Bílé a žluté čáry na silnicích a patníky různých barev, které silnice lemují, jsou neodmyslitelnou součástí provozu na silnicích. Pomáhají zajistit organizaci a bezpečnost dopravy a přestože je každý řidič vnímá, nemusí být všem jasné, co která barva patníku znamená a jaký význam mají různé podoby vodorovných čar.
Bílé, žluté a modré vodorovné značení
Dopravní značení, které je vyznačeno přímo na vozovce, se označuje jako vodorovné dopravní značení. Nejčastěji má bílou barvu a může mít mnoho podob. Bílými čarami se vyznačují krajnice, jízdní pruhy, parkovací místa, přechody pro chodce, přejezdy pro cyklisty a hranice křižovatek. Mohou upozorňovat také na zónu pro pěší a cyklisty nebo připomínat nutnost dodržení bezpečného odstupu mezi vozidly.
Také žluté čáry namalované na silnicích mohou mít různý význam:
- Mají-li podobu plné nebo přerušované čáry, mají stejný význam jako svislé dopravní značky “zákaz zastavení” (plná žlutá čára) a “zákaz stání” (přerušovaná žlutá čára). Přerušovaná žlutá čára povoluje zastavení, ale nikoliv stání, na plné žluté čáře nesmíte zastavit ani stát.
- Zastavení zakazuje také vodorovné značení v podobě žlutých křížů, které můžete spatřit na křižovatkách a nájezdech, kde vedou řidiče k tomu, aby dané místo neblokovali. Na žlutých zkřížených čarách totiž řidič nesmí zastavit a může přes ně přejet, až když mu to dopravní situace umožní.
- Na žluté klikaté čáře naopak zastavit můžete, ale nesmíte na ní stát. To mohou pouze vozidla, pro která je dané místo vyhrazené, což poznáte podle doprovodného nápisu (BUS – autobus, TRAM – tramvaj, TAXI, ZAS – zásobování).
- Žluté čáry slouží také k dočasné úpravě organizace dopravy v místech, kde probíhají opravy a kde je nutné pozměnit jízdní pruhy, přednosti v jízdě a další záležitosti. V takovém případě bílé čáry přestávají platit a dočasně je nahrazuje žluté dopravní značení.
Modré čáry se na silnicích objevují nejméně často a setkáte se s nimi v parkovacích zónách. Na místech vyznačených modrým pruhem lze však parkovat pouze s příslušným povolením.
Spočítejte si rychle povinné ručení
Děkujeme za Váš zájem.
Budeme Vás co nejdříve kontaktovat.
Než vám zavoláme, prohlédněte si
nabídky cestovního pojištění.
Patníky čtyř barev
Také patníky (neboli směrové sloupky) podél silnic mohou hrát různými barvami. Tyto plastové sloupky, které oceníte zejména při snížené viditelnosti, upozorňují řidiče na jisté skutečnosti a možná nebezpečí.
- Bílé patníky jsou nejběžnější a jednoduše vyznačují okraj silnice. V horní části mají černý pruh, na kterém jsou umístěny odrazky – oranžové po směru jízdy a bílé proti směru jízdy.
- Červené patníky se umisťují tam, kde se k pozemní komunikaci připojuje účelová komunikace (například lesní nebo polní cesta).
- Modré patníky mají řidiče varovat hlavně v zimním období. Setkáte se s nimi tam, kde se často tvoří námraza – na mostech, hrázích, v nebezpečných zatáčkách. Ve zmenšeném provedení je můžete vidět také na svodidlech nebo zábradlích.
- Zelené kulaté směrové sloupky (balisety) se používají na nebezpečných (nepřehledné křižovatky a zatáčky) nebo hodně vytížených místech, kde je třeba zdůraznit bílou středovou čáru, ostrůvek nebo bílé šrafování na silnici – tedy místo, kde se vozidlo nemá nacházet. Pokud se tak stane (například protože si řidič zelenobílých sloupků všimne až na poslední chvíli), řidič se nemusí bát. Dutý plastový sloupek se zdeformuje a nepoškodí auto ani nezraní řidiče.