Cykloturistika patří v Česku mezi nejoblíbenější sportovní aktivity. Díky husté síti cyklotras můžete objevovat krásy naší země každoročně od dubna do pozdního podzimu. Na své si přijdou jak rodiny s dětmi, tak i sportovci toužící po výkonu. Stezky vás zavedou na hrady a zámky, do hlubokých lesů či rašelinišť i do zoologických zahrad. Mezi ty nejkrásnější patří cyklotrasy v okolí Třeboně, Prahy nebo na jižní Moravě. Nejznámější je potom cyklotrasa Labská stezka.
Hlavní cyklistická sezóna je v plném proudu a byla by škoda nevyužít krásného počasí k poznávání nových koutů Česka. Cyklotrasy protínající naši republiku od západu k východu nabízejí skvělé vyžití pro kolaře na všech úrovních. Terény jsou jak rovinaté, tak i kopcovité, na své si tedy přijdou příležitostní cyklisté i natrénovaní sportovci. Mezi jejich nevýhody patří to, že ne každá cyklotrasa je úplně dokončena a některé z nich tak vedou po frekventovaných silnicích.
Cyklotrasy mapa
Pokud máte již všechny stezky a cesty v okolí vašeho bydliště projeté, nic vám nebrání mrknout do map a vydat se prozkoumávat nové trasy. Ne všechny cyklotrasy mapa na internetu dokáže zaznamenat, najdete jich tam ale dost. Zobrazit cyklotrasy umí třeba mapy na Seznamu a nebo Google mapy.
Cyklotrasy Třeboň a okolí
Nejvyhlášenějším cyklistickým rájem jsou bezesporu jižní Čechy. V okolí města Třeboň naleznete ideální podmínky pro cykloturistiku – malé vesničky, rybníky a rovinatý terén. Cyklotrasy Třeboň jsou tak ideální pro rodiny s dětmi, které se po cestě i leccos přiučí. A to pokud zvolí některou z naučných stezek, jejichž tématem je příroda a historie Třeboňska:
- cyklotrasa “Okolo Třeboně” – uzavřený okruh vedoucí z Třeboně okolo rybníků zpět do města
- Naučná stezka kolem Rožmberka – stezka vede z Třeboně k rybníku Rožmberk
- Naučná stezka kolem rybníka Svět – uzavřený okruh kolem rybníka Svět
- Naučná stezka Veselské pískovny – vyhledávané místo vhodné ke koupání
- Naučná stezka zdraví Třeboň – Hradeček – kratičký okruh blízko historického centra Třeboně, vhodnější spíše na krátkou procházku
Cyklotrasy Praha a Středočeský kraj
Rovina a i náročnější terény vás čekají, vydáte-li se na kole poznávat okolí Prahy a Středočeský kraj. Zde cyklisty nejvíc lákají scenérie kolem řek Vltavy, Berounky a Sázavy. Cyklotrasy Praha jsou vhodné i pro děti, na většině z nich se dá v pohodě jezdit i s tzv. cyklovozíkem. I zde se leccos dozvíte o historii českých zemích. Mezi nejatraktivnější patří:
- Po stopách českých králů – cyklotrasa spojující hrady Točník, Karlštejn a Nižbor
- tzv. Kokostezky – stezky vedoucí Kokořínským údolím, vhodné spíše pro horská kola
- Křivoklátské okruhy – cyklotrasy na území Křivoklátska, Kladenska a Rakovnicka
- cyklotrasa Praha – Karlštejn – rovinatá trasa vedoucí přes Zbraslav na hrad Karlštejn
© Přispěvatelé OpenStreetMap | Cyklotrasy Praha
Cyklotrasy jižní Morava
Dalším oblíbeným místem pro cykloturistiku je jižní Morava. Na cestách můžete navštívit moravské vinné sklípky, ochutnat místní speciality a obdivovat krásu zámků Lednice a Valtice. I cyklotrasy jižní Morava jsou vhodné na aktivní dovolenou s dětmi, mezi nenáročné cyklostezky se řadí:
- Lichtenštejnské stezky – cyklotrasy spojující památky rodu Lichtenštejnů, které zanechali na jižní Moravě a v Dolním Rakousku. Poznáte je podle rodového erbu na cyklistickém značení.
- Moravské vinařské stezky – 1200 kilometrů stezek mezi vinohrady na jižní Moravě. Cyklotrasy vedou od Znojma až do Uherského Hradiště.
- Baťův kanál – podél kanálu vede zhruba 80 kilometrů dlouhá cyklotrasa, na kterou navazují další trasy v okolí, včetně Moravských vinařských stezek
© Přispěvatelé OpenStreetMap | Cyklotrasy jižní Morava
Cyklotrasy Ostrava
Leckdo si Ostravsko spojuje jen s uhelnými doly a těžkým průmyslem, i zde ale naleznete místa jako stvořená pro aktivní cyklistiku. Celý Moravskoslezský kraj je cyklotrasami protkán, řada z nich je vhodná i pro malé děti. Které cyklotrasy Ostrava nabízí?
- cyklotrasa “Z Ostravy do Beskyd” – stezka začíná na kopci Landek v Ostravě, pokračuje přes Paskov a končí v Ostravici. Po cestě uvidíte soutok řek Odra a Ostravice.
- cyklotrasa podél Odry Starý Bohumín – Ostrava – zhruba 15 kilometrů dlouhá asfaltka ze Starého Bohumína až do Ostravy. Ve Starém Bohumíně se lze dostat na cyklotrasy v Polsku.
- cyklotrasa Horní Bečva – Rožnov pod Radhoštěm – nenáročná trasa pro rekreační cyklisty a děti. Cesta tam vede z mírného kopce, zpátky lze využít služeb cyklobusu.
© Přispěvatelé OpenStreetMap | Cyklotrasy Ostrava
Cyklotrasy Olomouc
Příroda, hrady a zámky, náročnější terény – to vše nabízejí cyklotrasy v Olomouckém kraji, které jsou mezi kolaři hodně oblíbené. Některé z nich jsou jako dělané na rodinné výlety, u dalších je potřeba si jejich terén řádně nastudovat. Pár tipů na cyklotrasy Olomouc:
- Pohádková cyklotrasa z Uničova – jak už název napovídá, trasa je ideální pro rodiny s dětmi. Po cestě navštívíte areál Nové zámky, město Litovel (“Hanácké Benátky”) a přírodní koupaliště.
- cyklotrasa kolem vojenských pevností – naučná stezka přímo v Olomouci, na které pochytíte střípky z vojenské historie
- cyklotrasa kolem oblasti Libavá – náročná trasa měřící zhruba 50 kilometrů začíná a končí v centru Olomouce. Po cestě se nachází Přírodní park Údolí Bystřice s kaňony a kamennými moři.
© Přispěvatelé OpenStreetMap | Cyklotrasy Olomouc
Lipenská cyklotrasa a cyklotrasy Šumava
Vyhledávanými lokalitami nejen mezi cyklisty jsou oblast kolem Lipenské nádrže a Šumava. Cyklotrasy kolem Lipna navazují na šumavské a rakouské stezky, jejich výhodou je bezesporu možnost využít přívozu, když vám dojdou síly. Mezi oblíbené trasy patří:
- Stožecká cyklostezka – populární mezi cyklisty a in-line bruslaři. Trasa dlouhá zhruba 16 kilometrů vede Národním parkem Šumava a kopíruje Vltavu.
- Lipenská magistrála – trasa spojující všechna hlavní turistická centra kolem Lipna. Je nenáročná, tudíž vhodná i pro děti.
- Jezerní cyklostezka Lipno – Frymburk – Přední Výtoň – Lipno – trasa vedoucí kolem jezera, vhodná spíše pro větší děti, které uvítají přívoz do Frymburku.
- cyklotrasa Kvilda – Horská Kvilda – Březník – Kvilda – cyklotrasa střední obtížnosti, vhodná pro krosové nebo horské kolo. Počítejte s poměrně prudkým stoupáním na Černou horu.
- cyklotrasa Vimperk – Boubín – těžká trasa, která vás zavede pod vrch kopce Boubína. Na samotný vrchol se lze dostat přes obtížný terén, jízda na kole je na něm však zakázána.
- cyklotrasa Nové Hutě – Knížecí Pláně – Nové Hutě – poměrně lehká cyklostezka vedoucí po horských pláních. Po cestě lze vyjet až na Bučinu, je zde však náročné stoupání.
© Přispěvatelé OpenStreetMap | Cyklotrasa – Lipno a Šumava
Hlavně bezpečně
Ať už se vydáte na kole kamkoliv, dbejte hlavně na to, abyste se ze svých cest vrátili bezpečně domů. Vždyť cyklisté patří společně s chodci mezi nejvíce zranitelné účastníky silničního provozu. Co patří k základům bezpečné jízdy?
- dodržování přiměřené rychlosti
- včasné a důsledné oznámení o změně směru jízdy
- dostatečný rozestup od ostatních cyklistů
Nezapomeňte rovněž na to, že i vy jako cyklisté můžete někomu svou neopatrnou jízdou způsobit nemalou újmu na zdraví či majetku. Před případnou náhradou škody vás ochrání pojištění proti odpovědnosti za škodu.