I během letních horkých dní je při jízdě na motorce potřeba myslet hlavně na svou bezpečnost. Mezi základní ochranné prvky patří nejen helma, rukavice a boty, ale rovněž vhodné moto oblečení, které vám po pádu může výrazně zkrátit dobu pobytu v nemocnici. Rozpálený asfalt vám totiž na těle může zanechat nehezké stopy. Jak se v létě obléci na motorku, abyste byli chráněni a zároveň si jízdu užili, vám poradíme v tomto článku.
Obsah článku
- Na co nezapomenout při výběru moto oblečení
- Funkční oblečení na motorku
- Letní bunda na motorku a jakou zvolit
- Jak vybrat letní kalhoty na motorku
- Kevlarové kalhoty na motorku
- Helma, rukavice a boty jsou základ
- Využijte chrániče
Na co nezapomenout při výběru moto oblečení
Blíží se sice konec prázdnin, to však neznamená, že nás ještě nečekají horké dny. Při jízdě na motorce byste v teplém počasí neměli dávat přednost svému pohodlí před bezpečností a podle toho se i vhodně obléknout. Oblečení na motorku plní funkci ochrannou, příklad byste si neměli brát z motorkářů jedoucích na svých strojích v triku, kraťasech a pantoflích. Při pádu vám správné moto oblečení může podstatně zkrátit dobu léčení, mít sedřené končetiny od rozžhaveného asfaltu v létě opravdu nechcete.
Funkční oblečení na motorku
Základem pohodové jízdy na motorce v parném létě je kvalitní funkční termoprádlo. To vás sice neochladí, dokáže ale odvádět pot z pokožky. Funkční oblečení na motorku se tedy postará o to, abyste i při delší jízdě v horku zůstali v suchu a nenalepí se tak na vás další oblečení. Ideální je pořídit si funkční triko s dlouhým rukávem a dlouhé kalhoty. Pot z vašeho těla tak bude odváděn rovnoměrně.
Letní bunda na motorku a jakou zvolit
Na léto se vám vyplatí pořídit místo kožené bundy či motorkářské kombinézy bundu s ventilačními otvory a s velkou propustností vzduchu. Horní polovina těla stále bude chráněna a zároveň se v bundě neupečete. Ale pozor, většina těchto bund je promokavá, zvažte proto nákup takové, která disponuje nepromokavou vrstvou na vnitřní straně. Při dešti sice svrchní vrstva bude promočená, ta vnitřní vás ale zanechá v suchu. Měla by být odnímatelná, tudíž ji snadno odepnete a necháte v úložném prostoru motorky.
V letních měsících taky mnohem více oceníte jinou barvu než černou, která nejvíce přitahuje sluneční paprsky. Zvolte raději barvu bílou.
V létě oceníte kevlarové kalhoty na motorku, vhod přijde i letní bunda na motorku.
Jak vybrat letní kalhoty na motorku
Letní kalhoty na motorku je potřeba vybírat opravdu důkladně, nejlépe podle toho, k jakému účelu mají sloužit. Jiný druh využijete na dlouhé jízdy, jiný typ na sportovní jízdu, na léto je nejlepší zvolit kevlarové kalhoty na motorku.
Při nákupu kalhot je důležitá hlavně správná velikost. Kalhoty proto zkoušejte s pokrčenýma nohama, ideálně přímo na motorce. Kalhoty by měly padnout co nejtěsněji, chrániče kolen a kyčlí musí být přesně na těch místech, které mají chránit. Při volbě velikosti myslete na to, že pod kalhoty budete nosit i termoprádlo.
Kevlarové kalhoty na motorku
Nejoblíbenější variantou kalhot na léto jsou kevlarové kalhoty na motorku. Většinou jsou k dostání ve variantě džínů, které jsou na nejvíce zranitelných místech vyztuženy kevlarem, což je obchodní název pro para-aramidové vlákno. Kevlarové kalhoty jsou pohodlné a propustné, pro zvýšení bezpečnosti se zkuste podívat po takových, které mají navíc integrované chrániče kolen a elastickou nohavici, která kalhoty zafixuje ve správné poloze.
Helma je základním ochranným prvkem při jízdě na motorce.
Helma, rukavice a boty jsou základ
Ani v létě byste neměli vyjíždět na silnice bez základního bezpečnostního vybavení jako je helma, rukavice a boty. Hlavně helma bývá často podceňována, přitom je nejdůležitějším prvkem celé výbavy. Měla by vám dobře sedět na hlavě, být vám pohodlná, z kvalitního materiálu a s reflexními prvky. Nezapomínejte na to, že po nárazu helma ztrácí své ochranné vlastnosti, vyměnit byste ji proto měli i po menším úderu.
Na delší trasy či do chladnějšího počasí obujte vysoké motorkářské boty, při kratších projížďkách ve vedru si vystačíte s lehkými motorkářskými botami jen ke kotníkům. Boty by měly být vyztužené na kotnících a v místě řadicí páky. Na silnice nevyjíždějte v obyčejných teniskách.
Nepodceňujte ani ochranu rukou, dnes jsou na trhu k dispozici prodyšné a lehké motorkářské rukavice. Jsou opatřeny kůží v místě dlaně a chrániči kloubů, hřbet rukavice je z příjemného elastanu s větracími otvory.
Využijte chrániče
Nabídka ochranných prvků je dnes opravdu široká a díky novým materiálům a technologiím nemusí nutně dojít ke snížení vašeho pohodlí při jízdě na motorce. Při nehodě vám výrazně mohou pomoci:
- Chránič páteře – pro většinu motorkářů zbytečnost, nicméně spolu s chráničem krku může zabránit vážnému poranění.
- Chránič hrudníku – společně s chráničem páteře se postará o ochranu celé horní části těla.
- Chrániče kloubů – při pádu může dojít k poškození kloubů, chrániče pomohou i při méně závažných pádech.
- Chrániče kyčlí – dají se vložit do kalhot nebo pod kalhoty, zajišťují ochranu kyčlí a boků.
Dopravní nehoda se může stát opravdu komukoliv. Nikdy proto nevyjíždějte bez motolékárničky a dbejte na to, abyste byli vybaveni co největším počtem ochranných prvků. Samozřejmostí je mít sjednané dobré povinné ručení a havarijní pojištění.