Kořeny saunování sahají až do 5. století př. n. l., kdy byla parní lázeň poměrně běžnou výbavou obydlí tehdejších středoasijských kočovných kmenů. S největší pravděpodobností se tak saunování díky nim dostalo do Evropy, kde se jeho kolébkou stalo Finsko. K velkému rozvoji došlo během a po druhé světové válce. V té době totiž byly blahodárné účinky sauny na lidské zdraví potvrzeny i vědecky. Domácí sauna je tak skvělým způsobem, jak posílit imunitní systém před nadcházející zimou.
Infrasauna, parní sauna nebo finská sauna?
Na rozdíl od našich předků, kteří na roztopenou saunovací komnatu museli čekat až 8 hodin, máme my dnes k dispozici hned několik druhů moderních saun. Každá z nich funguje na jiném principu, společným znakem jsou ale významné zdravotní benefity. Pojďme se podívat blíže na jednotlivé druhy saun.
Finská sauna
Pokud mluvíme o sauně, většině lidí se vybaví klasická finská sauna. Pro tu je typická vysoká teplota – 60 °C až 100 °C. Pobyt v ní je pro tělo mnohem náročnější než v jiných typech saun a je proto důležité nepřekračovat doporučenou dobu pobytu, ta činí zhruba 15 minut. Po této době je potřeba prudce ochladit tělo, ideálně si vlézt do ledového bazénku, polít se studenou vodou nebo skočit do sněhu.
Dnešní finské sauny jsou vyrobeny z odolného dřeva a jsou vytápěny elektrickými kamny, nebo kamny na dřevo. Jejich součástí jsou kameny, které se polévají vodou. To vede ke zvýšení vlhkosti v sauně a lepšímu a snadnějšímu dýchání.
Finská sauna není vhodná pro každého. Vyvarovat by se jí měly děti, osoby s kardiovaskulárními obtížemi, lidé s nemocnými játry a ledvinami, a také ti, kteří se potýkají s nachlazením či chřipkou.
Infrasauna
Infrasauna produkující infračervené záření je vhodná zejména pro regeneraci organismu a prohřátí těla. Teplota v ní nedosahuje tak extrémních teplot jako ve finské sauně, zhruba jen okolo 50 °C. Je proto vhodná pro ty, kterým se ve finské sauně důsledkem vysokých teplot špatně dýchá a pro osoby s problémy s oběhovým systémem. Oproti finské sauně nemá infrasauna tak výrazné zdravotní benefity, vlastností infračerveného záření je ale jeho pronikání hluboko do pokožky, kde zahřívá a uvolňuje svaly.
V infrasauně můžete pobýt relativně dlouhou dobu, až 45 minut v kuse. Vzduch se v ní téměř nezahřívá, pobyt v infrasauně je proto mnohem lépe snášen. Je možné ji využít i s pootevřenými dveřmi jen jako prostředek k zahřátí svalů před tréninkem. Po pobytu v infrasauně se osprchujte vlažnou vodou.
Infrasauna je mnohem lépe snášena díky nižší teplotě.
Parní sauna
Parní sauna se vyznačuje nižší teplotou, okolo 50 °C, a současně vysokou vlhkostí vzduchu – až 100 %. V této sauně se vám tudíž bude dobře dýchat a zároveň se budete hodně potit. Pára je v sauně vyráběna pomocí generátoru páry, do kterého lze přidat i vonné aroma pro uvolnění dýchacích cest. I parní sauna, stejně jako infrasauna, není tak náročná na organismus a je vhodná i pro osoby se zdravotními problémy. Obecně se doporučuje střídat pobyt v sauně s pobytem venku, díky rozdílům teplot dojde ke zlepšení obranyschopnosti těla. Na rozdíl od finské sauny není potřeba poté tělo prudce ochladit, postačí vlažná voda.
Místnost pro parní saunu musí být dobře zaizolovaná a odolná vůči vlhkosti, nemůže být zevnitř obložena dřevem, protože vlhkost by ho zničila. Jako obklad se většinou volí mozaiková dlažba, proto je její výstavba ze všech typů saun nejdražší.
Domácí sauna vs. venkovní sauna
Přemýšlíte-li o nákupu sauny, pak jistě váháte, zda je lepší ji umístit do interiéru, nebo na zahradu. Co byste měli vzít v úvahu při výběru a jaké jsou výhody a nevýhody jednotlivých typů se dočtete na dalších řádcích.
Domácí sauna vyjde o dost levněji než venkovní sauna.
Domácí sauna vás vyjde levněji
Důležitým kritériem při výběru sauny je bezesporu pořizovací cena a také celkové náklady na provoz. V tomto směru má oproti venkovní sauně výhodu domácí sauna. Na druhou stranu umístit saunu do již hotového domu či bytu může být leckdy oříšek. Nejste totiž limitováni jen místem, ale v případě finské sauny potřebou dostatečného přívodu vzduchu a odvětrávání.
Venkovní sauna vás nelimituje místem
Pokud se rozhodnete pro venkovní saunu, budete mít více prostoru na vytvoření opravdové relaxační zóny, včetně sprchy, bazénku nebo terasy. Navíc má saunování v přírodě své kouzlo. Venkovní sauna na druhou stranu není levnou záležitostí. Oproti domácí sauně její výstavba vyjde zhruba na dvojnásobek.
Domácí sauna
- Nižší pořizovací náklady
- Nižší provozní náklady
- Teplo zůstává uvnitř domácnosti
- Velký výběr různých typů
- Jednodušší údržba
- Omezení prostorem
- V případě finské sauny nutnost odvětrávání a přívodu čerstvého vzduchu
Venkovní sauna
- Více prostoru na stavbu
- Saunování v přírodě
- Možnost vybudovat relax zónu či ochlazovací bazének
- Vyšší pořizovací náklady
- Zbytkové teplo se nedá využít pro ohřev domácnosti
- Potřeba důkladné izolace od vody a mrazu
autor: srovnator.cz
Pokud se nakonec rozhodnete pro pořízení domácí či venkovní sauny, nezapomeňte si aktualizovat pojištění nemovitosti či pojištění domácnosti. S pojištěním majetku vám pomůže i naše kalkulačka.
Sudová sauna
Chcete-li ke své zahradě přitáhnout pozornost, pak při výběru venkovní sauny volte sudovou saunu. Sudová sauna je oblíbená nejen pro svůj design, ale i pro nízké provozní náklady. Tvar sudu má totiž tu výhodu, že se v něm teplý vzduch rozmístí rovnoměrně, zatímco v klasických saunových domečcích teplý vzduch zůstává u stropu.
Další výhodou sudové sauny je její jednoduchá montáž. Sauna se dodává rozebraná na jednotlivé pásy, které se k sobě spojí a vytvoří jeden celek. Ten potom zapadne do stěn tvořících záda a vstupní dveře.
Sudová sauna je oblíbeným typem venkovní sauny pro svůj design a nízké provozní náklady.
Sauna na míru
Každá domácnost či zahrada je trochu jinak dimenzovaná, proto vybrat správný typ sauny není vždy úplně jednoduché. Ideálním řešením je sauna na míru, která se do určeného prostoru bude hodit a respektovat vaše požadavky.
Při výrobě sauny se používají dřeva, která nevysychají, vhodná proto není borovice a dřeviny s pryskyřicí. Výrobci se kloní ke skandinávské borovici či smrku, někdy i k olšovému dřevu. Sauna pro jednoho člověka by měla mít jednu stranu dlouhou alespoň 2 metry, aby se v ní dalo pohodlně ležet. Pro čtyřčlennou rodinu by měla stačit sauna o rozměrech zhruba 2,5 x 2,5 m.
K ochlazení organismu se používá ochlazovací káď nebo kbelík.
Nezapomeňte na ochlazovací káď
Nezbytnou součástí saunování je její ochlazovací část. V našich podmínkách není vždy možné vyválet se po sauně ve sněhu či skočit do ledového jezera, jako to dělají milovníci saunování ve Finsku. Proto obchody nabízejí různé typy ochlazovacích zařízení. Mezi ně patří např. ochlazovací káď či vana vyrobená z olšového dřeva s vnitřními plastovými výplněmi zaručující její delší životnost.
Další možností jsou potom oplachovací vědra, která se zavěsí na stěnu. Po saunování se pod ně jednoduše postavíte a pomocí táhla na sebe ledovou vodu vylejete.