Na to, abyste si svůj jídelníček zpestřili domácími bylinkami a zeleninou, nemusíte mít velkou zahradu. Některým druhům se totiž docela dobře daří i na balkoně nebo na parapetu za oknem. Kombinací okrasných a užitkových rostlin si navíc vytvoříte útulné prostředí pro odpočinek. Pěstování v truhlících má své výhody, je ale potřeba dodržet pár pravidel, jinak se rostlinkám u vás dařit nebude.
Do květináčů i plechovek
Na výběru nádoby, ve které budete rostliny pěstovat, v podstatě zas až tak nezáleží. Dařit se jim bude stejně v keramických, plastových nebo kamenných květináčích. Použít ale můžete i plechovky nebo košíky vybavené vnitřní fólií, praktické jsou potom i samozavlažovací truhlíky. Máte-li balkon opravdu prosluněný, pak sazenice vysaďte do světlých, plastových nádob. Déle udržují vlhkost a zemina se v nich tolik nepřehřívá. Důležité ale je, aby se voda ze spodní části nádoby měla jak dostat pryč a nedocházelo tak k uhnívání kořínků.
Kvalita se vyplatí
K dobré úrodě vám dopomůže kvalitní substrát. Měl by být vzdušný s dostatkem organických látek a se schopností postupně uvolňovat živiny. K dispozici jsou dnes i substráty určené speciálně pro bylinky, zeleninu nebo okrasné květiny. Při umisťování na balkoně myslete na to, že každý druh je jinak náročný na vnější podmínky. Některé rostliny snesou přímé světlo celodenně, jiným nevadí, když je pár dní nezalijete, některé jsou na zálivku naopak velmi náročné.
Bylinky jsou základ
Bylinky jsou základem dobré kuchyně a jejich pěstování není nikterak náročné. Na balkon či terasu je ale dejte až po třech zmrzlých mužích, do té doby se jim bude dobře dařit doma v teple. A které by ve vašem výběru neměly chybět?
- pažitka – oblíbené české bylince se spíše daří za oknem, nemá ráda ostré slunce. Naopak ocení, když ji dopřejete více vláhy. Ideální na chleba s máslem, do polévek nebo s vařenými bramborami.
- rozmarýn – skvělý nejen do kuchyně jako koření na maso, brambory, těstoviny nebo sýry, ale ve formě čaje má pozitivní účinky na nervovou soustavu a zlepšuje krevní oběh.
- meduňka – ke svému růstu potřebuje prostorný květináč a hodně závlahy. Hodí se do čajů, smoothie nebo dezertů. Oproti mátě má více citrusovou vůni, lze jí nahradit citronovou kůru při pečení.
- máta – i máta potřebuje vlastní květináč, roste velice rychle a chová se jako plevel. Má raději stín a potřebuje často zalévat. Lze z ní připravit čaj, přidává se do koktejlů a smoothie.
- bazalka – bazalku zasaďte na balkon společně s balkonovými rajčaty a máte rázem základ italské kuchyně. Je méně odolná, pěstujte ji v samozavlažovacím truhlíku a nezapomínejte hnojit.
Vedle těchto bylinek najdou ve vaší kuchyni uplatnění i bylinky další, třeba oregano, koriandr, šalvěj, tymián nebo petržel.
Jedlý balkon
Na balkon budeme vybírat menší rostliny s drobnějšími plody, záleží samozřejmě, kolik místa máte k dispozici. Vyplatí se koupit sazeničky od zkušených zahrádkářů. Kterým plodinám se na balkoně obecně daří?
- rajčata – stálice na každém balkoně. Potřebují prostorné nádoby, sluníčko a dostatek zálivky. Pěstovat můžete buď speciální balkonová rajčata nebo rajčata obyčejná. U těch ale pozor, je potřeba jim odlamovat boční výhonky, jinak se vám rozlezou po celém balkoně.
- mini okurky – rostlina se šťavnatými, 10 cm dlouhými plody potřebuje světlo a naopak je potřeba ji chránit před větrem. Nesnáší také přímé sluneční paprsky.
- salátové listy – na balkoně si můžete vypěstovat i salát. Vhodný je zejména polníček a dubáček, u kterých postupně uřezáváme listy těsně před konzumací a listy poté dorůstají nové. Zkusit můžete i rukolu nebo klasický hlávkový salát.
- papričky – pěstovat na balkoně se dají i kompaktnější odrůdy paprik. Vyžadují ale teplo a dostatečnou závlahu. Zasadit můžete i chili papričky, ty vypadají i zajímavě, když pořídíte více barevných variant.
- jahody – do samozavlažovacího truhlíku se hodí jahody, je potřeba ale vybrat správnou odrůdu. Jahody vyžadují trochu více péče než třeba rajčata, pořiďte jim proto opravdu kvalitní zeminu ideálně s granulovaným hnojem a rašelinou.
Trendem se v poslední době stává kombinace zeleniny, bylinek a okrasných květin v jedné nádobě. Nejen že to dobře vypadá, ale prospívá to i samotným rostlinám. Zkuste dá dohromady jahody s měsíčkem, bylinky s letničkami nebo rajčata s libečkem.