S prosklenými plochami se již nesetkáváme jen u kancelářských budov, v dnešní době lze trend velkých oken poměrně často vídat i u novostaveb určených k bydlení. Bez vhodně zvoleného zastínění ale může v horkých letních měsících docházet k přehřátí interiéru, v zimě zase okny uniká hodně tepla. Díky stínění udržíte rozumnou teplotu v bytě po celý rok. Jak správně vybrat žaluzie či rolety na okna a jaký je mezi nimi rozdíl se dozvíte na následujících řádcích.
Předokenní žaluzie či rolety, tedy vnější stínění, dokážou zachytit velkou část tepelného záření ještě předtím, než pronikne okny do domu. Oproti roletám či žaluziím na vnitřních stranách oken tak v létě efektivněji zabrání přehřátí interiéru, v zimě naopak nepustí teplo z domácnosti ven. Při výběru správného zastínění je potřeba vědět, že roleta a žaluzie není totéž a používají se k trochu odlišným účelům.
Obsah článku
- Venkovní žaluzie vs. venkovní rolety na okna
- Jaký materiál zvolit?
- Interiérové vertikální žaluzie a další typy
- O dřevěné žaluzie se musíte starat, plastové jsou nejlevnější
- Jak na údržbu rolet a žaluzií
Venkovní žaluzie vs. venkovní rolety na okna
Jejich největší rozdíl spočívá v samotné konstrukci a schopnosti propouštět světlo. Venkovní rolety na okna jsou tvořeny pevně spojenými lamelami, světlo se tudíž reguluje tím, že se roleta buď vytáhne, nebo stáhne. Oproti tomu venkovní žaluzie mají podélné lamely, které jsou po stranách spojeny pomocí pevného provázku. Díky tomu se dají naklápět a lze tak lépe korigovat osvětlení v místnosti. Stejně jako rolety se dají zcela vytáhnout či stáhnout. Jaké jsou výhody a nevýhody obou typů stínění?
Venkovní rolety na okna
- ochrana soukromí
- možnost vytvořit absolutní tmu
- lepší zvuková izolace
- poskytují větší bezpečí
- odolnější vůči větru
- neprůhledné
- omezená regulace světla
Venkovní žaluzie
- lepší regulace světla
- možnost regulace stínění
- větší úspora energie
- ochrana soukromí
- nevytvoří úplnou tmu
- nižší odolnost vůči větru
Oba typy tedy slouží dobře jako tepelná ochrana. Žaluzie dokážou naklápěním lamel lépe reagovat na změny počasí, rolety jsou zase odolné vůči silným poryvům větru a lépe chrání dům proti zlodějům. Oba typy navíc můžete v rámci domu kombinovat. Rolety oceníte v ložnici, kde chcete mít větší tmu, nebo v přízemí jako ochranu proti nenechavým chmatákům. Žaluzie se díky lepší propustnosti světla hodí do pokojů, kde trávíte čas během dne.
Pro všechny případy mějte sjednané výhodné pojištění domácnosti. Pokryje vám škody na elektronice, nábytku, spotřebičích a věcech osobní povahy, pokud dojde ke krádeži a vandalismu, požáru či přírodní pohromě.
Jaký materiál zvolit?
Exteriérové, tedy venkovní žaluzie, se nejčastěji vyrábějí z plastu a jsou o něco levnější než žaluzie hliníkové. Ty jsou ale zase více odolné vůči nepříznivým povětrnostním podmínkám a celkovému opotřebení. Namontovat lze i venkovní dřevěné žaluzie, které na domě vypadají nejlépe. Jsou ale poměrně těžké a vyžadují náročnou a pravidelnou údržbu.
Interiérové vertikální žaluzie a další typy
Žaluzie či rolety na okna v interiéru, tedy na vnitřní straně oken, sice neplní tak dobře tepelnou funkci jako žaluzie a rolety venkovní, své opodstatnění v domácnostech ale mají. Jejich instalace je poměrně snadná a lze je namontovat na okna různých velikostí a tvarů. Mnohdy plní i funkci designovou, vždyť na výběr je nespočet různých podob a materiálů, ze kterého jsou vyrobeny. Do interiéru se častěji montují žaluzie.
Vertikální žaluzie se hodí na francouzská okna.
Vertikální žaluzie
Patří mezi méně používané typy žaluzií. Častěji je uvidíte na atypických nebo francouzských oknech. Vertikální žaluzie disponují vodící lištou, po které je poháněn jezdec a otáčí tak lamelami. Dají se ovládat klasickým řetízkem, tyčkou nebo i elektromotorem. Vertikální žaluzie umístěte do těch místností, ve kterých máte po stranách oken dostatek místa na srolované lamely.
Horizontální žaluzie
Horizontální žaluzie jsou nejběžnějším typem žaluzií v domácnostech. Velmi dobře se s nimi reguluje osvětlení. I tento typ žaluzií lze ovládat pomocí řetízku, tyčky nebo elektromotoru. Jejich údržba je ale poněkud obtížná, většinou je nutné umývat jednotlivé lamely. Jsou ale nejlevnější a velmi efektivní variantou vnitřního stínění.
Horizontální žaluzie slouží k regulaci osvětlení v domácnosti.
Plisé žaluzie
Svými vlastnostmi patří plisé žaluzie spíše do kategorie rolet, ovšem tvarem a schopností regulovat světlo je řadíme mezi žaluzie. Většinou lze pohybovat horním i dolním profilem a korigovat tak míru osvětlení a soukromí. Plisé žaluzie jsou tvořeny skládanou látkou, jejich údržba je tak o něco snazší.
Japonská stěna
Japonská stěna, někdy zvaná jako japonská žaluzie, svou podobou nepatří mezi žaluzie. Stejně jako žaluzie a rolety ale slouží k zastínění a lze ji rovněž využít k optickému rozdělení místnosti. Hodí se tam, kde potřebujete mít rozptýlené světlo, a do netradičního a originálního interiéru. Nehodí se naopak do malých a přeplněných prostor.
Rolety na střešní okna
Do střešních oken se slunce opírá během horkých dnů mnohem více než do oken klasických. Mnohdy se v podkrovních místnostech během léta nedá ani bydlet. Venkovní rolety na střešní okna kromě stínění prostor uvnitř i ochladí. Vnitřní žaluzie, plisé žaluzie a vnitřní rolety jsou sice levnější a prostor zastíní, nezabrání ale zvyšování teploty v místnosti.
Rolety na střešní okna zabrání přehřívání interiéru.
O dřevěné žaluzie se musíte starat, plastové jsou nejlevnější
Na trhu můžete dnes vídat žaluzie a rolety z různých materiálů, z nichž každý má své plusy a mínusy. Nejčastěji narazíte na žaluzie či rolety vyrobené z plastu, hliníku, dřeva, látky nebo bambusu.
Žaluzie a rolety z plastu
Největší výhodou plastových žaluzií či rolet je jejich nízká cena. Jsou rovněž k dispozici v mnoha různých barvách a tvarech. Jsou ale méně odolné vůči povětrnostním vlivům. Plast je vhodnější zvolit spíše do interiéru.
Hliníkové žaluzie a rolety
Nejčastěji se s hliníkem setkáme právě u venkovních žaluzií a rolet. Je lehký, zároveň je pevný a odolný. U žaluzií a rolet z hliníku nedochází k praskání či loupání, dobře odrážejí sluneční paprsky a fungují zároveň jako tepelná bariéra. Hliník je navíc recyklovatelný.
Dřevěné žaluzie a rolety
Dřevěné žaluzie či rolety najdete na trhu jen v omezené míře. Dřevo jistě vypadá mnohem lépe než třeba hliník, v případě žaluzií a rolet jde ale o poměrně nepraktický materiál. Zatímco plastové či hliníkové stínění stačí umýt jen párkrát do roka vodou, o dřevo se musíte starat, aby vypadalo stále dobře, nebledlo či se nelámalo a nepraskalo.
Bambusové stínění
Hezky vypadají i žaluzie a rolety z bambusu. Bambus se používá i na výrobu nábytku. Bambusové stínění je odolné, pevné a nebledne. Lamely jsou odolné vůči vlhkosti, použít je tudíž můžete v zimních zahradách nebo v koupelnách, tedy tam, kde je vyšší vlhkost.
Plastové žaluzie jsou nenáročné na údržbu.
Jak na údržbu rolet a žaluzií
Pravidelné čištění vyžadují jak venkovní, tak i vnitřní žaluzie a rolety. Způsob údržby si prostudujte v návodu od výrobce a snažte se ho dodržovat. Neměli byste používat agresivní čisticí prostředky, ale speciální produkty k tomu určené. Lamely vyrobené ze dřeva vyžadují kromě suchého čištění i lakování a ošetřování různými oleji, aby dřevo nepopraskalo a nebledlo.
Jednodušší na údržbu jsou lamely plastové, bambusové a hliníkové, které stačí omýt vodou s čisticím prostředkem a hadříkem. Látkové žaluzie se dají do určité míry očistit pomocí vysavače s prachovým nástavcem, případně pomocí navlhčeného hadříku.