Pokud si plánujete koupit bazarový vůz, určitě Vás bude zajímat, kolik kilometrů za dobu svého provozu ujel. Ujetá vzdálenost patří k jedněm z těch nejdůležitějších faktorů, které mohou prozradit, v jakém stavu vozidlo opravdu je a tím pádem, zda cena odpovídá nabízenému zboží. Bohužel existují prodejci, kteří stáčejí tachometry vozidel a nabízí je za vyšší cenu, než je jejich skutečná hodnota – nejen že pak zaplatíte více peněz při samotném nákupu, ale ještě na Vás může čekat nemilé překvapení v podobě dalších výdajů za zatajené škody na vozidle. Stočení tachometru je rozšířený podvod, který se v praxi těžko dokazuje – v dnešní internetové době si naštěstí můžete pomoci řadou nástrojů, které Vám pomohou pravdivost údajů ověřit.
V první řadě intuice
Při koupi ojetiny nemusíte vždy narazit na podvodníka, ale obezřetnosti není nikdy dost. Pokud si nejste jistí, zda je vůz opravdu v takovém stavu, v jakém je nabízen, zkuste se zaměřit na několik detailů:
- Není-li počítadlo najetých kilometrů digitální, prohlédněte si, zda jsou číslice správně zarovnané.
- Vypadá interiér vozidla (stav volantu, sedaček, palubní desky apod.) nověji než vozidlo samotné?
- Gumy jsou ve výrazně lepším stavu než samotný vůz?
I přes to, že jsou gumy nové a interiér vozidla vypadá mnohem lépe než jeho exteriér, nemusí se nutně jednat o jasný podvod. Stav interiéru vozidla mohla ovlivnit řada nejrůznějších faktorů, a pokud vypadá velmi zachovale, může třeba vypovídat o péči, kterou mu předchozí majitel v průběhu let věnoval. A gumy se jednou za čas přece také musí vyměnit. Pokud ale máte své pochybnosti, raději si stav vozidla ověřte pomocí některých z nástrojů dostupných na internetu.
Bezplatný nástroj ministerstva dopravy
Pro základní kontrolu stavu tachometru můžete využít nástroj ministerstva dopravy přímo pro tento účel určený. Jediné, co budete potřebovat, je unikátní 17místný kód, které má každé vozidlo – jedná se o VIN (z ang. Vehicle Identification Number). VIN kód můžete najít ve velkém i v malém technickém průkazu. Dále je VIN minimálně jednou vyraženo i někde do karoserie či nosného rámu vozidla. Místo i provedení ražby se liší v závislosti na značce vozidla, může se lišit i mezi jednotlivými modely stejné značky.
Pro kontrolu pak stačí zadat 17místný VIN kód na stránkách kontrolatachometru.cz od ministerstva dopravy a téměř okamžitě se Vám vyobrazí seznam, jež obsahuje posledních 12 evidenčních kontrol. Není to samozřejmě záruka jistoty, obzvlášť u starších vozů, ale i tento základní a bezplatný nástroj Vás může upozornit na některé z případných nesrovnalostí.
Budeme Vás co nejdříve kontaktovat. Než vám zavoláme, prohlédněte si
Spočítejte si rychle povinné ručení
Děkujeme za Váš zájem.
nabídky cestovního pojištění.
Placené nástroje pro ověření
Další z možností je využití některých placených služeb, které Vám poskytnou mnohem detailnější údaje o konkrétním vozidle. Budete se tak moci podívat třeba i na stáří a původ vozidla, jeho minulé inzerce a fotografie, barvu, na stav ujetých kilometrů apod.
Cena této služby se pohybuje přibližně okolo 500,– Kč, mimo zaplacení poplatku bude potřeba znát VIN kód vozu. Tuto službu nabízí například Cebia nebo CarVertical, rozsah kontroly a přesnou cenu za ověření zjistíte přímo na jejich stránkách.
Povinné ručení
S koupí nového nebo ojetého vozu se neodmyslitelně váže i povinné ručení. Pokud se tedy Vaše garáž rozšířila o další vůz nebo nahradila vůz předchozí, porovnejte si ceny povinných ručení. K tomu můžete využít naší online kalkulačku, která Vás provede krok za krokem při zadávání údajů o vozidle a nabídne Vám varianty povinných ručení od různých pojišťoven. Z jednotlivých alternativ si tak jistě vyberete povinné ručení, které bude odpovídat Vašim potřebám.