Duben nám přinesl teplotní výkyvy, které pro aprílové počasí bývají typické. Jeden den vyšplhala rtuť teploměru na letní klima, druhý den bylo venku pro změnu na zimní bundu – ideální podmínky na četbu knihy u rozehřátých krbových kamen, pokud tedy krbová kamna máte. Za sychravého počasí neexistuje romantičtější způsob vytápění, než právě ohněm. Kromě romantické atmosféry ale plní i praktickou funkci – zahřejí místnost a nezruinují rodinný rozpočet. Krbová kamna stojí narozdíl od krbu samostatně, lze je tedy umístit kamkoliv do místnosti. Oheň je v nich uzavřený, jsou tedy bezpečnější. Počáteční náklady se majitelům vrací za několik málo let.
Základní otázky při výběru krbových kamen
- Jaký objekt (místnost) budou kamna vytápět: novostavbu nebo starou zástavbu s nedokonalou izolací?
- Budou krbová kamna hlavním zdrojem tepla, nebo doplňkovým zdrojem vytápění, či jen jako dekorace a příležitostné topení?
Tyto základní otázky zásadně souvisejí s výběrem kamen podle výkonu. Výkon je nejdůležitější ukazatel při nákupu krbových kamen. Při koupi výkonějších kamen, než je třeba, se místnost bude přetápět a bude tak nutné častěji větrat. Naopak pokud se pořídí méně výkonná kamna, vytopí požadovanou místnost pomaleji a při jejich zatěžování na maximum se sníží životnost. Obecně platí, že:
1kW vytopí 20 m3 ve staré zástavbě a 40 m3 v novostavbě
Pro přesný výpočet potřebného výkonu je nezbytné znát tepelnou ztrátu domu a objem místnosti, tzn. plochu násobenou výškou místnosti. Na tepelných ztrátách se kromě izolace stavby podílí poloha objektu, zda se nachází v horách nebo nížinách, na větrném místě nebo v závětří, respektive jaké jsou venkovní teploty a délka topné sezóny.
Druhy krbových kamen
- Konvekční kamna – dvouplášťová kamna. Mezi plášti se ohřívá zespoda přisátý vzduch, který stoupá vzhůru a zahřívá cirkulací místnost.
+ rovnoměrnější vyhřátí místnosti, povrch kamen nemá tak vysokou teplotu – bezpečnější
– vyšší pořizovací cena, pomalejší vytopení - Sálavá kamna ohřívají místnost svou rozpálenou plochou, nikoli vzduchem. Jsou totiž jednoplášťové a mezi spalovací komorou a pláštěm tak není žádný prostor pro ohřev vzduchu.
+ okamžité vytopení místnosti
– teplo se šíří nerovnoměrně, mají vysokou teplotu (nebezpečí spálení) - Krbová kamna s teplovodním výměníkem – kamna napojená na rozvod teplé vody – zahřívá vzduch i vodu
- Kamna s teplovzdušným výměníkem – méně častá varianta zahřívá vzduch, který v domě cirkuluje vzduchotechnikou (větráky)
Materiál krbových kamen
plechová kamna – velmi rychle se nahřejí, ale i chladnou. Jsou vhodné jako doplňkové vytápění.
litinová kamna – pořizovací cena je vyšší, ale náklady na topivo jsou pro změnu nižší, protože kamna lépe akumulují teplo. Jsou tedy vhodnější jako hlavní zdroj vytápění.
keramická kamna – dlouho se rozehřívají, ale kromě krásného stylového designu mají dobrou tepelnou akumulaci – po vyhasnutí ohně dokáží zahřívat místnost ještě dlouhé hodiny.
Typy paliva
- Dřevo (většina kamen spaluje dřevo nebo dřevěné brikety)
+ levnější a ekologičtější vytápění
– dřevo musí být skladováno v suchu, vzniká odpad při spalování - Elektřina
+ bez odpadu a spalin, bez nutnosti skladovat palivo, jednoduchá obsluha
– vyšší cena, napojení na zdroj elektřiny - Plyn
+ bez odpadu a spalin, bez nutnosti skladovat palivo, jednoduchá obsluha
– vyšší cena, napojení na zdroj plynu
Co pořídit spolu s krbovými kamny?
Spolu s krbovými kamny je nutné investovat nejen do paliva, ale i do příslušenství, které je nezbytné k instalaci krbových kamen, nebo k jejich provozu či úklidu:
- komín (komínové systémy) – pokud nemáte již postaven
- kamnové roury
- izolační desky
- krbové nářadí (vyhrabávač, smetáček, lopatku, kleště)
- vysavač popela
Zásady bezpečnosti
Podlaha pod kamny musí být vyrobena z nehořlavého materiálu: dlažba, kámen, cihly nebo stačí skleněná podložka. Kamna mohou vážit kolem 200 kg, proto je nutné ověřit nosnost podlahy, aby nedošlo k nějaké nevítané nehodě.