Exotický Zanzibar je považován za jeden z nejkrásnějších ostrovů na světě. Vydáte-li se na dovolenou na Zanzibar, můžete se těšit na nádherné bělostné pláže kontrastující s tyrkysovým mořem, zachovalý podmořský svět, relativně stálé tropické klima a panenskou přírodu ve vnitrozemí. Vše umocňuje uvolněná atmosféra a přátelská povaha místních obyvatel.
Poloha a podnebí
Zanzibar je hlavním ostrovem stejnojmenného tropického soustroví. Společně s menším ostrovem Pemba tvoří autonomní stát Zanzibar, který společně s Tanganikou tvoří jednotný stát Tanzanie. Název Tanzanie není náhodný – skládá se ze z počátečních písmen slov Tanganika a Zanzibar. Na mapě Zanzibar najdete v Indickém oceánu, východně od afrického pobřeží, od něhož je vzdálen asi 35 km. Rozloha ostrova Zanzibar činí 1 658 km2.
Na ostrově panuje tropické podnebí a vzhledem k blízkosti rovníku nedochází k výrazným teplotním výkyvům. Průměrná teplota moře neklesá pod 25°C. Za ideální období pro dovolenou na Zanzibaru se považuje období od června do října, případně od ledna do března. V ostatních měsících by vám odpočinek na pláži mohl narušit déšť.
Vstupní formality
Cesta na Zanzibar je z hlediska vstupních formalit poměrně jednoduchá. Neobejdete se pochopitelně bez cestovního pasu, který musí být po návratu platný ještě minimálně 6 měsíců. Další (a zároveň poslední) nezbytností je jednorázové turistické vízum. Získáte ho na letišti hned po příletu na základě vyplněného imigračního formuláře, a to za poplatek 50 $ (v případě platby v hotovosti je vhodné mít částku přesně). Ještě lepší je o tříměsíční turistické vízum požádat předem na zastupitelském úřadě, kde stojí 50 €, resp. 70 € v případě expresního vyřízení. Nejbližším zastupitelským úřadem je však Velvyslanectví Tanzanie v Berlíně.
Užitečné rady na cestu
Cestování s sebou nese kromě nezapomenutelných zážitků také možná rizika a nepříjemné situace, do kterých byste se mohli dostat. Zčásti jim lze předejít informovaností a znalostí místních poměrů. Při cestě na Zanzibar si dejte pozor na:
- Oblečení. Protože obyvatelé Zanzibaru jsou převážně muslimové, ženy musi zapomenout na opalování nahoře bez. Svléknout si na pláži horní díl plavek je zakázané. Celkově je třeba dbát na vhodné oblečení a příliš se neodhalovat. Vhodné je mít zakrytá ramena a kolena, a to především v turisticky odlehlých oblastech.
- Příliv a odliv. Zejména na východním pobřeží je nutné počítat s velmi výrazným přílivem a odlivem, který několikrát za den změní charakter pláže.
- Dostatek peněz v hotovosti. Bankomaty na Zanzibaru až na výjimky nečekejte, platba kartou se zase nevyplatí kvůli nevýhodnému kurzu. Nejlepší je mít s sebou dostatek hotovosti v dolarech (místní měnou je tanzanský šilink).
- Zdravotní rizika a očkování. Na Zanzibar jako Evropané oficiálně nepotřebujete žádné potvrzení o očkování. S ohledem na existující zdravotní rizika se však doporučuje mít očkování proti hepatitidě typu A, žluté zimnici a břišnímu tyfu. Dalším hrozícím rizikem je nákaza malárií. Proto je nutné používat repelenty, večer nosit dlouhé rukávy a dlouhé nohavice, spát pod moskytiérou a preventivně užívat B-komplex, případně antimalarika.
- Lékařské ošetření a kvalitní pojištění. Budete-li muset navštívit nemocnici, dejte přednost raději soukromému zdravotnickému zařízení. Zároveň si nezapomeňte před odjezdem sjednat kvalitní cestovní pojištění. Doklad o pojištění po vás může být vyžadován před přijetím k lékařskému ošetření či zákroku (i akutnímu), proto ho mějte neustále u sebe.
Nejzajímavější lokality a aktivity
Letovisko Nungwi
Ostrov Zanzibar přímo vybízí k lenošení, procházkám po pláži a pozorování podmořského života kolem korálových útesů při šnorchlování či potápění. Nejoblíbenějším přímořským letoviskem je luxusní letovisko Nungwi na severu ostrova, které bylo ještě nedávno poklidnou vesnicí. Pláže lemované kokosovými palmami, banánovníky a mangrovovými porosty jsou jako vystřižené z katalogů. Pro akčnější povahy je zde možnost surfování, vodního lyžování nebo zapůjčení kajaku.
Stone Town v Zanzibar City
Hlavní město Zanzibaru je zapsáno na Seznamu světového dědictví UNESCO. Vděčí za to svému historickému jádru, kterému se říká Stone Town (Kamenné město). Historické jádro města bylo postaveno z korálových útesů a jeho jedinečným architektonickým prvkem jsou vyřezávané dveře z masivního dřeva (chlebovníku, teaku nebo durianu), kterých je zde přes 500.
Odkaz Freddieho Mercuryho
Zanzibar je rodištěm slavného zpěváka Freddieho Mercuryho. Prožil zde sice jen část svého dětství, než byl poslán do Indie, hlavní město se však chlubí hned několika místy, kde se údajně narodil.
Provoněné exkurze
Zanzibar je znám také jako “ostrov koření”. Po dlouhá léta se zde pěstovalo mnoho druhů koření, které se vyváželo a prodávalo do celého světa. Typickými druhy jsou zejména skořice, hřebíček, vanilka, pepř a muškátový oříšek. Koření se zde samozřejmě pěstuje dodnes a v rámci tzv. Spice tours se můžete vydat na prohlídku některé z místních farem, kde uvidíte, jak koření vypadá a roste, a ucítíte jeho vůni i chuť. Exkurze jsou doprovázeny ochutnávkou exoticých druhů ovoce.
Prales Jozani
Jihovýchodně od hlavního města Zanzibar City se nachází nevelký prales s exotickými druhy zvířat a rostlin. Jedná se o pozůstatek lesa, který původně pokrýval celý ostrov. Jsou zde k vidění mimo jiné guerézy zanzibarské – opice, které žijí pouze na Zanzibaru a jinde ve světě se s nimi nesetkáte.
Plavání s delfíny
Další zážitek ve společnosti přátelských živočichů si můžete dopřát na jihu ostrova. Ve vesničce Kizimkazi se pořádají tzv. Dolphin tours, tedy vyjížďky na loďkách, během nichž si můžete zaplavat s delfíny.
Orientační ceny na Zanzibaru
Zajímá vás, jaký finanční obnos byste si měli na takovou exotickou dovolenou připravit? Záleží na tom, kdy se na Zanzibar vydáte, s jakým předstihem budete dovolenou plánovat a jaké kategorii ubytování dáváte přednost.
- Nejnákladnější položkou je samozřejmě doprava. Zpáteční letenku na Zanzibar pořídíte za méně než 20 000 Kč.
- Ubytování pro dvě osoby se snídaní se dá pohodlně sehnat do 1 500 Kč za noc. V luxusním resortu vás dvoulůžkový pokoj může vyjít až na 4 000 Kč za noc.
- Obyčejná večeře v restauraci stojí kolem 150 Kč.
- U cestovní kanceláře zaplatíte za 11denní zájezd pro dvě dospělé osoby 50 000 Kč a více.