Nepatří-li úklid domácnosti mezi vaše oblíbené způsoby trávení volného času, pak vězte, že čistý a útulný domov má vliv na vaši psychiku. Při uklízení se, podobně jako při sportu, totiž uvolňují endorfiny a člověk má radost z dobře odvedené práce. V opačném případě, tedy v nepořádku a špíně, se naopak zvyšuje hladina stresu. Kuchyň bezesporu patří mezi nejčastěji využívané místnosti v domech či bytech. Poradíme vám, jak uklidit kuchyň rychle a efektivně.
Obsah článku
Úklid kuchyně a na co se zaměřit
I v menším bytě vyžaduje úklid kuchyně nejvíce času a čistících prostředků ze všech místností. Kuchyň běžným vařením a stolováním dostává zabrat a je proto potřeba jí při úklidu domácnosti věnovat větší pozornost. Úklid si proto dobře naplánujte a postupujte systematicky.
Kuchyň si dobře rozvrhněte
V ideálním případě byste na úklid kuchyně měli myslet už při jejím zařizování. Pokud to jde, vyhněte se spárám, ve kterých se velmi dobře daří bakteriím a plísním, které vzniknou hromaděním nečistot. Zaměřte se na umístění odpadkového koše či kuchyňských spotřebičů. Koš se hodí mít po ruce při mytí nádobí a odstraňování zbytků při vaření a při přípravě studených jídel. Rovněž třeba kávovar, který zanechává kávovou sedlinu, umístěte poblíž koše, abyste s kapajícími zbytky nemuseli přes půl kuchyně.
Poblíž varné desky najděte vhodné místo pro sůl a koření, které používáte nejčastěji. Skvělými pomocníky jsou různé úložné boxy a šuplíkové organizéry. Nezapomeňte si je správně označit.
Čistá kuchyňská linka je základ
Aby kuchyň vypadala dobře na první pohled, je potřeba udržovat v čistotě hlavně kuchyňskou linku. Práci vám ušetří materiál, ze kterého je kuchyňská linka vyrobena. Linka s přírodní dýhou vypadá fantasticky, ovšem co se týká údržby, jedná se o ten nejhorší možný materiál. Je náchylná nejen na vlhkost, ale i na skvrny, kterých se jen tak nezbavíte. Volte raději dřevotřísku s laminátovým povrchem či umělý kámen.
Kuchyňskou linku myjte po každém vaření. Ideálním pomocníkem jsou utěrky z mikrovlákna. Nečistoty ze spár neodstraňujte nožem, mohly by se poškrábat a o to více by se v nich držela nečistota a bakterie. Použijte raději Savo na plísně nebo vodu s octem.
Lednice s mrazákem vyžaduje důkladnou údržbu
Velké spotřebiče často opomíjíme zahrnout do údržby domácnosti. Lednice s mrazákem potřebuje minimálně 2x do roka pořádně odmrazit. Z lednice vyndejte veškeré potraviny, zkontrolujte jejich čerstvost, utřete veškeré poličky, stěny a odtokový kanálek.
Alespoň 1x měsíčně zkontrolujte produkty, které jsou v lednici uložené a vytřiďte ty, které už moc dobře nevoní nebo začínají plesnivět. Potraviny řaďte odzadu podle nejdelšího data spotřeby.
K čištění vnitřku lednice můžete použít buď jar nebo ocet smíchaný s vodou a houbičku, případně antibakteriální přípravek na lednice.
Lednice by se měla čistit jednou za měsíc.
Ocet a (nejen) mikrovlnná trouba
Mezi často využívané a hůře omyvatelné spotřebiče patří trouba, resp. mikrovlnná trouba. Dobrou zprávou je, že s jejich čištěním vám mohou pomoci prostředky, které máte běžně doma. Mikrovlnná trouba se dobře vyčistí pomocí octa, vody a citronu. Ocet a vodu smíchejte ve stejném poměru v misce určené pro mikrovlnné trouby, ponořte do ní plátek citronu, dejte do mikrovlnky a zapněte na vysokou teplotu na zhruba 4 minuty. Pára, která z roztoku vznikne, rozloží mastnotu uvnitř trouby. Opatrně misku vyndejte, talíř umyjte v myčce a celý vnitřek setřete hadříkem. Nezapomeňte ani na vnější části trouby.
Podobný postup můžete použít i na troubu pečící. Nebo místo octa zvolte jedlou sodu. Tu smíchejte s vodou tak, aby vznikla hustá pěna. Pěnu naneste na vnitřní části trouby, vyhněte se jen ventilátoru a topným tělesům. Troubu zapněte na cca 140 stupňů a po vypnutí nechte pastu v troubě působit několik hodin. Poté ji setřete vlhkým hadrem.
Jak vyčistit sporák
Na varnou desku zásadně nepoužívejte drátěnku, mohla by se lehce poškrábat. Sporák umývejte hned po vaření, ideálně dokud je ještě teplý. Použít můžete prostředek na varné desky nebo obyčejný jar a vodu. Máte-li na desce zaschlé zbytky jídla, použijte pouze tu škrabku, která patří k danému sporáku a je součástí jeho příslušenství. Nejvíce nečistot najdete v předělu mezi deskou a kuchyňskou linkou.
Úklid domácnosti vyžaduje pravidelnost.
Tipy, jak uklidit kuchyň efektivně
Základem pro krásnou a čistou kuchyň je její pravidelný úklid. Ten vám usnadní práci, když se pak jednou za čas pustíte do generálního úklidu. Pravidelným úklidem máme na mysli:
- mytí nádobí ihned po jídle,
- pravidelná výměna utěrek, houbiček a hadříků,
- čištění dřezu a sporáku ihned po dokončení vaření,
- vysávání a otírání prachu.
Dobrým tipem, jak uklidit kuchyň rychle a efektivně, je rozdělení většího úklidu na etapy. V jeden den můžete stihnout vyklízení zásuvek a jejich otření, další den věnujte údržbě myčky, poté může následovat čištění kuchyňských dvířek a vytření podlahy.
Jak na celkový úklid domácnosti
Budete-li se řídit jednoduchými radami, pak vám ani úklid domácnosti nemusí zabrat celý víkend. Důležité je dodržovat pár základních pravidel, díky kterým bude vaše domácnost vypadat stále uklizená.
- Věci vracejte na své původní místo. Rozmyslete se, zda je opravdu potřebujete (např. staré časopisy, polorozbité hračky).
- Stejnou činnost proveďte ve všech místnostech – ať už se jedná o vysávání, utírání prachu, vytírání podlah.
- Pomocí utěrek a suchých hadříků udržujte v čistotě veškerá zrcadla a skleněné plochy.
- Čistá by rovněž měla být vždy vana, umyvadla a dřez na nádobí.
- Průběžně vysávejte. Ideálním pomocníkem je robotický vysavač. Nejenže vysaje za vás, ale bude vás nutit nemít věci rozházené po podlaze, aby se v nich nezasekl. Jak vybrat ten správný se dočtete v tomto článku.
Svou domácnost si rovněž nezapomeňte pojistit. Pojištění domácnosti vám pokryje škody způsobené živelnou pohromou, požárem, výbuchem plynu či vykradením. S výpočtem vám pomůže naše kalkulačka.