Spojit práci s cestováním je snem mnoha lidí, jen málokdo se ovšem odhodlá k tomu proměnit svůj sen v realitu. Možností, jak si v zahraničí vydělávat na živobytí, je přitom nespočet a ne všechny vyžadují odborné znalosti. Jako programátor, grafik nebo daňový poradce můžete pracovat odkudkoliv na světě, přivydělat si můžete ale také hlídáním psů nebo přepravou zboží.
Často postačí jen počítač, telefon a internet
Existuje celá řada profesí, které můžete vykonávat, aniž byste museli každé ráno vcházet do stejné kanceláře a usedat na stejnou židli. Jednoduše je můžete vykonávat odkudkoliv – z pulzující metropole, tropického ráje nebo od protinožců. Jsou to činnosti, k nimž potřebujete jen počítač a připojení k internetu – o zbytek se již postarají online technologie. Typicky se jedná o práci v online marketingu, grafice, informačních technologiích, designu, programování nebo překladatelství. Stejnou volnost si však může dopřát i účetní nebo daňový poradce.
Pokud neovládáte žádný z těchto nebo podobných oborů, nemusíte zoufat. Díky online moderním technologiím si můžete v zahraničí vydělávat také jako:
- Fotograf. Fotografovat můžete buď na zakázku pro konkrétní společnost nebo webový portál, nebo můžete pořízené fotky prodávat do fotobank.
- Virtuální asistent, který dokáže nezávisle na kanceláři například spravovat databázi kontaktů, vést online administrativu, plánovat schůzky, organizovat meetingy a oslavy, spravovat web a sociální sítě a hlídat termíny.
- Pracovník zákaznického servisu, jehož pracovní náplní je řešení požadavků zákazníků přes internet.
- Blogger. Můžete si založit blog o cestování nebo o jakémkoliv jiném tématu, které je vám blízké a ke kterému máte co psát.
- Autor cestopisných článků. Netroufáte-li si na blog, můžete své články publikovat na populárních cestopisných portálech.
- Influencer. Můžete se stát také slavným a sledovaným youtuberem nebo instagramerem (souhrnně tedy influencerem). Nebo můžete využít sociální síť Steemit, kde se dá přivydělat psaním statusů, komentováním příspěvků apod.
Vydělávat lze i mimo online svět
Slušeného výdělku nebo alespoň přivýdělku můžete dosáhnout i jinými činnostmi, které nejsou navázané na moderní technologie, a přesto vám dovolí cestovat dle libosti. Všechny samozřejmě nelze vyjmenovat, inspirací vám však mohou být následující tipy:
- Sportovní instruktor nebo jazykový lektor. Lidé se stále touží zdokonalovat a učit něčemu novému. Pokud slušně ovládáte cizí jazyk nebo nějaký sport, můžete toho využít a živit se jako lektor či instruktor. Dobře se uplatníte například jako lektor jógy, surfingu, raftingu, lyžování, potápění nebo jako plavčík.
- Průvodce. Můžete pracovat pro konkrétní cestovní kancelář, nebo na volné noze. Aby byl však průvodce žádaný, musí se něčím odlišit od ostatních – třeba nabídkou netradičních prohlídkových okruhů a zprostředkováním autentických zážitků.
- Hlídání domu po dobu nepřítomnosti majitelů (house sitting). Někteří lidé vám ochotně přenechají k dispozici celý dům nebo byt za to, že jim ho pohlídáte, postaráte se o květiny či o zahradu nebo o domácí mazlíčky, zatímco sami budou pryč. Peníze navíc vám to sice nepřinese, ale ušetříte za ubytování. Hlídání domu si můžete domluvit například skrze weby mindmyhouse.com nebo trustedhousesitters.com.
- Přeprava zboží. Plánujete-li procestovat kus světa autem, ve kterém máte ještě trochu místa, můžete se podívat, jestli někdo nepotřebuje na vaší trase převézt nějaké zboží (slouží k tomu například služba uShip). Výdělek zřejmě nebude závratný, ale zato bez práce navíc.
- Práce na lodi. Skvělým skloubením práce s cestovatelskými sny může být práce na lodi. Poznáte kus světa a vyděláte si prostředky třeba na další cestování. Na lodi totiž nemáte prakticky žádné výdaje – jídlo a ubytování je obvykle hrazené.