Zimní pneumatiky – záruka bezpečné jízdy. Dle zákona 361/2000 Sb. mají řidiči povinnost použít zimní pneumatiky v období od 1. listopadu do 31. března. Přezuto musíte mít i když lze předpokládat, že podle předpovědi sněžit nebude. Zimní pneumatika musí mít schválené označení, například „M+S“. Možností je si pořídit i celoroční pneumatiky, které jsou dle zákona vyhovující.
Rozdíl mezi letní a zimní pneumatikou
Hlavní rozdíl je v materiálu na výrobu, struktuře i drážkováním dezénu.
LETNÍ PNEUMATIKY | ZIMNÍ PNEUMATIKY |
---|---|
Směs je přizpůsobena vyšším teplotám. Pneumatika neměkne, nedeformuje se ani na rozpáleném asfaltu. Ideálně funguje při teplotách nad 7 °C. | Směs je přizpůsobena chladným teplotám a v mrazu netvrdne. Ideálně funguje při teplotách pod 7 °C. |
Pneumatika je velmi tvrdá. Díky tomu je velmi odolná proti poškození, má velmi vysoký kilometrový nájezd a výborné chování na suchu. | Pneumatika je měkčí. Obsahuje totiž siliku, která zvyšuje přilnavost na sněhu a ledu. Někteří výrobci používají do směsí i přírodní oleje pro lepší odvádění vody. |
Méně výrazné drážkování a menší prořezání dezénových bloků. Pneumatika má proto lepší styčnou plochu, což zlepšuje stabilitu a manipulaci na suchém asfaltu. | Výrazný vzorek a husté prořezání dezénových bloků zajišťuje perfektní jízdní vlastnosti na sněhu. Četné drážky navíc snadno odvádí sníh a vodu. |
Proč jsou zimní pneumatiky tak účinné?
Zimní pneumatiky jsou navrženy tak, aby zajišťovaly komplexní jízdní výkon za chladného počasí. Pružnost si zachovávají i při teplotách nižších než 7 °C a na vozovce drží lépe. Jejich dobré jízdní vlastnosti na sněhu formují drážky a žebra běhounu pneumatiky, které jsou hlubší než u letních. Zimní pneumatiky mají oproti letním výrazně kratší brzdnou dráhu.
Věděli jste, že na některá vozidla povinnost zimních pneumatik neplatí?
Jedná se o :
- Vozidla používaná v zemědělství a lesnictví,
- jedná se i o jednostopá motorová vozidla např. motocykly, mopedy a kola,
- přezouvat nemusí ani vozíky sloužící k manipulaci nákladu,
- záchranná vozidla ozbrojených složek, policie a hasičů
- zvláštní vozidla, pro která se nevyrábějí pneumatiky třídy C1, C2, C3 – automobily, karavany a autobusy.
Zimní pneumatiku poznáte již na první pohled
Dle odborníků je ideální čas na přezutí, když denní teplota klesne k 7 °C. Zda auto má jíž zimní pneumatiky lze jednoduše poznat. Zimní pneumatika má více zářezů a navíc jsou v každém špalíku vlnkovité zářezy navíc, které mají za úkol odvádět vodu a sníh. Zimní pneumatiky se značí nápisem M+S, nebo pneumatika na boku obsahuje symbol sněhové vločky.
Spočítejte si rychle povinné ručení
Děkujeme za Váš zájem.
Budeme Vás co nejdříve kontaktovat.
Než vám zavoláme, prohlédněte si
nabídky cestovního pojištění.
Zimní pneumatika = bezpečná jízda v zimních měsících
Určitě se najdou motoristé, kteří pneumatiky nepřezouvají vůbec. Avšak jedním z nejúčinnějších argumentů, proč přezouvat, je bezpečnost. Nejedná se jenom o bezpečnost řidiče a spolujezdců, ale také o bezpečnost ostatních aut a jejich řidičů. Letní pneumatika v zimě zkrátka neobstojí i když není nasněženo. Letní pneumatika je při nižších teplotách tužší a tím ztrácí svoji pružnost. Z toho vyplývá, že se jízda stává méně ovladatelná s delší brzdnou dráhou.
Havarijní pojištění se v zimních měsících vyplatí!
Namrzlá vozovka přináší nejeden ťukanec. V případě, že jste si pořídili nové auto a bojíte se prvních šrámů, které by Vás mohly stát nemalé peníze, si sjednejte havarijní pojištění, které kryje škody na Vašem autě. S naší online kalkulačkou to zvládnete z pohodlí domova.