Dny se prodlužují, teploty stoupají – ideální doba začít s oblíbenou kratochvílí ve formě venkovního grilování. K tomu, abyste si na mase, zelenině, klobáskách či sýrech pochutnali, je potřeba zvolit vhodný zahradní gril, případně venkovní ohniště. K přípravě jídel mohou dobře sloužit také zahradní krby. Jaké jsou jejich výhody a nevýhody a na co se zaměřit při jejich výběru se dozvíte v tomto článku.
Zásady bezpečného grilování na zahradě
Grilování na zahradě je mnohdy spojeno s příjemnými chvílemi strávenými s rodinou či přáteli. Aby se ale nezvrtlo v nečekaný výlet na pohotovost či výjezd hasičů, je potřeba dodržet několik základních pravidel. Na co byste měli při grilování dát pozor?
- Gril postavte na stabilní povrch. Gril či venkovní ohniště postavte tak, aby se nemohl převrátit. Ideálním povrchem je beton nebo dlažba.
- Děti a zvířata držte od grilu dál. Zahradní gril nenechávejte bez dozoru, grilujete-li ve společnosti dětí a zvířat. Měl by být rovněž postaven mimo centrum dění.
- Okolí grilu nechte prázdné. Kolem grilu by měl být dostatek volného prostoru. Nepoužívejte ho poblíž dřevěných věcí nebo stromů. Odstup od jiného vybavení by měl být minimálně 3 metry.
- Na grilování používejte vhodné oblečení. Skvělým tipem je omyvatelná grilovací zástěra.
- Gril vždy důkladně vyčistěte. Údržba a čištění grilu je nejméně oblíbenou součástí grilování na zahradě, necháte-li v něm ale nahromaděný tuk, může se při dalším použití vznítit a způsobit popálení.
Při grilování buďte vždy připraveni hasit oheň. K hašení nepoužívejte vodu ale písek nebo hasicí přístroj. Na uhašení ohně vzniklého vzplanutím tuku nebo oleje lze použít i jedlou sodu. Vždy mějte sjednané výhodné pojištění majetku a chraňte tak svou peněženku před škodami způsobenými požárem, vandalismem, živelnou pohromou nebo krádeží.
Jak vybrat zahradní gril
Zahradní gril existuje ve více variantách. Každá z nich má své pro a proti a váš konečný výběr by měl vycházet z odpovědí na tyto otázky:
- Kde budu převážně grilovat? Na zahradu se hodí plynový gril či gril na dřevěné uhlí, na balkoně či terase oceníte hlavně gril elektrický.
- Pro kolik lidí budu grilovat? Při výběru grilu se zaměřte na velikost grilovací mřížky.
- Kolik peněz mohu do grilu investovat? Při častém grilování se vám vyplatí do grilu investovat více peněz, to ale neznamená, že levné grily nejsou kvalitní.
- Chci si u grilování odpočinout, nebo mi nevadí se grilu během přípravy pokrmu věnovat? Gril na dřevěné uhlí po vás bude vyžadovat častější asistenci než gril elektrický či plynový.
Při rozhodování vám pomůže, když budete znát výhody a nevýhody jednotlivých typů zahradních grilů.
Gril na dřevěné uhlí a brikety patří mezi nejoblíbenější typy grilu.
Gril na brikety a dřevěné uhlí
Tento typ grilu patří mezi nejoblíbenější zahradní grily. Sice trvá delší dobu, než je maso hotové, jeho chuť se ale nejvíce podobá chuti masa připraveném na otevřeném ohni.
- nízká cena
- snadná manipulace
- skvělá atmosféra
- větší spotřeba paliva a potřeba dokupovat brikety
- dlouhá doba přípravy pokrmu
- kouř
Vybíráte-li gril na dřevěné uhlí, pak zvolte takový, který disponuje víkem s ventilačním otvorem, samostatnou nádobou na popel a v případě těžšího modelu i kolečky.
Plynový gril má výhodu v absenci kouře a popílku.
Plynový gril
Pokud vám vadí kouř a popílek, je vhodnou volbou gril plynový. Maso se připravuje pomocí hořáků napojených na propan-butanovou láhev.
- krátká doba přípravy jídel
- snadná regulace teploty a výkonu
- “čisté” grilování, tedy bez kouře a poletujícího popílku
- vyšší pořizovací cena
- těžké grily, tudíž horší manipulace
- před sezónou nutnost údržby plynových uzávěrů a těsnění
Plynový gril by měl mít hořáky z kvalitních materiálů, odkládací prostor a kolečka. Ideální je, pokud lze každý z hořáků zapnout zvlášť.
Elektrický gril
Elektrický gril oceníte, pokud nemáte zahradu, a grilujete tak na balkoně nebo terase. Jídlo se připravuje pomocí topných spirál zabudovaných pod deskou.
- snadná údržba a manipulace díky lehké konstrukci
- možnost regulace teploty
- lze ho použít i v interiéru
- vyšší pořizovací cena
- je nutné mít poblíž zdroj elektřiny
Existuje elektrický gril kontaktní, který opeče maso zároveň z obou stran, nebo klasický, který opeče vždy jen jednu stranu.
Gril s lávovým kamenem připraví zdravější pokrm.
Gril s lávovým kamenem
Toužíte-li po zdravějším grilování, pak zkuste svůj zahradní gril vybavit grilovací deskou z lávového kamene. Ta je odolná vůči teplotním změnám. Gril s lávovým kamenem má tu výhodu, že pokrm nepřichází přímo do kontaktu s plamenem, tím pádem se snižuje obsah karcinogenů v jídle. Lávovou desku můžete použít i na svůj stávající gril, pokud sedí její rozměry.
Vedle toho existují i lávové kameny, které lze využít jako palivo místo klasických briket či dřevěného uhlí. Lávové kameny jsou pozůstatkem z vyhaslých sopek, samy o sobě ale nehoří. Jsou součástí např. plynového grilu. Hořák kameny rozpálí, nad ně se umístí mřížka a můžete začít grilovat.
- rovnoměrné rozvádění tepla
- lze je použít opakovaně
- jejich povrch dokáže vsáknout tuk z masa
- po zahřátí drží teplo, plyn tedy lze vypínat
- vyšší pořizovací cena
- po určité době lávové kameny popraskají a je nutná jejich výměna
Lávové kameny raději vyberte kvalitnější a dražší, nejlépe s atestem. Ty by měly vydržet zhruba jednu sezónu, samozřejmě v závislosti na počtu grilování.
Gril s udírnou nabízí možnost souběžného pečení a uzení.
Gril s udírnou
Máte-li rádi nejen maso grilované ale i uzené, pak existuje možnost zakoupit gril s udírnou. Nemusíte tak investovat peníze do dvou oddělených zařízení.
- zdravější grilování, pokud zakoupíte vodní gril s udírnou
- úspora místa oproti koupi samostatného grilu a udírny
- větší velikost grilovací mřížky, tudíž vhodné pro pohoštění více lidí
- menší kapacita udírny
- málo značek nabízejících elektrické grily s udírnou
Na trhu jsou nejvíce zastoupeny grily s udírnou na dřevěné uhlí či brikety a dále potom grily plynové. Ty jsou ale výrazně dražší.
Gril s elektrickou jehlou
Některé grily lze dovybavit zařízením, díky kterému je grilování ještě jednodušší. Gril s elektrickou jehlou využijete při rožnění kuřat nebo kýty. Maso vcelku napíchnete co nejvíce na střed a otáčíte nad ohněm. Zakoupit lze i sadu s elektrickým motorkem, s ním je příprava masa téměř bezpracná.
Zahradní krby jsou mimo jiné zajímavým designovým prvkem.
Zahradní krby
Trávíte-li na zahradě hodně času nejen v létě, pak by pro vás mohly být zajímavou variantou zahradní krby. Oproti grilu disponují zahradní krby více funkcemi:
- slouží jako gril s udírnou
- lze s nimi vytápět pergolu
- jsou dominantou a designovým prvkem zahrady
- grilování je s ním pohodlnější než s běžným grilem
Mezi jejich hlavní výhody a nevýhody patří zejména:
- souběžné grilování na roštu, lávovém kameni či otočné jehle a uzení
- možnost umístit zahradní krb do pergoly či altánu
- krb je ihned připraven k používání
- potřeba velkého prostoru na stavbu krbu
- nutnost dodržet bezpečnou vzdálenost od hořlavých předmětů
Aby zahradní krby plnily dobře svou úlohu, musí být postaveny podle určitých pravidel. Důležitý je hlavně komín, který by měl být dost vysoký s dostatečným vnitřním průměrem. Podlaha a vnitřní stěny krbu by měly být z cihel, které žárem nepopraskají. Realizaci zahradního krbu je lepší svěřit odborné firmě.
Přenosné venkovní ohniště je snadné na údržbu.
Venkovní ohniště
Nejjednodušší možností využití ohně na zahradě je venkovní ohniště. To můžete buď zapustit do země, případně zvolit možnost přenosného venkovního ohniště. To je vhodné tehdy, nechcete-li provádět žádné úpravy zahrady. Postačí vám jen rovinatý povrch. Je-li chladno, přenesete venkovní ohniště na slunné místo a naopak, při teplých dnech ho jednoduše umístíte do stínu.
- možnost rozdělat oheň téměř kdekoliv
- snadná údržba a úklid
- designový prvek na terasách či balkonech
- vyčištění ohniště se provádí až po úplném vychladnutí
- není vhodné pro úpravu syrového masa
Poslední negativum nemusí platit úplně vždy. Pokud si připlatíte, je možné zakoupit venkovní ohniště s grilovacím roštem.