S počínajícím létem je v Evropě těžké najít hezké místo u moře, které by nebylo v obležení turistů. Jste-li spíše samotáři, zavítejte do Albánie, země, která je masovou turistikou zatím nedotčena. Doby, kdy se potýkala s finanční krizí, vysokou nezaměstnaností, korupcí a organizovaným zločinem, jsou dávno pryč. Od roku 2009 je členem NATO a v současnosti probíhá její integrace do Evropské unie. Odpočinek u moře si můžete zpříjemnit návštěvou památek či výletem do přírody.
Ještě před několika lety byla dovolená v Albánii nemyslitelná. Země byla do roku 1990 sevřená tvrdým komunistickým režimem, separovaná jak od západního tak východního světa. Její poloha na Balkánském poloostrově rovněž odradí mnoho lidí od návštěvy, nejsou si jisti, zda je území bezpečné. Situace se v zemi sice výrazně zlepšila, přesto ale Ministerstvo zahraničí ČR varuje před cestováním do odlehlých horských oblastí podél hranic s Kosovem a Černou Horou.
Pro milovníky přírody i plážové povaleče
Mezi nejvýznamnější turistická střediska patří okolí města Drač omývané Jaderským mořem a riviéra mezi Vlorou a Sarandou nabízející koupání v moři Jónském. Na jih od Sarandy najdete ve městě Ksamil ty nejhezčí pláže Evropy s tyrkysovou vodou a bílým pískem. Pěkné pláže najdete i kolem měst Dhërmi a Himara.
Oblíbenou destinací je hlavní město Tirana, město kontrastů. Za komunismu zde nevyrostla paneláková sídliště jako v ostatních zemích východního bloku, ale honosná sídla vládnoucí garnitury. Navštivte Skanderbegovo náměstí, Edhem Beyovu mešitu nebo tržiště Markata E Fruta Perimeve.
Jste-li milovníci historie, vydejte se prozkoumat historická místa ve městech Butrint, Gjirokastra a Berat. Všechna najdeme na seznamu kulturního dědictví UNESCO.
Za přírodou vyražte do národních parků Dajti, Karaburun-Sazan, Theth a Valbona. Na túru se vydejte do nejvyššího pohoří Korab, perlou Balkánu je potom Ochridské jezero na hranicích se Severní Makedonií.
Do Albánie po svém
Pokud si nevyberete zájezd z nabídky cestovních kanceláří, vydejte se do Albánie na vlastní pěst. Byť do země turisté neproudí ve velkém, je zde překvapivě dobrý výběr hotelů i jiných typů ubytování. Čistý a pohodlný dvoulůžkový pokoj najdete už za 35 eur za noc, součástí jsou většinou i snídaně. Během léta si můžete rezervovat i soukromé pokoje na pobřeží, ve městech jsou k dispozici hostely a ubytovny s lůžky od 10 eur za noc. Problém by mohl nastat při hledání dobrého kempu, jejich nabídka je omezená.
Autem se do Albánie dostanete za necelých 20 hodin a vybírat můžete ze dvou hlavních tras:
- tzv. Jadranská cesta (Graz – Záhřeb – Dubrovnik – Tirana) – cesta vhodná pro ty, kteří tak úplně nespěchají a pro něž je cestování autem částečnou dovolenou. Zastavit se po cestě můžete na Jaderském pobřeží, dále je třeba počítat s kolonami v Rakousku a Chorvatsku, v Černé Hoře vás pak čekají všudypřítomné serpentiny. Zvolíte-li tuto variantu, připravte si peníze na dálniční známku v Rakousku a Slovinsku a dále na mýtné v Chorvatsku. V Černé Hoře a Albánii poplatky za dálnice neplatíte, maximálně pár euro za průjezd tunely.
- přes Maďarsko, Srbsko a Makedonii (Bratislava – Budapešť – Bělehrad – Niš – Skopje – Tirana) – nejrychlejší a nejkratší cesta do Tirany. Často využívaná řidiči, kteří cestují do Řecka. Čekají vás převážně dálnice s motoresty a čerpacími stanicemi. Potřebovat budete slovenskou a maďarskou dálniční známku a dále zaplatíte srbské a makedonské mýtné.
Ať už zvolíte jakoukoliv trasu, vyžádejte si na albánských hranicích dokument Potvrzení o vjezdu vozidla. Při výjezdu ze země vám na jeho základě vypočítají silniční daň, která činí 1 euro na den. V pořádku mějte všechny doklady k autu, albánská policie je v tomto ohledu přísná a doklady pečlivě kontroluje.
Dobrodružné povahy se mohou vydat do Albánie vlakem nebo autobusem. Přímé spojení mezi Prahou a Tiranou sice neexistuje, oba dopravní prostředky lze ale nakombinovat a dostat se do Tirany za zhruba 4 000 korun a 40 hodin.
Asi nejpohodlnější způsob, jak se do Albánie dostat, je letadlo. Mezi Prahou a Tiranou existuje přímá linka, není ale moc frekventovaná. Jinak počítejte s přestupy v Bělehradě, Athénách, nebo Istanbulu.
Za kolik nakoupíte
Ceny za jídlo v restauraci jsou velice podobné těm našim, ať už se jedná o klasickou restauraci nebo fast food. Za večeři v levnější restauraci zaplatíte od 60 do 120 korun, za větší menu s alkoholickým nápojem pak 300 korun.
Potraviny v obchodech ve větších městech nakoupíte za podobné ceny jako v Česku. Dostanete-li se na venkov, můžete základní suroviny jako je ovoce, zelenina, sýry a další mléčné výrobky lacině získat od místních obyvatel.
Za alkohol vydáte stejně peněz jako u nás, cigarety jsou obecně o něco levnější.
Ve větších městech se dá platit kartou, moc na to ale nespoléhejte a mějte u sebe hotovost. Ideální je přijet do země s eury a ty zde v bance vyměnit za albánskou měnu, leky.
Co byste měli vědět
Při plánování dovolené je potřeba myslet na to, že země patří mezi nejchudší evropské státy. Životní úroveň obyvatel žijících v odlehlých oblastech Albánie je velice nízká, turistům se proto doporučuje dodržovat základní bezpečnostní pravidla:
- cestujte ve skupině
- při cestování vozem jeďte v koloně min. dvou vozidel
- naplánovanou trasu zadejte do systému ministerstva DROZD (https://drozd.mzv.cz/)
S určitými problémy se potýká i dopravní infrastruktura. Na zdolání i krátké vzdálenosti budete potřebovat o dost více času, než kdybyste tuto trasu jeli v ČR, kvalitní silnice najdete jen na hlavních tazích. Při cestování autem se v Albánii doporučuje:
- necestovat v noci
- být při řízení neustále ve střehu vzhledem k místním řidičským zvykům
- při nehodě vyčkat příjezdu policie
- dodržovat povolenou rychlost
- sledovat počasí, po silném dešti mohou být některé silnice nesjízdné
Spolehnout se nedá ani na veřejnou dopravu. Železniční síť je velice omezená, pomalá a nevyhovující z hlediska hygienickým podmínek. Autobusy zase vesměs nemají jízdní řády a je někdy velmi těžké zjistit, kde mají zastávku.