Každý vášnivý motorista chce, aby jeho auto bylo originální, nevšední a aby šokovalo. Změna vzhledu auta je tou správnou volbou. Tuning v podobě podsvícení auta lze použít na vnější i vnitřní prostory. Podsvícení se nejčastěji instaluje pomocí LED pásků, které se mohou hodit i běžným motoristům. Malé světýlko v kufru většině lidí nestačí. Šikovné podsvícení LED páskem je pak elegantním řešením, jak v tmavém kufru vždy najít to, co hledáte. Osvětlení auta, především jeho podvozku, má však svá pravidla, která Vám v následujících řádcích představíme.
Podsvícení auta – interiér
Nejčastější úpravy osvětlení auta probíhají uvnitř. Starší auta bývají oproti novějším modelům nedostatečně osvětlená. Podsvícení interiéru je tou správnou volbou. Do aut se většinou dávají pásky pro napětí 12V s výkonem podle potřeby. Pokud pásek využijete jen jako designový prvek, postačí pásek s výkonem 4,8W/m. Pro zapojení LED pásku lze využít vypínač světel – LED pásky budou svítit během jízdy. Lze je zapojit i do vypínače světel, v takovém případě se rozsvítí pouze, když otevřete dveře.
Osvětlení v prostoru nohou
Stylové a zároveň užitečné osvětlení je osvětlení v prostoru nohou. Nejen, že působí moderně a připomíná vzhled nových modelů aut, ale oceníte ho i v případě hledání zapadlých věcí. K osvětlení prostoru nohou je třeba vnitřní LED pásek, který je ideální nainstalovat na hliníkový profil – čím vyšší výkon pásku, tím větší svítivost a potřeba LED pásek chladit. K tomu právě slouží hliníkové profily, které je rozhodně dobré k instalaci použít.
Spočítejte si rychle povinné ručení
Děkujeme za Váš zájem.
Budeme Vás co nejdříve kontaktovat.
Než vám zavoláme, prohlédněte si
nabídky cestovního pojištění.
Osvětlení prahů
Při otevírání dveří lze použít i LED pásky přímo na prahy. Jedná se o spíše designový prvek, který se rozsvítí se pouze v momentě otevření dveří, může ale svítit i po celou dobu jízdy. Pro toto zapojení se doporučuje pásek o výkonu 4,8W/m a pro RGB pásky 7,2W/m. Kromě pořízení LED pásku si nezapomeňte rovnou pořídit i hliníkový profil, aby bylo zajištěno dostatečné chlazení.
Led pásek – nejbezpečnější možnost podsvícení
Osvětlení kufru
Ideálním pomocníkem je podsvícení kufru. Lze jej nalepit na spodní vodorovnou plochu rolety. Zde však vzniká problém, když chcete roletu z auta vyndat. Častější je proto nalepení LED pásku podél bočních stran kufru. Hledání po tmě již nebude problém. Pro pásky v kufru se doporučuje výkon 9,6W/m a pro RGB pásky 14,4W/m a výše.
Podsvícení auta – výhody LED podsvícení
- Jsou bezpečnější než neonové lampy – nemohou způsobit požár, jsou silnější a neobsahují rtuť,
- mají menší spotřebu elektřiny,
- jsou snadnější na instalaci a použití,
- světlo si lze nasměrovat požadovaným směrem,
- často se používají kvůli snadné instalaci,
- většinou se dodávají se schopností fixace pomocí vestavěného lepícího proužku,
- každá LED zabírá velmi málo místa a skvěle zapadne do vnitřní oblasti standardního osvětlení,
- montážní páska s LED je vyrobena z odolného materiálu,
- LED diody mají dlouhou životnost.
Kde je podsvícení auta zakázané?
Přídavné osvětlení v podobě neonů pod autem je zakázané. V praxi to funguje tak, že je lze používat pouze mimo pozemní komunikace, na srazu či festivalu. V takovém případě je používání legální. V případě osvětlení pod autem mimo vyhrazená místa na Vás čeká pokuta 2 000 korun. Dokonce Vás s přídavným osvětlením nemusí přijmout ani na kontrole SKT. Neony nejsou zakázané proto, že by oslňovaly, ale protože osvětlení vozu je zákonem jasně definováno. Jediné povolené je osvětlení bílé nebo žluté dopředu a červené dozadu. Žluté světlo pro blinkry a bílé při couvání.