně vyčistit. A to ideálně alespoň 2x do roka, lépe však každé 3 měsíce. Zvládnete to i sami a poradit, jak na to, by Vám mohl náš článek.
Začněte od podlahy
V první řadě je nejlepší začít tam, kde je nepořádku nejvíc a to jsou koberečky. Vyndejte je, stranou od auta je pořádně vyklepejte nebo vykartáčujte a pokud máte koberečky gumové, můžete je i omýt, třeba pomocí hadice s vodou a trochy saponátu. Zatímco budete čistit zbytek auta, nechte koberečky vyvětrat nebo vysušit. Obzvlášť vysušení je důležité, aby se pak v autě nedržela vlhkost. Na řadu teď přichází vysavač, kterým vysajete nečistoty, které se držely po koberečky – písek, listí, jehličí, ale také třeba zvířecí chlupy, pokud v autě vozíte svého mazlíčka. Využijte i různé nástavce a úzké hubice vysavače, které se dostanou i do těch nejtěsnějších míst, právě tam se totiž nepořádek drží nejraději. Nezapomeňte také pořádně vyluxovat kufr, i na dně a bocích zavazadlového prostoru může být spousta nečistot.
Budeme Vás co nejdříve kontaktovat. Než vám zavoláme, prohlédněte si Spočítejte si rychle povinné ručení
Děkujeme za Váš zájem.
nabídky cestovního pojištění.
Vzhůru k sedačkám
Pokud jsou na Vašich sedačkách textilní autopotahy, máte na výběr – buď je pouze vysajete pomocí vysavače, nebo je vyčistíte mokrou cestou pomocí tepovače. Možná budete zděšeni výslednou barvou vody po vyčištění, sedačky jsou totiž dalším místem v autě, kde se nepořádku a špíně daří.
Pokud máte sedačky kožené, údržba je snazší. Vyčistit je můžete mokrým hadříkem s trochou saponátu vhodného pro čištění kůže nebo použít čistící ubrousky určené pro péči o kožené autopotahy. Nemáte-li s přípravkem na čištění kůže ještě zkušenosti a není jistota, že na kůži nenadělá např. skvrny, vyzkoušejte ho nejdříve na části sedačky, která není tolik vidět. Opatrně můžete sedačky také vysát, ale pozor na případné poškození kůže hubicí vysavače.
V sedačkách se drží spousta nečistot
Palubní deska se bude blýskat
Dalším krokem je vyčištění palubní desky. Stejně jako u sedaček je důležité zohlednit materiál, ze kterého je palubní deska vyrobena a podle toho postupovat. Šikovné jsou na to čistící ubrousky, které koupíte na většině čerpacích stanic a které jsou vhodné na všechny materiály. Interiér vyčistí a zároveň provoní. Při čištění se věnujte každému záhybu a pečlivě setřete prach a nečistoty. Pozor! Pokud mají ale ubrousky leštící schopnost, nepoužívejte je na volant a řadící páku! Je riziko, že by pak mohly nepříjemně klouzat a obzvlášť u volantu je to nebezpečné. K čištění můžete použít i utěrku z mikrovlákna a přípravek, který je k čištění palubních desek určený. Stejnou péči pověnujte i dveřním výplním, tlačítkům na ovládání oken a klikám pro otevření dveří.
Okna jako poslední krok
Jako poslední přijdou na řadu okna. Přestože se dají zakoupit ubrousky na čištění oken, nejefektivněji a nejrychleji vyčistíte okna pomocí utěrky z mikrovlákna a přípravku na čištění oken. Je tak minimální šance na zanechání skvrn na skle a narušení výhledu. Vnější okna nejprve očistěte mokrým hadříkem od větších nečistot a pak dočištěte pomocí utěrky z mikrovlákna a čističe na okna.
Čištění interiéru ozonem
Pokud chcete čištění interiéru auta dovést k dokonalosti, využijte možnosti vyčistit ho ozonem. Využít můžete buď služeb servisu, který tuto službu nabízí, nebo si zakoupit vlastní přístroj. Ozon ničí bakterie, viry, plísně, nežádoucí pachy a je několikanásobně účinnější, než dezinfekční přípravky. Plyn se dostane i do míst, kam se hadříkem nedostanete a vyčistí také póry všech materiálů v autě. Obzvlášť pro alergiky a často nemocné lidi je čištění ozonem velmi vhodné.
Čištění interiéru ozonem zbaví auto virů a plísní. Zdroj: mycka-aut-ostrava.cz