Elektrokola poslední dobou představují velmi oblíbený prostředek, který využívají lidé po celém světě. V městských oblastech jsou využívána především jako alternativní způsob dopravy, kdežto starší generace si spojuje elektrokola spíše s turistikou. Neznamená to ovšem, že by elektrokola byla především pro seniory. Stále oblíbenější jsou u rodin s malými dětmi – s pomocí elektrokola zvládnou i malí cyklisté ujet delší vzdálenosti. Elektrokolo může zkrátka představovat ideální alternativu pro člověka v jakémkoli věku. A právě různé typy elektrokol, jejich cena a na co při používání elektrického kola nezapomenout jsou hlavní témata následujících řádků.
Obsah článku
- Elektrické kolo
- Typy elektrokol
- Zapojení řídící jednotky elektrokola
- Elektrokola cena
- Pojištění elektrokola
- Elektrokolo půjčovna
- Výběr značek elektrokol
Elektrické kolo
Elektrická kola mají řadu výhod oproti běžným kolům. Jsou navržena tak, aby nabízela uživatelům výhody klasického kola, ale disponují dodatečnou elektrickou podporou v podobě elektromotoru. Ten umožňuje například snazší pohyb po kopcovitém terénu, zvýšenou rychlost či zkrátka jen šetří síly vašich malých ratolestí, které se tak rychle neunaví. A to nejsou jediné výhody, které elektrokola svým majitelům nabízí.
Výhody elektrokol
- Snadná a rychlá jízda – díky elektromotoru je možné cestovat na elektrokole rychleji a je snazší překonávat náročné úseky.
- Šetrnost k životnímu prostředí – elektrokola na rozdíl od automobilů nebo motorek svým provozem nevytváří žádné emise a navíc jsou méně hlučná, což může pomoci snížit hladinu hluku v městských oblastech.
- Flexibilita – na elektrickém kole můžete jezdit do práce, pro nákup nebo na výlety. Je možné s ním překonávat různé terénní výzvy a stále má velikost obyčejného kola, což z něj činí všestranný dopravní prostředek.
- Zdraví a pohodlí – elektrokola mohou motivovat k častější aktivitě, jelikož s nimi lze snadno překonat větší vzdálenosti. Jejich překonání na obyčejném kole by mohlo být náročné a spíš byste zvolili jiný způsob dopravy.
- Šetří peněženku – pokud se rozhodnete využít elektrokolo namísto MHD či automobilu, můžete tím z dlouhodobého hlediska výrazně snížit své náklady na dopravu.
Díky elektrokolu zvládnete delší trasy i náročnější terény.
Nevýhody elektrokol
Přes řadu nesporných výhod elektrokol je nutné počítat s některými nevýhodami, které jejich používání přináší. Krom vyšších pořizovacích nákladů je to robustnější konstrukce a baterie – díky nim jsou elektrokola mnohem těžší. To může být problém hlavně v momentech, kdy se baterie elektrokola vybije a vy na něm stále potřebujete někam dojet.
- Vyšší cena – elektrický motor, baterie a silnější konstrukce elektrokola mohou za vyšší pořizovací cenu oproti kolu běžnému.
- Vyšší hmotnost – elektrokola jsou těžší než normální kola, což může být nevýhodou v případech, kdy chcete kolo někam převážet nebo jej přenést třeba do sklepa.
- Omezený dojezd – baterie elektrokola je omezena svou kapacitou a ve chvíli, kdy se vybije, elektrokolo prakticky přijde o veškeré své výhody. Proto je potřeba si svou cestu dobře naplánovat.
- Potřeba dobíjení – baterii elektrokola je nutné pravidelně dobíjet. To může být problém při delších trasách nebo vícedenních cyklistických výletech, pokud nejsou v okolí žádné dobíjecí stanice či přístup do elektrické sítě.
Typy elektrokol
Podobně jako obyčejná kola jsou i elektrokola rozdělena do jednotlivých kategorií podle toho, jak je plánujete využívat. Kromě horských a silničních elektrokol najdete také kategorii elektrokol dámských nebo dětských.
Horské elektrokolo
Horská elektrická kola jsou vhodná pro ty z vás, kteří z jejich sedel chtějí prozkoumávat přírodu – lesy, kopce, hory a zkrátka jakákoli další místa s náročnějším terénem. Přesně pro to jsou horská elektrokola uzpůsobena.
- Mají odpruženou přední vidlici,
- jsou vybavena výkonnějším motorem oproti běžným elektrokolům,
- jejich baterie má větší kapacitu,
- mají pevnější a odolnější konstrukci,
- mají vyšší hmotnost.
Horská elektrokola mohou mít i další odlišnosti, záleží ovšem na konkrétním typu a výrobci. Existují i dámská horská elektrokola ergonomií uzpůsobená pro fyziologii žen – mají například širší sedlo nebo kratší rám.
Horská elektrokola jsou odolná a uzpůsobená hlavně do náročných terénů.
Celoodpružené elektrokolo
Pokud plánujete na elektrokole zdolávat opravdu náročné terény, popřemýšlejte nad celoodpruženým elektrokolem. Tak zvané „celopéro“ je nadstavbou horského elektrokola – kromě odpružené přední vidlice jsou celoodpružená elektrokola vybavena také zadním tlumičem. Díky tomu lépe tlumí nárazy a celkově je s nimi zdolávání překážek o něco pohodlnější.
Městské elektrokolo a silniční elektrokolo
Na rozdíl od horských elektrokol jsou silniční elektrická kola uzpůsobená hlavně pro jízdu po silnicích. To se odráží i na jejich lehčí konstrukci a na menších objemech kol – díky tomu lze na silničním elektrickém kole dosáhnout vyšších rychlostí než na jejich horských protějšcích. Nižší hmotnost také usnadňuje manipulaci se samotným kolem. Silniční elektrokola obvykle mají:
- tenčí rám,
- pevnou vidlici,
- menší objem pneumatik,
- menší rozsah řazení,
- nižší výkon motoru,
- menší kapacitu baterie.
Silniční elektrokola mají lehčí konstrukci, ale i menší kapacitu baterie.
Elektrokolo skládací
Pokud řešíte problémy s prostorem, mohou pro vás skládací elektrokola představovat skvělou alternativu. Skládací elektrokola se hodí především do městského prostředí – dobře zvládají zpevněné cesty, jsou lehká a mají rozložitelnou konstrukci. Představují tedy výborný prostředek s jehož pomocí si dojedete na nákup nebo do práce – pak jej můžete složit a mít třeba u sebe v kanceláři. Kompaktnost skládacích elektrokol je ale vykoupena jejich nižší životností, omezeným dojezdem a nižší nosností.
- Rozložitelná konstrukce,
- menší rozměry oproti ostatním typům elektrokol,
- nižší váha elektrokola,
- levnější druh elektrokola,
- nižší maximální nosnost,
- kratší životnost,
- není vhodné do náročných terénů.
Dětská elektrokola
I malí vášniví cyklisté si mohou užít výhody elektrokol. Dětská elektrokola jsou v mnoha ohledech podobná elektrokolům pro dospěláky. Rozdíly bychom našli v konstrukci, která je uzpůsobena stavbě těl dětských cyklistů, ale především v omezeném výkonu elektromotoru. Tím je snížena maximální rychlost, kterou dítě dokáže na elektrickém kole vyvinout – jízda je tak pro dítě bezpečná, vždy mu se svým elektrokolem budete stačit, ale i přesto elektrokolo malému cyklistovi pomůže do kopců a bude tak šetřit jeho síly. Díky tomu můžete plánovat delší a náročnější trasy bez obavy, že by dětem došly síly.
- Uzpůsobená konstrukce pro děti,
- omezený výkon elektromotoru.
Dětská elektrokola šetří malým cyklistům síly a díky tomu zvládnou i náročnější výlety.
Na internetu můžete narazit na řadu serverů, které se na elektrokola specializují a můžete se na nich dozvědět řadu specifických informací, které se tématu elektrokol týkají.
Zapojení řídící jednotky elektrokola
Podobně jako například automobily i elektrokola mají své řídící jednotky. Řídící jednotka je „mozkem“ celého elektrokola, ve kterém se shromažďují a vyhodnocují informace z řady komponentů, jako jsou:
- baterie,
- elektromotor,
- displeje,
- senzory,
- snímače brzd
- a další.
Do řídící jednotky jsou všechny tyto komponenty zapojeny a tím je zajištěno správné fungování elektrokola. Řídící jednotka se může nacházet na různých místech v závislosti na značce a typu konkrétního elektrokola, ale nejčastěji ji najdete v nosiči baterie, v rámu a nebo je součástí pohonu elektrokola. Zásadní je, aby řídící jednotka byla chráněna před vlhkem.
Při výběru řídící jednotky si pohlídejte, aby byla kompatibilní s typem elektrokola, které vlastníte. V případě, že si nejste jisti, obraťte se s dotazem na prodejce elektrokola nebo prodejce řídící jednotky – ti by vám měli být schopni poskytnout všechny důležité informace.
Řídící jednotka je “mozkem” celého elektrokola.
Samotné zapojení řídící jednotky je pak vcelku jednoduché a částečně se podobá například zapojení jednotlivých částí PC sestavy. Do patřičných konektorů řídící jednotky je třeba zapojit všechny kabely od komponentů elektrokola a samotnou jednotku připojit do akumulátoru, ze kterého si bere potřebnou energii pro své správné fungování. Zpravidla k nově zakoupené řídící jednotce dostanete i návod se schématem, který vás celou montáží provede.
Elektrokola cena
Ceny elektrokol jsou závislé na různých parametrech, jako je typ elektrokola, kapacita baterie, výkon elektromotoru a další. I v jedné kategorii může být široké cenové rozpětí podle toho, jestli vybíráte nižší, střední nebo vyšší třídu elektrokola. Například cena silničního elektrického kola se může pohybovat v rozpětí 50 000 – 150 000 Kč.
Typ elektrokola | Cenové rozpětí |
Horská elektrokola | 20 000–200 000 Kč |
Celoodpružená elektrokola | 30 000–250 000 Kč |
Silniční elektrokola | 50 000–250 000 Kč |
Skládací elektrokola | 14 000–120 000 Kč |
Dětská elektrokola | 30 000–60 000 Kč |
Orientační rozsah cen jednotlivých typů elektrokol.
Pojištění elektrokola
Nákup kvalitního elektrokola rozhodně není levnou záležitostí, proto je dobré popřemýšlet nad kvalitním pojištěním. To může řešit spoustu problémů, se kterými se můžete setkat – ať už vám elektrokolo někdo odcizí, nebo pokud se vám třeba přihodí nějaký karambol a elektrokolo bude potřeba opravit. Pokud bude správně pojištěné, nemusíte se bát, že v takových případech do elektrokola investujete další nemalé peníze.
Elektrokolo půjčovna
Jestliže si nejste jistí, zda je elektrokolo to správné pro vás a nebo do něj zkrátka nechcete investovat, můžete si jej vypůjčit. Dnes jistě seženete půjčovnu elektrokol ve vašem blízkém okolí, a to platí dvakrát pro atraktivní turistické destinace po celé České republice. Půjčovna elektrokol tak představuje ideální způsob, jak si tuto technologii vyzkoušet na vlastní kůži.
Výběr značek elektrokol
Elektrokola Crussis
Crussis se řadí mezi ryze české výrobce elektrokol. V nabídce mají horská, krosová, treková a městská elektrokola, stejně jako různé typy elektrických koloběžek. Pokud tedy zvažujete nákup elektrokola a rádi byste podpořili české výrobce, značka Crussis pro vás může představovat ideální cestu.
Elektrokola Bulls
Celosvětově věhlasná značka Bulls patří mezi výrobce elektrokol s dlouhou tradicí. Své první elektrokolo představili již v roce 2010 a od té doby se snaží svá elektrokola neustále inovovat. Elektrokola Bulls jsou vybavena motorem Bros-S-Mag. Jejich vlajkovou lodí jsou celoodpružená elektrokola eMTB, která jsou doplněná vysokokapacitní baterií s až 925 Wh.
Elektrokola BULLS patří ke světové špičce.
Husqvarna elektrokola
Značku Husqvarna si řada z nás spojí především se zahradní technikou, ať už se jedná o sekačky na trávu nebo třeba motorové pily. Proto je možná překvapením, že mezi produkty této švédské společnosti najdete i elektrokola. Opět mají nabídku od městských kol až po kola vhodná do náročných terénů.
Elektrokolo Auto Kelly
Společnost LKQ CZ s.r.o. patří mezi největší distributory náhradních dílů pro automobily a motocykly. Určitě je znáte jako Auto Kelly. Auto Kelly se také rozhodlo zaměřit i na populární elektrokola. Jejich řady EASYBIKE a CITY LINE představují elektrokola za opravdu dostupné ceny, takže mohou být ideální vstupní bránou do elektronické cyklistiky.
Elektrokolo Specialized
Značka Specialized svou historií sahá až do roku 1974. Nejprve začali s prodejem komponentů pro obyčejná kola, ale už v roce 1981 představili své dva vlastní modely kol. Je tedy logické, že i tato americká společnost drží krok s dobou a svou nabídku obohatila o elektrokola, do kterých otiskla své téměř půlstoletí staré zkušenosti.