Kamera nainstalovaná na čelním skle dnes není nic neobvyklého. Při jízdě po českých silnicích můžete palubní kameru používat v podstatě bez omezení, pozor si ale dejte v zahraničí. V některých evropských státech jsou kamery zakázané, jinde zase zákony nedovolují zveřejnění pořízených záznamů. Abyste předešli problémům, před cestou do zahraničí si podmínky v dané zemi raději ověřte.
V Česku lze nahrávat neomezeně
Kamery do auta jsou mezi českými řidiči oblíbeným doplňkem. Jejich největší výhodou je pomoc při objasňování dopravních nehod. Díky neustálému snímání situace před vozidlem může záznam z kamery posloužit jako důkaz při šetření dopravní nehody a hledání jejího viníka.
V Česku platí pro použití kamery do auta pouze základní omezení, kterými byste se měli řídit pokaždé, když kameru použijete:
- Kamera se nesmí nacházet v zorném poli řidiče. Musí být umístěna tak, aby nebránila řidiči ve výhledu – nejlépe tedy nahoře za předním zrcátkem, nebo naopak u dolního okraje čelního skla.
- Při zveřejňování záznamů z kamery musíte respektovat soukromí ostatních. To znamená rozmazat registrační značky vozidel a obličeje osob, případně další znaky, které by mohly danou
- osobu jednoznačně identifikovat. Nejbezpečnější je samozřejmě pořízené záznamy vůbec nezveřejňovat.
Spočítejte si rychle povinné ručení
Děkujeme za Váš zájem.
Budeme Vás co nejdříve kontaktovat.
Než vám zavoláme, prohlédněte si
nabídky cestovního pojištění.
Regulace v evropských státech
V některých evropských zemích ale platí přísnější pravidla. Jedná se především o tyto státy:
Portugalsko
Zde jsou předpisy nejpřísnější – palubní kameru nesmíte používat ani vlastnit (např. mít uloženou v přihrádce nebo v kufru).
Lucembursko
V Lucembursku kameru sice vlastnit můžete, ale je zakázané ji používat.
Francie
Na francouzských silnicích smíte pořizovat záznam pro soukromé účely, ale nesmíte ho zveřejnit. Použití záznamu z palubní kamery jako důkazního materiálu je možné, avšak musíte ho předat přímo policii.
Belgie
Také v Belgii můžete nahrávat pro soukromé účely, ale pořízený záznam nesmíte zveřejnit. Můžete ho použít jako důkaz, ale musíte o tom informovat všechny dotčené strany.
Řecko
Podobná situace je i v Řecku. Záznam můžete pořizovat pro soukromou potřebu, ale není povolené ho zveřejnit. Můžete ho použít jako důkaz při obvinění z trestného činu, nikoliv však pro pojišťovací účely.
Maďarsko
V Maďarsku platí pro použití palubní kamery specifické podmínky. Můžete ji používat pro osobní účely, pokud zaznamenává v nízkém rozlišení, nízké frekvenci snímků za sekundu a pokud záznam po 5 pracovních dnech vymažete.
Švýcarsko
Ve Švýcarsku kamery zakázané nejsou, ale vzhledem k nesplnitelným podmínkám je lepší nechat je vypnuté. Nahrávat totiž můžete pouze důležité (relevantní) události, musíte pro to mít zákonný důvod a navíc musíte informovat všechny nahrávané osoby o tom, že je nahráváte.
Německo
Ani v sousedním Německu se nedoporučuje kamery v autech používat. Kamera nesmí nepřetržitě natáčet, na druhou stranu lze ale záznam použít jako důkaz v případě dopravní nehody.
Rakousko
Kamery v autech zde výslovně zakázané nejsou, ale stejně jako v Německu se nedoporučuje je používat. Nahrávat můžete čistě pro soukromou potřebu, bez zveřejnění, jinak hrozí vysoké pokuty.
V ostatních zemích se držte alespoň základních pravidel, kterými jsou umístění kamery mimo zorné pole řidiče, zodpovědné využití záznamu a ochrana soukromí ostatních.