Pro mnohé řidiče je zapnutá autokamera nedílnou součástí vozu při jejich každodenních cestách. Nejvíce ji využívají řidiči z povolání, uplatnění ale najde i u běžných motoristů, vždyť dopravní nehody se na našich silnicích stávají dennodenně. Právě při těch je kamera do auta mnohdy nepostradatelným pomocníkem, záběry z ní totiž mohou pomoci usvědčit viníka. Na následujících řádcích vám poradíme, na co se při výběru palubní kamery zaměřit.
Obsah článku
- Autokamera a její druhy
- Klasická kamera do auta
- Parametry palubní kamery
- Kamera do auta bez kabelu
- Jaká je nejlepší kamera do auta
- Pár rad na závěr
Autokamera a její druhy
V prvé řadě byste si měli promyslet, co všechno by vaše autokamera měla snímat. Kamera do auta neslouží jen při autonehodách, ale je schopna zachytit třeba zajímavé přírodní či technické úkazy během cesty, případně zaregistrovat i jiný přestupek nebo trestný čin než ten dopravní.
V podstatě rozlišujeme dva druhy kamer, které se liší podle toho, kterou oblast kolem vozu snímají, a sice klasickou a duální kameru do auta. Dalším typem kamer jsou potom couvací kamery do auta.
Klasická kamera do auta
Patří mezi nejběžnější a nejlevnější druhy autokamer. Umisťuje se na vrchní část čelního skla a snímá pouze to, co se děje před autem. Poddruhem klasických kamer do auta jsou tzv. minikamery. Jejich výhodou je nenápadnost, nepřitahují tolik pozornost zlodějů jako standardně velké kamery.
Duální kamera do auta
Duální kamera do auta disponuje dvěma objektivy. Jeden z nich snímá dění před vozem, druhý je schopen zachytit vnitřek vozu. Tento druh kamery je vhodný například pro řidiče autobusů nebo taxi, aby měli přehled o svých zákaznících.
Externí kamera do auta (přední a zadní kamera do auta)
Dalším typem duální kamery je potom autokamera, která je tvořena dvěma samostatnými kamerami. Jedna z nich je klasicky umístěna na čelní sklo a poskytuje přehled o dění před autem, zadní kamera do auta se montuje na zadní sklo a snímá provoz za autem.
Couvací kamery do auta
Abyste eliminovali riziko střetu s jiným vozem či člověkem při couvání, popřemýšlejte o instalaci parkovacích kamer. Couvací kamery do vozu snímají vše, co se děje za vozem a obraz přenášejí do displeje autorádia či zpětného zrcátka. Lze je namontovat do nárazníku, osvětlení registrační značky nebo loga vozu na kufru. Existují i kamery instalované přímo v podložce registrační značky, čili postačí, když odmontujete značku ze stávající podložky a připevníte na novou podložku s kamerou. Obraz může kamera přenášet buď pomocí WiFi signálu nebo přes kabel.
Abyste si nemuseli platit opravy na vašem voze v případě, že při couvání přeci jen do někoho narazíte, mějte sjednané havarijní pojištění.
Couvací kamery do auta lze namontovat i do znaku vozu
Parametry palubní kamery
Aby vám záběry z palubní kamery byly při případném dokazování co platné, vyberte kameru s adekvátními technickými parametry. Zaměřit byste se měli na:
- rozlišení snímače
- počet snímků za sekundu
- velikost snímače
- úhel záběru
- parametry čočky
Všechny tyto hodnoty určují výslednou kvalitu obrazu.
Rozlišení snímače
Hodnota rozlišení snímače nám říká, z kolika bodů (=pixelů) se skládá obraz. Čím vyšší rozlišení, tím lepší a podrobnější záběr, který lze ještě o něco zvětšit. Kamera do auta by měla splňovat rozlišení minimálně ve formátu FullHD, tedy rozlišení 1920 x 1080 pixelů. Nižší hodnoty rozlišení neposkytnou tak kvalitní záznam.
Počet snímků za sekundu
Tento parametr ovlivňuje plynulost záznamu. Kamera do auta by měla být schopna zvládnout alespoň 30 snímků za sekundu (někdy označováno jako 30 fps). Při menším počtu snímků za sekundu nebude záznam plynulý a bude tzv. přeskakovat.
Velikost snímače
S kvalitou snímku úzce souvisí i velikost samotného snímače. Ta je udávaná v palcích a vypovídá o tom, jak kvalitní bude video i za zhoršených světelných podmínek. Co největší velikost snímače oceníte hlavně při řízení v noci. Standardem by měla být velikost ¼ palce, ovšem výrobci a prodejci tuto hodnotu vesměs neuvádějí.
Úhel záběru
O tom, co vše se bude nahrávat v okolí vašeho vozu, rozhoduje úhel záběru. V obchodech a na e-shopech se nejčastěji setkáte s úhlem záběru v rozmezí od 130° do 160°. Ideální hodnota je 130° – 140°, kamera s tímto úhlem zabírá nejen provoz před vámi, ale i to, co se dějem kolem vozu, zároveň se ještě neprojeví tzv. efekt rybího oka.
Parametry čočky
Výsledná kvalita videa nezávisí jen na snímači, rozhoduje o ni i samotná čočka kamery. U ní byste měli hledat hodnotu její světelnosti ve formátu f/xx. Ovšem stejně jako v případě velikosti snímače, ani tuto hodnotu výrobci běžně vůbec neuvádějí.
Kvalita palubní kamery závisí na technických parametrech snímače a čočky
Kamera do auta bez kabelu
Možná vás při hledání vhodné palubní kamery zaujala kamera do auta bez kabelu. Její výhoda spočívá v tom, že ji nemusíte připojovat k elektroinstalaci vozu. Nevýhodou je ovšem její nízká výdrž, bez připojení ke kabelu dokáže nahrávat jen velmi omezený čas. Baterie mívá většinou malou kapacitu, takže ve finále budete mít kameru stejně pořád připojenou do napájení.
Jaká je nejlepší kamera do auta
Odpovědět na otázku, jaká je nejlepší kamera do auta, není jednoduché, vždyť každý z modelů má své pro a proti. Ve spotřebitelských testech se nicméně na předních pozicích objevují v různých cenových kategorií palubní kamery českých značek LAMAX, TrueCam a Eltrinex, nebo tchajwanská Mio MiVue.
Spočítejte si rychle povinné ručení
Děkujeme za Váš zájem.
Budeme Vás co nejdříve kontaktovat.
Než vám zavoláme, prohlédněte si
nabídky cestovního pojištění.
Pár rad na závěr
Na co byste při nákupu kamery do auta neměli zapomenout?
- Ceny kvalitnějších modelů začínají na cca dvou tisících.
- Kamera vám nesmí bránit ve výhledu. Nejvhodnější místo je za zpětným zrcátkem.
- Ke kameře je ve většině případů potřeba dokoupit paměťovou kartu. Samotná vnitřní paměť kamery nestačí.
- Vhodnou funkcí kamery je cyklické nahrávání, tedy že kamera bude nejstarší záznamy přemazávat těmi nejnovějšími.
- V Česku můžete záběry z kamery sdílet, ale pouze tak, aby nebyl poznat obličej řidiče či chodce nebo SPZ vozu (v případě, že vám dotyční neudělili souhlas).
Při cestách do zahraničí se ujistěte, že je použití autokamer v dané zemi legální. V Rakousku vám totiž za zapnutou kameru hrozí vysoká pokuta, u našich sousedů v Polsku a na Slovensku snímat kamerou okolí můžete, záběry byste ale měli použít pouze jako důkazní materiál a dále nikde nešířit.