Na východním cípu Arabského poloostrova zhruba sedm hodin letu z Prahy se nachází Omán, země s jedinečnou přírodou, teplým mořem a dlouhými písečnými plážemi. Oproti Spojeným arabským emirátům, které jsou mezi cestovateli rovněž populární, nabízí Omán navíc přírodu se zelenými stromy, nečeká na vás tedy jen písečná poušť. Tradičními dovolenkovými destinacemi je buď hlavní město Maskat nebo letovisko Salalah na jihu země.
Zatím představuje Omán stále neprobádané území z hlediska turismu, služby jsou ale v místních luxusních hotelech na vysoké úrovni. Dobu pro návštěvu země je potřeba dobře promyslet. Od dubna do září je počasí v Ománu velice teplé na takřka celém jeho území. Zhruba od května do července je potom doslova spalován sluncem, teploty zde přes den šplhají až ke 40 stupňům.
Pro Středoevropana mnohem příjemnější klima nabízí Omán v zimních měsících, tedy mezi listopadem a únorem. V tuto dobu se zde teploty drží okolo 30 stupňů s večerním příjemným ochlazením a mírným vánkem.
S cestovkou nebo po vlastní ose
Omán je v nabídce českých cestovních kanceláří už několik let a patří mezi ty luxusnější dovolené. Vždyť abyste mohli strávit týden v pětihvězdičkovém hotelu přímo na pláži, počítejte minimálně se 40 tisíci na osobu. Součástí hotelových komplexů jsou i wellness centra, sauny a další zařízení. Nejnavštěvovanějšími středisky jsou letoviska Salalah, Mirbat a Salalah Wadi Khasbar.
Omán je ideální země na cestování na vlastní pěst. Lidé jsou tu velice vstřícní a v zemi je navíc povoleno kempování v podstatě kdekoliv. Ani s jiným typem ubytování zde nebývá problém. Zarezervovat si můžete pokoj přes booking.com, případně je zde celkem rozšířen i couchsurfing, služba nabízející bezplatné ubytování u místních. Na přespání v hotelech ale pozor, jedna noc vás může vyjít i na 2 tisíce korun.
Pár praktických rad
Do Ománu se dostanete letecky z Prahy za osm hodin, většinou je ale potřeba počítat s přestupem v Dubaji. Let se tak protáhne o zhruba dvě a půl hodiny. Pokud si dnes budete chtít koupit zpáteční letenky na listopad, seženete je již od 9 tisíc.
Další možností je potom letět do Dubaje a odtud jet autobusem do Maskatu. Autobusy jsou moderní a cesta by měla trvat zhruba šest hodin.
Na letišti v Ománu, popřípadě na webu Royal Oman Police (www.rop.gov.om), je potřeba vyřídit víza, většině turistů stačí dva základní druhy:
- desetidenní víza za 5 ománských riálů – tedy za zhruba 300 korun
- třicetidenní víza za 20 ománských riálů – tedy něco okolo 1 200 korun
Víza musíte využít do jednoho měsíce od jejich obdržení. A pozor, předpokládá se platnost cestovního pasu alespoň půl roku po návratu ze země.
Povinné očkování na přenosné nemoci země při vstupu nevyžaduje, leda byste do ní vstupovali ze státu, ve kterém se vyskytuje žlutá zimnice. Pak je očkování proti této nemoci nezbytné.
V současnosti je Omán považován za bezpečné místo, dokonce bezpečnější než Paříž či Londýn. Politická situace v zemi je dlouhodobě velmi stabilní a ze zemí Středního východu je zde bezpečnost jedna z nejvyšších. V posledních desetiletích nejsou evidovány teroristické útoky, pozor si dejte snad jen na osobní věci a peníze. I tady se, stejně jako jinde ve světě, setkáte s drobnými krádežemi a kapsáři.
Levněji či dráž
U cen potravin nelze úplně jednoznačně říct, zda jsou dražší či levnější než v Česku. Velmi záleží na dané položce, obecně ale jsou v Ománu velice drahá vajíčka, mléko, rýže a dovážené ovoce a zelenina. Naopak za levno zde pořídíte maso, sýry a místní ovoce a zeleninu.
Naopak ceny za jídla v restauraci jsou s těmi našimi srovnatelné, odlišné jsou jen u nápojů. Oproti českým restauracím jsou nealkoholické nápoje v Ománu výrazně levnější než nápoje alkoholické. Půllitr piva vás vyjde na 170 korun, třetinka coly na zhruba 11 korun.
Alkohol je zde obecně hodně drahý, tak jako v ostatních arabských zemích. Naopak na své si přijdou kuřáci, cigarety jsou zde levnější než u nás.
Co stojí za to vidět
Byť se jedná o pouštní zemi, nabízí Omán několik míst, které stojí za návštěvu:
Balcony walk – poblíž hory Jebel Shams se nachází stezka, spíše úzká cestička, která má po jedné straně hlubokou propast a na druhé straně skálu. Nic pro ty, co trpí závratěmi.
město Nazvá – kdysi hlavní město Ománu. V jeho středu navštivte stejnojmennou vojenskou pevnost vybudovanou v roce 1668. Z pevnosti je krásný výhled na město a jeho okolí.
Wádí – jste-li fanoušci trekingu, pak se vydejte na cesty do vyschlých koryt řek, tzv. wádí. Mezi nejkrásnější patří Wádí Shab a Wádí Bani Khalid. Pozor si dejte na počasí, po deštích se totiž koryta zaplní vodou a dochází k povodním.
Mešita sultána Kábúse – hlavní mešita Ománu byla dokončena v roce 2001 a najdete ji v Maskatu. Obdivovat v ní můžete pozlacený křišťálový lustr a ručně dělaný perský koberec vážící 21 tun o rozměrech 70 x 60 metrů.
zámek Jibrin – zhruba 45 kilometrů od města Nazvá se nachází zámek Jibrin ze 17. století, středisko ománského učení a vzdělávání. Podle mnohých se jedná o nejhezčí zámek v zemi.
V Ománu můžete mimo jiné navštívit i pouště, které zabírají většinu jeho území a na kterých se překvapivě vyskytuje hned několik zajímavých živočichů, jako třeba písečná kočka či liška nebo gazely a leopardi. Na bohatý život narazíte i v moři, krásné jsou rovněž dlouhé, písčité pláže.
Obrázky převzaty z www.commons.wikimedia.org.