Moderní komunikační technologie jsou dnes nedílnou součástí našich životů a tak není divu, že se málokdo vydává na cesty jen s obyčejnou papírovou mapou. Chytré telefony mají již při koupi většinou nějakou tu mapovou aplikaci předinstalovanou, nemusí se ale vždy jednat o aplikaci vyhovující. Mezi uživateli patří mezi nejoblíbenější mapové aplikace od Googlu, pro někoho budou nejlepší volbou Apple Maps.
Jedničkou jsou Google Maps
Díky své jednoduchosti, přehlednosti a aktuálnosti jsou nejoblíbenější mobilní navigací již nějakou dobu Google Maps. Aplikace umožňuje navigaci autem, pěšky, veřejnou dopravou nebo letecky. Zadat si do ní můžete několik zájmových míst, třeba práci či domov, a dozvíte se díky ní informace o provozu na silnicích. Čím dalším si vás Google Maps získají?
- velmi obsáhlá databáze navštěvovaných míst – restaurace, turistická místa, sídla firem, čerpací stanice a další zájmové body vyhledáte bez znalosti jejich přesné adresy včetně otevírací doby a recenzí
- aktuální dopravní informace, možnosti rychlé úpravy trasy – velmi rychle reagují na aktuální provoz a případné zácpy a vyhledají vám alternativní cestu
- funkce Street view – díky této funkci si můžete cíl své cesty ve 3D prohlédnout ještě před cestou
- offline režim – aplikaci lze použít i v režimu offline, mapu si ale musíte dopředu stáhnout. Počítejte s tím, že vám navigace logicky nezobrazí aktuální dopravní informace.
Aplikace disponuje hlasovým vyhledáváním, doporučí zajímavá místa v místě, kde se zrovna nacházíte, nasdílí polohu vašim přátelům a naplánujete-li si složitější trasu přes počítač, odešle vám ji poté do telefonu. Dostupná pro zařízení se systémem Android i iOS.
Navigace jako sociální síť
Další oblíbenou mapovou aplikací spadající pod Google je Waze. Její podstatou je spojení navigace a sociální sítě. V praxi to znamená, že vám aplikace nabídne přístup k velkému množství řidičů, kteří se aktivně podílejí na vytváření co nejaktuálnějších map tím, že mezi sebou sdílejí informace o dopravě. Její ovládání je velice intuitivní, k dispozici je i hlasové vyhledávání. A jaké jsou další plusy?
- upozorní na policejní hlídky, kolony, nehody – informace o nich vkládají do map sami řidiči či jejich spolucestující v reálném čase, máte tudíž čas patřičně zareagovat
- dokáže sdílet informace s přáteli na cestě – jedete-li na dovolenou ve více autech, můžete prostřednictvím aplikace sledovat trasu svých přátel a posílat si zprávy
- učí se z vašich pravidelných cest – hodí se na každodenní dojíždění do/z práce, aplikace si sbírá informace o aktuální průjezdnosti ulic, má tedy přehled, která trasa domů je nejrychlejší
- můžete soutěžit s ostatními uživateli – za každý ujetý kilometr nebo hlášení získáváte body, umístění v žebříčku slouží jako motivace, aby uživatelé poskytovali ostatním dopravní informace
Na českých silnicích funguje Waze více než dobře. Komunita editorů map pro tuto navigaci funguje rychle a spolehlivě, nově otevřené úseky jsou v mapách k dispozici ve chvíli, kdy na ně vjede první vůz. Naopak to platí i o uzavírkách, díky navigaci se vyhnete nejen jim, ale i souvisejícím kolonám. Funguje v systému Android i iOs.
Co na to Apple
Když v roce 2012 uvedl Apple na trh svoji mapovou aplikaci, dočkal se ze strany svých zákazníků spíše kritiky. Od té doby ale uteklo mnoho vody a i mapy od Applu se výrazně zlepšily. Zásadní věc, která odlišuje navigaci Apple Maps od ostatních, je ochrana soukromí uživatele. Na rozdíl od Googlu totiž Apple chápe údaj o poloze jako soukromý údaj, aplikace vás tudíž (údajně) nesleduje, k jejímu používání se ani nemusíte přihlašovat. Mezi její další výhody lze zařadit:
- dobrá integrace Apple Maps se Siri – při řízení nemusíte nikam nic ťukat, stačí Siri zadat pokyn a ona vás přes aplikaci navede do cíle (ovšem musíte ovládat angličtinu)
- propojení s Apple Watch – hodí se pro turisty, při změně směru vám hodinky zavibrují
Na druhou stranu je potřeba si přiznat, že aplikace se vám bude nejvíce hodit, budete-li cestovat po Severní Americe. V Evropě nezná spoustu míst, a když už je najde, nenabídne vám k nim v podstatě žádné informace.
Pokud vám ke štěstí stačí vyhnout se zácpám a ušetřit čas, pak sáhněte po Google Maps. Potřebujete-li vědět o kdejakém výmolu na silnici, policejním radaru, odstaveném autě či aktuálně nejlevnějším benzinu, pak budete nejvíce spokojeni s Waze. V tom případě ale nezapomeňte na nabíječku do auta, neustálé aktualizace do ostatních řidičů vedou k rychlému vybíjení baterky. Z Apple Maps v jejich současné podobě nadšeni nebudete. Společnost ale již několik let vyvíjí nové mapové podklady, které budou údajně nejlepší na světě. Na ty si ale tady v Česku ještě nějakou dobu počkáme.