Nemoc z Wu-Chanu pořádně zamávala nejen se zdravím všech postižených, ale i se Schengenským prostorem a volným cestováním mezi zeměmi Evropské unie. Jednotlivé státy se uzavřely do karantény a hraniční přechody opět ožily, na svá stanoviště se totiž vrátili pracovníci ozbrojených složek, s kontrolami teplot pomáhali dokonce i hasiči. Současná situace potřebná opatření rozvolňuje, ale podmínky každého státu pro vycestování jsou individuální, jak to tedy ve skutečnosti s cestováním bude?
Vláda schválila s platností od 5. 6. speciální systém barevného označení států Evropské unie podle stupně rizika nákazy, respektive epidemiologické situace. Barvy semaforu tak rozdělují okolní státy na nejrizikovější červené, méně rizikové žluté (respektive oranžové) a bezpečné zelené.
Semafor
- červená zóna – při návratu z těchto zemí musí mít všichni příchozí do ČR včetně vracejících se Čechů negativní test na Covid – 19: Velká Británie, Švédsko
- žlutá, resp. oranžová zóna – do těchto států je Čechům povoleno vyjíždět i vracet se bez testů, zahraniční turisté cestující ze žlutě označených zemí do Čech ale musí mít buď negativní test, nebo nastoupit do karantény na 14 dní: Španělsko, Francie, Itálie, Portugalsko, Irsko, Belgie, Nizozemsko, Malta a Dánsko.
- zelená zóna – cestování mezi Českou republikou a těmito zeměmi není nijak limitováno ani testem ani karanténou: Řecko, Bulharsko, Rumunsko, Maďarsko, Německo, Rakousko, Slovensko, Slovinsko, Polsko, Litva, Lotyšsko, Estonsko, Švýcarsko, Finsko, Norsko, Kypr a Island.
Švýcarsko
I přesto, že patří do zelené zóny, umožňuje překročení hranic pouze pendlerů z okolních států. Otevření hranic je plánováno až na 6. 7. 2020.
Rumunsko
Vstup umožňuje pouze rodinám příbuzným rumunským občanům, případně lidem, kteří cestují za prací.
Finsko
K lehkému uvolnění opatření ve Finsku dojde 14. 6., kdy budou moci do země přijíždět lidé pouze za konkrétním cílem (práce, studium) a i přesto budou muset podstoupit čtrnáctidenní karanténu.
Francie
Vstup do Francie je povolen pouze z důvodu, který musí být uveden v prohlášení (“attestation”) spolu s místem, kam jedete. Země bude mít pro turisty zavřené hranice minimálně do 10. 7. 2020.
Polsko
Plán otevření hranic připadá pravděpodobně na 12. 6. Tento termín si však stanovila vláda spolu s domluvením konkrétních podmínek ke vstupu do země.
Španělsko
Jedna z nejvíce postižených zemí otevře své hranice turistům od začátku prázdnin. Z jakých podmínek zatím není jasné. Země, kam můžeme od 15. 6. 2020 vycestovat
Chorvatsko
Hranice Chorvatska jsou otevřené všem turistů z České republiky, podmínkou pro vstup je prokázání se potvrzenou rezervací ubytování. Pro návrat zpět není potřeba test ani karanténa.
Řecko
Do 30. 6. jsou v Řecku otevřena pro turisty pouze 2 letiště – v Aténách a Soluni. Od 1. 7. už zanikají veškerá cestovní omezení a otevírají se všechna mezinárodní letiště. Pro vstup do země i návrat do Čech není potřeba testů ani karantény.
Itálie
Itálie je od 15. 6. otevřená pro všechny turisty a negativní test není po návratu do Čech vyžadován. Počítejte však s tím, že v Itálii i v dalších zemích se budou dodržovat stanovená hygienická pravidla, např. dezinfekce, roušky ve vnitřních prostorách a měření teploty při vstupu na historické památky.
Bulharsko
Bulharsko zpřístupnilo vstup turistům již od 1. 6. Test není potřeba ani při příjezdu, ani při návratu.
Portugalsko
Země je turistům otevřená, nicméně Azory a Madeira své hranice otevřou až od 1. 7. a to s podmínkou negativního testu. Mezi další země, které se přidávají k otevření hranic bez omezení od 15. 6. patří Litva, Lotyšsko, Estonsko, Nizozemsko, Rakousko a Slovinsko. Ministerstvo zahraničí (MZV) spouští od 8. 6. interaktivní Mapu cestovatele, která poskytne informace o vstupu do konkrétních států v Evropě. Na mapě se kromě epidemiologické situace dozvíte podmínky pro vstup turistů, nebo za prací a podmínky pro české občany při návratu zpět do Čech.
Zdroj obrázků:
Epidemiologická situace v evropských zemích: Twitter ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha