Přicházející jaro přímo láká k výletům na zajímavá místa, kterých je v naší zemi nespočet. Většina lidí nasedá ve volných dnech do auta a vyráží za poznáním, aktivním odpočinkem a zábavou. Dochází-li vám nápady na výlety, inspirujte se našimi deseti tipy na jedinečná místa, na která se pohodlně dostanete autem.
Národní hřebčín s unikátním českým plemenem koní
Kladruby nad Labem v Pardubickém kraji jsou domovem unikátního českého plemene – starokladrubských bílých koní. Zdejší hřebčín patří k nejstarším hřebčínům na světě a dnes je zařazen na Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. V areálu si můžete prohlédnout stáje, zámek, kočárovnu i postrojovnu nebo si vyzkoušet simulátor jízdy v kočáře. Krásný pohled na celý areál se vám naskytne ze zdejší rozhledny.
Spočítejte si rychle povinné ručení
Děkujeme za Váš zájem.
Budeme Vás co nejdříve kontaktovat.
Než vám zavoláme, prohlédněte si
nabídky cestovního pojištění.
Neobyčejný hrad vyrůstající ze skály
Skalní hrad Sloup v okrese Česká Lípa v Libereckém kraji jako by vyrůstal ze skály, což mu dodává mimořádnou atmosféru. Nečekejte hrad jako takový, ale obrovský, 35 m vysoký kus pískovce, do něhož jsou vytesané různé objekty, propojené důmyslným systémem chodeb. Podobně vypadají řecké kláštery Meteora. Atmosféru hradu Sloup si oblíbili i filmaři – natáčely se zde pohádky S čerty nejsou žerty a Anička s lískovými oříšky.
Unikátní jeskyně hydrotermálního původu
V okrese Přerov, uprostřed lázeňského městečka Teplice nad Bečvou se nachází unikátní Zbrašovské aragonitové jeskyně. Jedná se o nejteplejší a jediné zpřístupněné jeskyně hydrotermálního původu v Česku. Teplota zde celoročně dosahuje 14,5°C. Komplex chodeb, dómů, komínů a puklin vznikl současným působením atmosférických vod a teplých minerálních vod vystupujících z velkých hloubek. Nejnižší prostory trvale zaplavuje oxid uhličitý a vytváří v nich tzv. plynová jezera.
Jedinečná atmosféra bývalých Vítkovických železáren
V úplně jiném prostředí, ve světě industriální krásy, se ocitnete v Dolních Vítkovicích v Ostravě. Bývalý průmyslový komplex, v němž se surové železo přestalo vyrábět v roce 1998, je nyní významnou technickou památkou a jedinečným vzdělávacím, kulturním a společenským centrem. Lákavým cílem výletu může být například vysoká pec č. 1 a její pětadvacetimetrová nástavba zvaná Bolt Tower. Dříve se ve vysoké peci vyrobilo denně až 1 200 tun surového železa, moderní nástavba dnes nabízí posezení v kavárně, střešní vyhlídkovou terasu s dalekohledy a mimořádným výhledem a jedinečnou adrenalinovou lávku kolem tělesa věže ve výšce 70 metrů. V rámci prohlídkového okruhu lze nahlédnout také do nitra vysoké pece.
Zdroj: dolnivitkovice.cz
Rozhledna, restaurace i hvězdárna na Hněvíně
Oblíbeným výletním cílem na Mostecku a zároveň jedna z největších dominant této oblasti je hrad Hněvín. Nejedná se o původní královský hrad, ale o jeho novodobou repliku. Původní hrad byl zbořen v 17. století na žádost obyvatel města, protože během třicetileté války způsobil mnohé utrpení. Dnes je v areálu turistům přístupná vyhlídková věž, restaurace a také hvězdárna. V létě ožívá přírodní divadlo, kde se pořádají koncerty i divadelní představení.
Zdroj: kudyznudy.cz
Za Bohumilem Hrabalem do Kerska
Pokud vás zajímá, kde léta žil Bohumil Hrabal a kam zasadil děj svých příběhů, udělejte si výlet do Kerska ve Středočeském kraji. Můžete se projít po Hrabalově stezce a posedět v Hájence – restauraci, v níž se podle Hrabalovy předlohy natáčel známý film Slavnosti sněženek. Ochutnáte zde kromě dalších specialit také kančí se šípkovou nebo se zelím.
ZOO s exotickými papoušky kousek od Brna
Klasické české zoologické zahrady jsou všem dobře známé a snad každý navštívil v životě alespoň jednu z nich. Papouščí zoologická zahrada je v naší zemi ale jediná, a to v Bošovicích jižně od Brna. Ve více než stovce voliér tu žije přes 50 druhů papoušků, mezi nimi i některé ohrožené druhy. K příjemnému posezení mezi pestrobarevnými papoušky slouží park, altán a oddechová zóna.
Naučná stezka Soumarské rašeliniště
Do přírody a do světa šumavských rašelinišť vás zavede 1,5 km dlouhá naučná stezka Soumarské rašeliniště. Stezka vede po povalovém chodníku, částečně i po měkkém rašelinovém podloží a na jejím konci vás čeká výhled na celé rašeliniště z téměř 10 m vysoké dřevěné vyhlídkové věže. Soumarské rašeliniště je ukázkou revitalizace rašeliniště po ukončení průmyslové těžby rašeliny, která zde probíhala až do roku 2000. Nyní je rašeliniště domovem ohroženého tetřívka obecného, kvůli kterému je naučná stezka od zimy do jara uzavřená.
Zdroj: jiznicechy.cz
Největší skalní město v České republice
Adršpašsko-teplické skály v Královéhradeckém kraji jsou největším skalním městem nejen u nás, ale v celé střední Evropě. Pískovcové útvary vynikly v 18. století, kdy rozsáhlý požár zničil okolní vegetaci. Vzniklo tak skalní město, plné úchvatných zákoutí a trefně pojmenovaných skal nejrůznějších tvarů – například Milenci, Homole cukru, Džbán nebo Sloní náměstí. Adršpašské skály ukrývají také vodopád a skalní jezírko (dostupné pouze po žebříku).
Největší, nejmenší a nejdelší exponáty v muzeu rekordů
Pelhřimovské Muzeum rekordů a kuriozit není ledajaké muzeum – každý exponát je raritní a pyšní se nějakým tím “nej”. Muzeum zahrnuje dvě expozice – jedna z nich zabírá pět pater historické věže, druhá je věnována kolekci výrobků ze zápalek a zápalkových hlaviček, k nimž postupně přibývají další výtvory “zlatých českých ručiček” (dvoumetrový stolní kalendář, čtyřmilimetrová zlatá klícka apod.). Součástí expozice je i zahrada s obřími předměty.