Cestování s dětmi bývá vždy náročnější, což se začíná projevovat už při samotném balení věcí do kufrů. Se svým zavazadlem si rodiče obvykle příliš hlavu nelámou a pokud něco zapomenou, na místě danou věc dokoupí nebo jednoduše zaimprovizují. Ale zapomenout doma nočník nebo nejoblíbenější hračku, to by mohlo být neštěstí. Proto se vyplatí mít připravený seznam věcí a ten postupně odškrtávat.
Základem je pečlivá příprava
Přestože je cestování s dětmi náročnější, dá se zvládnout a každá cesta může být pro celou rodinu nezapomenutelným zážitkem. Pokud jste byli zvyklí cestovat, než jste měli děti, není důvod, proč byste v cestování nemohli pokračovat s nimi. Důležité je zohlednit potřeby dítěte, které i na dovolené potřebuje pravidelný rytmus a dostatek spánku, a věnovat dostatek pozornosti přípravě a plánování cesty.
Věku a potřebám dítěte je v první řadě nutné přizpůsobit cílovou destinaci a způsob dopravy. Při plánování dovolené se zajímejte také o vybavení apartmánu, pokoje, chatky, hotelu, penzionu nebo jiného vybraného ubytovacího zařízení. Děti ocení bazén, venkovní hřiště, hernu nebo možnost zapůjčení sportovního vybavení, vy budete mít zase o starost méně, když vám v místě pobytu zapůjčí dětskou postýlku, židličku, vaničku, dětské záchodové prkénko nebo nočník.
Fotky ubytování a destinace můžete dětem ukázat – budou vědět, co je čeká, budou se mít na co těšit a adaptace na nové prostředí pro ně bude snazší.
Seznam je nepostradatelným pomocníkem
Cestujete-li často nebo pravidelně, vytvořte si seznam věcí, které musíte vždy dětem sbalit s sebou, a ten průběžně aktualizujte podle toho, jak děti rostou a mění své zájmy. Vyplatí se ho mít připravený v elektronické podobě (abyste nemuseli škrtat a přepisovat) a před každou cestou ho přizpůsobit ročnímu období a typu pobytu. Potom už stačí jen odškrtávat.
Co nesmí chybět v dětském zavazadle
Konkrétní seznam věcí se bude lišit podle cílové destinace i podle zvyklostí rodiny, nikdy by v něm ale neměly chybět následující položky:
- doklady (průkaz pojištěnce, v případě cesty do zahraničí také občanský průkaz nebo cestovní pas),
- oblečení a boty přizpůsobené ročnímu období (sadu dětského náhradního oblečení si pro všechny případy přibalte také do příručního zavazadla),
- hry a hračky (kromě oblíbených hraček je vhodné přibalit také nějakou novou, neokoukanou hračku nebo takovou, na kterou dítě už téměř zapomnělo a s radostí ji znovu objeví),
- elektronika (přenosný přehrávač, tablet, nabíječka, sluchátka),
- oblíbená věc z domova, která na cestách dodá dítěti pocit jistoty (může to být plyšák, polštářek, hrneček nebo cokoliv jiného),
- láhev na vodu a krabička na svačinu,
- batůžek,
- lékárnička s pravidelně užívanými léky, léky na alergii a dalšími základními potřebami (náplast, obvaz, dezinfekce, teploměr, repelent, léky na nachlazení, horečku, bolest, nevolnost a průjem).
Specifický a mnohem obsáhlejší bude seznam věcí v případě, že cestujete s miminkem. Na seznam budete muset připsat zásobu plenek, vlhčené ubrousky, bryndáček, dudlík, podložku na přebalování, několik látkových plen, kočárek, šátek nebo nosítko, případně také vše na přípravu kojenecké výživy (lahvičku, termosku, kojeneckou vodu).