Obytný vůz, kemp, sníh a mráz – to je kombinace, která se může zdát nepředstavitelná. Kempování přece patří k létu a teplým jarním nebo podzimním dnům. Ale ani kempování v zimních měsících není nereálné. Naopak – zimní pobyty v kempech jsou stále oblíbenější. Pokud se dobře připravíte a vybavíte, bude i pro vás zimní kempování skvělým zážitkem a dobrodružstvím.
Zimní dobrodružství v zasněženém kempu
Sezóna kempování v karavanech a obytných vozech nemusí skončit s prvními chladnějšími dny. S vaším (anebo zapůjčeným) pojízdným domovem se můžete vydat na cesty i v zimě. Některé kempy, hlavně ty zahraniční, jsou otevřené i přes zimu a poskytnou vám vše, co k příjemnému a pohodovému pobytu potřebujete. V kempu si užijete více času stráveného v přírodě na čerstvém vzduchu, více volnosti a soukromí než v hotelu či penzionu a hlavně více dobrodružství, což uvítají hlavně děti.
Na zimní pobyt v kempu musíte svůj karavan nebo obytný vůz dobře připravit. Sníh a mráz se nesmí dostat tam, kam nemá, a uvnitř vozu musí zůstat příjemné teplo, zároveň ale také dostatek čerstvého vzduchu.
Základní výbava a příprava vozu na zimní pobyt
- Obytný vůz či karavan opatřete zimními pneumatikami, zkontrolujte baterii a nalijte nemrznoucí směs do chladičů a ostřikovačů.
- Do horských oblastí s sebou raději přibalte i sněhové řetězy.
- Nezbytné jsou pevné podložky (např. dřevotřískové desky) pod stabilizační nohy vozu. Ty zabrání tomu, aby se nohy zanořily do země, když se oteplí a sníh roztaje.
- Při velkém množství sněhu je nutné prodloužit komín, aby nedošlo k zasněžení odtahu vzduchu na střeše. Stejně tak nesmí být zamrzlé ani zasněžené sací otvory pod karavanem.
- Sníh, který zůstane na střeše, je potřeba před odjezdem z kempu odstranit. K tomu využijete koště a žebřík.
- Hodit se bude také rozmrazovací sprej, který vás zachrání v případě zamrzlého zámku (samozřejmě pouze v případě, že ho nebudete skladovat uvnitř vozu).
Provoz obytného vozu v zimě
- Nejdůležitější je zajistit vytápění karavanu nebo obytného vozu. V zimě je ideální používat lahve plněné výhradně propanem nebo alespoň s vysokým podílem propanu.
- Plynové lahve zakoupené v zahraničí mohou mít jiné přípojky než u nás. Může se proto hodit také sada euro adaptérů s nejdůležitějšími typy přípojek.
- Úložný prostor na plynové lahve lze proti zamrznutí ochránit speciálním termo krytem.
- Speciální zimní kryty se používají také na mřížku lednice, kterou se do karavanu dostává studený vzduch.
- Neméně důležité je větrání. Většina střešních oken disponuje nuceným větráním, to však nestačí. Alespoň dvakrát denně je nutné na 5 minut otevřít všechna okna a dveře.
- Průvanu pod vozidlem, který způsobuje únik tepla, zabrání sněhový val kolem vozidla.
- V zimě oceníte také zimní předstan, který zachytí chlad a nečistoty, rozšíří obytný prostor nebo poslouží k odložení a usušení zimního vybavení. Pod předstan umístěte plachtu nebo předstanový koberec, abyste se při oblevě nebrodili bahnem.
Místo si rezervujte včas, pokud nekempujete na divoko
Pobyt v kempu je třeba předem naplánovat a včas si zarezervovat místo. Přestože se nejedná o hlavní sezónu, obsazenost celoročně otevřených kempů rychle narůstá. Dobře se informujte o vybavení kempu – zda je k dispozici elektrická přípojka, zda je možné v kempu nebo v jeho blízkosti vyměnit nebo naplnit plynové lahve, zda je v kempu sušárna, která vám usnadní skladování a sušení lyžařské výbavy. Zahraniční kempy často disponují i saunou, dětským koutkem a dalšími nadstandardními službami.
Kempovat se dá ale i mimo kemp, pokud to v dané lokalitě není zakázáno. Pokud se obejdete bez elektrické přípojky, můžete zkusit nocovat i přímo pod sjezdovkou a na lanovku nasedat mezi prvními.