Pro někoho je generální úklid domácnosti nutné zlo, někdo jarní úklid bytu vnímá jako součást své mentální očisty, vždyť nepořádek bývá často spojován se stresem a úzkostmi. Aby se z velkého gruntování stala relativně příjemná činnost, je potřeba si ho naplánovat a pořídit všechny potřebné čistící prostředky. Absence vybavení pro úklid totiž mnohdy slouží jako výmluva k tomu, abychom úklid prostě odložili na jindy. V našem článku vám poradíme, jak na efektivní jarní úklid domácnosti.
Obsah článku
- Jarní úklid domácnosti – na co nezapomenout
- Zbavte se nepotřebných věcí
- Mytí oken
- Čištění domácího textilu
- Pryč s prachem a špínou
- Jaké pořídit vybavení pro úklid
- Jak na ekologický generální úklid bytu
- Neradi uklízíte? Pomůže úklidová firma
Jarní úklid domácnosti – na co nezapomenout
Při velkém úklidu byste měli postupovat hlavně systematicky. Co to znamená? Gruntování si rozdělte na menší části, případně dílčí úkoly. Díky tomu na nic nezapomenete a uvidíte, jak vám bude jarní úklid domácnosti krásně utíkat. Stejný postup uplatňujte v každé místnosti v bytě či domě. Na co se při úklidu zaměřit?
Zbavte se nepotřebných věcí
V každém pokoji ve vaší domácnosti začněte tím, že se zbavíte nepotřebných věcí. Ať už se jedná o oblečení, kosmetiku nebo knihy a časopisy.
Oblečení a boty, které už nenosíte, zabalte a podle toho, v jakém jsou stavu, je buď pošlete dál prostřednictvím charity, nebo je vhoďte do kontejneru na textil. Z kontejneru se oblečení recykluje, v případě velkého znečištění ale putuje do spalovny.
V obývacím pokoji roztřiďte a zlikvidujte staré časopisy. Knihy, které už pro vás nejsou zajímavé a potřebujete jejich místo pro nové, zkuste prodat třeba na knihobotu.
Máte v koupelně plno kosmetiky, kterou nepoužíváte, případně zbytky starých šamponů a sprchových gelů? Obsah lahviček slijte do pytlíku, ten vyhoďte do koše a prázdné obaly od kosmetiky roztřiďte do kontejnerů, nejčastěji do těch žlutých na plast.
Mytí oken
Mytí oken patří mezi nejméně oblíbené činnosti při jarním úklidu, bohužel ale pro nás je jaro ideální dobou, kdy se na mytí oken vrhnout. Pokud totiž myjete okna během letních slunečných dní, usychá voda a čistící prostředek na oknech rychleji, než je stíháte omývat a snáze tak vznikají šmouhy.
Při mytí oken začněte nejprve tím, že pomocí smetáčku odstraníte z okna, rámu a parapetu nečistoty. Poté umyjte rám i parapet vodou s čistícím prostředkem, skla si ponechte až na konec, abyste si je opět nezašpinili. Na běžně znečištěná okna vám postačí voda s čistícím prostředkem a hadřík z mikrovláken, dobrou práci odvede i stěrka. Na závěr okna přeleštěte suchou a čistou utěrkou.
Jarní úklid domácnosti obvykle obnáší mytí oken a žaluzií.
Čištění domácího textilu
Domácí textil je semeništem nečistot a zápachu. Při jarním úklidu tudíž nezapomeňte vyprat povlaky na dekoračních polštářcích, různé přehozy, záclony i závěsy a v neposlední řadě také koberce. Ty můžete buď odnést do čistírny, jsou-li menší a srolovatelné, nebo si půjčit vysavač na mokré čištění. Tepovač, jak se tento speciální vysavač nazývá, lze použít i na sedací soupravu.
V ložnici se zaměřte na matrace. Vyperte potah, jde-li z nich stáhnout, pokud ne, i na matrace můžete použít tepovač. Jaro je ideální doba na výměnu teplých zimních přikrývek za lehčí. Máte-li péřové polštáře a peřiny, nechte je před uložením odborně vyčistit, aby se v nich nehromadily bakterie a plísně.
Pokud máte doma dražší vybavení, ať už se jedná o nábytek, elektroniku nebo další cennosti, určitě zvažte pojištění domácnosti. To vám pokryje škody na majetku v případě krádeže či požáru.
Pryč s prachem a špínou
Při jarním úklidu byste měli věnovat pozornost i takovým místům, na které při běžném uklízení “zapomínáte”. Pomocí hadříku a čistícího prostředku otřete kliky, dveře, lustry, dveře od sprchového koutu, veškeré pracovní desky a plochy, ovladače, žaluzie, elektrické zásuvky, jen vodou očistěte i listy pokojových rostlin.
Očistu si zaslouží i pokojové rostliny.
Nablýskaná zrcadla
Vyleštění zrcadel a nerezových ploch si nechte až na konec, uvidíte, že dodají uklizenému a čistému bytu ten správný šmrnc. Vystačíte si s hadříkem či utěrkou z mikrovláken a leštícím prostředkem.
Jaké pořídit vybavení pro úklid
Před tím, než se vůbec do úklidu pustíte, nakupte a dejte dohromady veškeré vybavení na úklid a čistící prostředky, které budete potřebovat. Uklízení se vám zjednoduší a zabere méně času, pokud budete mít vše po ruce a nebudete muset odbíhat do obchodu. Co by vám nemělo chybět ve výbavě?
- univerzální čistící prostředek na všechny povrchy v domácnosti
- dezinfekční prostředek na toaletu
- čistící prostředek na čalounění, případně sprej na skvrny
- čistič skel
- prášek na praní
- hadříky a utěrky z mikrovláken, případně houbičky
- vyčištěný filtr ve vysavači a náhradní sáčky
- smetáček a lopatka
- pracovní rukavice
Hodit se vám budou i pytle na tříděný odpad, případně pytle na oblečení, které chcete vyhodit do kontejneru.
Před samotným uklízením si obstarejte vše potřebné vybavení na úklid.
Jak na ekologický generální úklid bytu
Ekologie a s ní související ochrana životního prostředí je dnes nezbytnou součástí našich životů. I domácnost může být čistá a zdraví prospěšná zároveň. Čistící prostředky z běžné drogerie kolikrát mohou způsobit zdravotní problémy ve formě alergie, ekzému nebo astma, některé z nich pak mohou poškodit vnitřní orgány. Vyvarovat byste se měli těch, k jejichž výrobě se používají nebezpečné chemikálie, ať už se jedná o syntetickou parfemaci, ftaláty, amoniak, fosfáty nebo chlór. Při používání běžných čistících prostředků mějte na paměti, že některé škodlivé látky v nich obsažené se po vylití do odpadu neodbourají, dostanou se dál do přírody a sekundárně nám skrz potravní řetězec škodí dál.
Při výběru ekologických prostředků myslete na to, že mezi jednotlivými značkami tvářícími se ekologicky jsou značné rozdíly. Některé mají v sobě jen pár přírodních látek, jiné jsou 100% přírodní a v bio kvalitě, u dalších je ekologický pouze obal či distribuce. Někteří výrobci používají látky vyrobené pomocí obnovitelných zdrojů nebo jen takové látky, které lze použít i v potravinářství. Chystáte-li se na generální úklid bytu a chcete být ekologičtí, pak v obchodech hledejte značky:
- Sonett
- Tierra Verde
- Bio-D
- Ecover
Ekologické čistící prostředky si můžete celkem snadno vyrobit doma, stačí vám k tomu běžné přísady, které používáte v kuchyni. Smíchejte ocet s vodou v poměru 2:1, nalijte do rozprašovače, přidejte pár kapek vonného oleje a máte univerzální čistící prostředek.
Další ingrediencí, kterou využijete na úklid, je jedlá soda smíchaná se šťávou z citronu. Touto směsí vyčistíte špinavé povrchy. Na znečištěné odpady použijte směs jedlé sody a octa. Tato směs si ale neporadí např. s vlasy, ty musíte před čištěním z odpadu vyndat.
Úklidová firma vám zajistí mimo jiné i profesionální mytí oken.
Neradi uklízíte? Pomůže úklidová firma
Byť má uklizený byt prokazatelně pozitivní vliv na naše duševní i fyzické zdraví, ne vždy máme dostatek času a náladu ještě po příchodu domů z práce vzít do ruky hadr a uklízet. Řešením je výpomoc od úklidové firmy. Profesionální úklidová firma zajistí úklid jak pravidelný, tak jednorázový např. po rekonstrukci, malování nebo narozeninové oslavě. Standardem je mytí oken z obou stran, mokré čištění koberců a čalounění, údržba kožených sedaček a odstranění chlupů od zvířecích mazlíčků a jiných alergenů.