Vlastnit apartmán u moře může být jednodušší než pořídit si vlastní nemovitost v Česku. Vlivem událostí posledních let, k nimž patří i zdražování tuzemských nemovitostí, roste poptávka po nemovitostech v zahraničí. Koupě nemovitosti v zahraničí může být v současné situaci velmi dobrou investicí, od které lze očekávat zhodnocení peněz a v případě pronájmu nemovitosti i vedlejší příjem. Prodej nemovitostí v zahraničí má ovšem svá specifika a vždy se řídí právními předpisy dané země.
Obsah článku
- Proč koupit nemovitost v zahraničí?
- Kde koupit nemovitost v zahraničí?
- Reality v zahraničí lze financovat i hypotékou
- Jak na nákup nemovitosti v zahraničí?
- Správa nemovitosti v zahraničí
Proč koupit nemovitost v zahraničí?
Lidé nemovitosti v zahraničí kupují z různých důvodů. Zatímco pro někoho je koupě nemovitosti v zahraničí součástí životního stylu nebo splnění snu, jiní ji berou jako pojistku pro případ, že by došlo ke zhoršení geopolitické situace nebo že by se opakovala podobná situace jako v době covidové.
Byty či domy v zahraničí ale lidé nekupují jen pro svou vlastní potřebu. Je to také výhodná investiční příležitost. Investiční nemovitosti v zahraničí mohou přinést nejen zhodnocení peněz díky očekávanému růstu tržní hodnoty nemovitosti, ale také další příjem v podobě příjmů z pronájmu. Ty mohou částečně nebo zcela pokrýt měsíční splátku hypotéky, která byla využita na financování nemovitosti.
Ideální je pak zkombinovat oba přístupy. Nemovitosti v zahraničí u moře nebo v horách můžete určitou část roku pronajímat a zároveň je využít pro svou vlastní rekreaci.
Kde koupit nemovitost v zahraničí?
Výběr konkrétní lokality samozřejmě záleží na vašich preferencích, rozpočtu a na tom, k čemu budete nemovitost využívat. Na výběr jsou levné i luxusní nemovitosti v zahraničí téměř po celém světě, a to u moře, v horách i v centrech měst.
Jako investiční nemovitosti, u kterých se dá očekávat zajímavé zhodnocení, velmi dobře poslouží domy, byty a apartmány v žádaných turistických oblastech. Kromě atraktivity lokality je třeba brát v úvahu také ekonomickou stabilitu země, daňové a další finanční aspekty, které by mohly ovlivnit výnosnost investice.
U Čechů jsou populární nemovitosti v zahraničí u moře se snadnou dostupností z ČR – především Chorvatsko, Itálie a Španělsko, levné nemovitosti v zahraničí pak nabízí Bulharsko. Vedle přímořských lokalit jsou oblíbené také rakouské Alpy, jejichž výhodou je vzdálenost z ČR a také sezóna takřka po celý rok. Nemovitosti v zahraničí na prodej lze ale nalézt i v exotičtějších destinacích, třeba v Dubaji, Ománu nebo na slunné Floridě.
Reality v zahraničí lze financovat i hypotékou
Nákup nemovitosti v zahraničí lze financovat z vlastních prostředků i z hypotečního úvěru. Rozhodnete-li se pro úvěr, máte dvě možnosti:
- vzít si hypotéku od české banky,
- zažádat o hypotéku u zahraniční banky (v zemi, kde se nemovitost nachází).
Získání české hypotéky bývá snadnější, má to však jeden háček – české banky neakceptují jako zástavu zahraniční nemovitost, proto je nutné za úvěr ručit jinou nemovitostí, která se nachází v Česku. Jedná se pak o tzv. americkou (neúčelovou) hypotéku. Existují ale i výjimky – například Hypotéka bez hranic od Oberbank, kterou lze zajistit zástavním právem k nemovitosti v zahraničí.
Koupě bytu v zahraničí může být dobrou investicí
Pokud se rozhodnete zažádat o hypotéku u zahraniční banky, čeká vás zpravidla administrativně náročnější proces. Banky si cizince důkladněji prověřují a mohou pro ně mít nastavené odlišné podmínky pro získání úvěru.
Češi často kupují reality v zahraničí za vlastní peníze – koupě nemovitosti v zahraničí je pro ně způsobem, jak uložit a zhodnotit své finanční prostředky (ať už naspořené, nebo získané například z dědictví).
Jak na nákup nemovitosti v zahraničí?
Koupě nemovitosti v zahraničí vyžaduje dobrou přípravu. Každá země má totiž svá specifika, pravidla a zvyklosti, s nimiž je nutné se předem seznámit. Zajímejte se mimo jiné o to, zda se platí daň z převodu nemovitosti, jak vysoká je daň z držení nemovitosti, jak dlouho trvá zápis do katastru nemovitostí a s ním související převod vlastnického práva nebo jaká omezení má prodej nemovitostí v dané zemi (některé země například neumožňují prodej nemovitostí fyzickým osobám).
Vzhledem k odlišnosti právního prostředí i jazykové bariéře se vyplatí spolupracovat s odborníkem. Prodej nemovitostí v zahraničí zprostředkovávají místní i specializované české realitní kanceláře, které mají s daným trhem zkušenosti. Kvalitní realitní kancelář vás provede celým procesem koupě od vytipování vhodných nemovitostí až po přepis energií a uzavření pojištění nemovitosti v zahraničí. Stejně tak je vhodné obrátit se na právníka, který prostředí dané země dobře zná.
Poplatky a provize, které těmto odborníkům zaplatíte, sice navýší vaše náklady na pořízení nemovitosti, budete mít ale jistotu, že koupě bytu v zahraničí proběhne bezpečně a v souladu s předpisy.
Správa nemovitosti v zahraničí
Pokud zakoupenou nemovitost v zahraničí plánujete pronajímat, měli byste se postarat také o to, kdo ji bude spravovat. Obvyklé je oslovit místní agenturu, která se správou majetku zabývá. Za poplatek se vám bude starat o nemovitost jako takovou i o její pronájem.
Důležité je myslet také na zabezpečení a ochranu nemovitosti a jejího vybavení. Informujte se proto o možnostech pojištění nemovitosti v zahraničí a zvolte odpovídající pojistnou ochranu.