Motorový prostor se velmi rychle špiní – silnice jsou v zimní sezóně pokryty chemikáliemi, kalužemi, špinavým sněhem a blátem. Nečistoty se i do nového motoru velmi rychle zanesou. Některé chemikálie, dle odborníků, motoru dokonce škodí a silná vrstva nečistot motor zahřívá. Navíc mastný a zašlý motor není na pohled nic hezkého. Spousta řidičů pak pochopitelně touží po jeho očistě. Pokud se i Vy rozhodnete pro jeho mytí, je důležité k celému procesu přistupovat opatrně, jelikož je motor plný elektroniky. Vždy si pořiďte k motoru šetrný, ale účinný speciální čistič a vybavte se hadříky, houbičkami a kartáčky. Průvodce celým procesem čištění motoru, včetně důležitých kroků na které nezapomenout, nabízí dnešní článek.
Příprava motoru na celkovou očistu
Prvním krokem je odstranění větších částí nečistot – listy, větvičky, jehličí. Menší nečistoty lze vysát vysavačem – pozor si dejte na nechtěné odření motorových a jiných plastových částí. V neposlední řadě lze použít kartáček na místa, kam se vysavač nedostane a drží se tam nečistoty v podobě drobných kamínků či štěrku. Před samotným mytím motoru je dle odborníků dobré motor zahřát – díky teplu lze mastnotu snadněji odstranit. Mastnoty se zbavíte díky speciálnímu přípravku na odmašťování – dejte si pozor na aplikaci, přípravky jsou na bázi rozpouštědel a některé lakované části byste si mohli poškodit. Po celkovém odmaštění motoru jej vypněte a počkejte na jeho zchladnutí. Než se pustíte do mokrého mytí motoru, je důležité odpojit nebo úplně vyjmout autobaterii, zkontrolovat, že jsou všechna hrdla nádob na kapaliny dobře utěsněna – víčko motorového oleje, nádobka brzdové kapaliny, servořízení. Všechny konektory následně obalte vodotěsným materiálem.
Budeme Vás co nejdříve kontaktovat. Než vám zavoláme, prohlédněte si Spočítejte si rychle povinné ručení
Děkujeme za Váš zájem.
nabídky cestovního pojištění.
Mytí motoru může začít
Při mytí wapkou – tlakovou myčkou – buďte opatrní a používejte nižší tlak. Po dostatečném namočení motoru lze použít speciální přípravek na čištění motoru – oblíbené jsou tzv. šampony na motor, které jsou na přírodní bázi a neměly by povrch motoru poničit. Přípravky se velmi často ředí vodou a to v poměru 1:2 až 1:10 podle míry znečištění a požadované účinnosti. Čištění lze provést houbou, hadříkem či kartáčkem. Přípravek můžete nechat na motoru chvíli působit. Mezitím pomocí kartáčku rozprostřete důkladně prostředek i na méně přístupná místa a poté opláchněte motor vodou.
Wapku používejte s nízkým tlakem vody
Řádné vysušení motoru
Po opláchnutí motoru se na některých částech bude držet hodně vody, proto následuje jeho vysušení. Lze k tomu použít stlačený vzduch nebo šetrnou utěrku z mikrovláken. Správné vysušení spolehlivě zabrání tvorbě zaschlých kapek a nečistot. Motor je dobré zapnout a nechat ho zahřát – nejen, že si ověříte, že jste všechny důležité součásti správně zakryli, ale odpaří se i zbylá voda a nebude se držet v motorovém prostoru. V případě, že motor nelze nastartovat, zřejmě se některé součásti nepodařilo dostatečně zakrýt a dostala se tam voda – v takovém případě nechte motor vyschnout.
Závěrečné úpravy
Po vyčištění a vysušení motoru lze jeho celkovou čistotu podtrhnout doleštěním a opravou odřeného laku nebo rzi. Použít můžete vosky a oživovače plastů. Na opravy laku jsou ideální korekční tužky. Veškeré přípravky by neměly být na bázi oleje, aby na sebe nevázaly prach a jiné nečistoty. Motor, který je ošetřený oživovačem plastů či voskem, vydrží déle čistý a jeho následná údržba bude jednodušší. Výše uvedený způsob čištění motoru je absolutně neškodný a motoru prodlužuje jeho životnost.
Pozor na utěsnění