Kožené sedačky jsou nádherná věc, které interiér automobilu posouvá na další úroveň. Naneštěstí i na tak houževnatém materiálu, jako je kůže, se projeví zub času. To platí dvojnásob, jezdíte-li se svým vozem denně. Odřená a opotřebená kůže sedaček pak působí velmi nevzhledně. Jedno řešení je samozřejmě pořídit si ochranné návleky. Druhé – o něco náročnější řešení – je kůži sedaček renovovat.
zdroj: colourlock.com
Stojí to za tu práci?
Možná si položíte otázku, zda renovace za vydanou míru úsilí stojí a nebude-li výsledek flekatý paskvil. Záleží samozřejmě na míře poškození – potrhanou kůži svépomocí opravíte obtížně. Je-li však kůže místy vydřená, lze pomocí moderních metod docílit velmi uspokojivých výsledků. Pokud použijete správné vybavení a barevný odstín, opravená místa takřka nepoznáte a kůže sedaček vozidla bude vypadat jako nová. Pokud opravu provedete důkladně, mohou opravená místa vydržet stejně dlouho, jako původní kůže.
Spočítejte si rychle povinné ručení
Děkujeme za Váš zájem.
Budeme Vás co nejdříve kontaktovat.
Než vám zavoláme, prohlédněte si
nabídky cestovního pojištění.
Materiály pro opravu poškozeného koženého povrchu zpravidla disponují vhodnou kombinací vlastností, které opravenému místu dodají dostatečnou houževnatost, aby v dobrém stavu vydrželo co nejdéle.
- Materiály pro opravu jsou dostatečně pružné – jako zbytek sedačky;
- jsou pevné, předchází se tak loupání materiálu z opraveného místa;
- perfektně na nich drží barva.
Volant podstupuje největší zátěž
Stejnou renovaci můžete provést i v případě volantu. Ten zpravidla podstupuje největší zátěž – při řízení po něm řidič neustále přejíždí rukama, životnosti volantu nepřidá ani neustále působící pot a sluneční světlo. Volant tedy budete renovovat častěji než jiná místa ve vozidle. A až bude v opravdu tristním stavu, bude vhodné jej nechat kompletně přešít.
Postup renovace
- Sedadlo či jiné místo, které je potřeba renovovat, je nutné očistit vhodným přípravkem na hladkou kůži;
- přípravkem je potřeba vytvořit pěnu na kartáči a krouživými pohyby vyčistit poškozená místa;
- poškozené místo je nutné odmastit odmašťovačem na kůži (odstraní zbylé tuky, pot a zbytky původní barevné vrstvy);
- poškozené místo je potřeba zbrousit vhodnou bruskou určenou na kůži – díky tomu bude nová vrstva barvy na kůži lépe držet (případné rýhy a praskliny lze vyplnit tekutou kůží);
- tónovací přípravek vhodného odstínu je nutné pomocí houbičky vmasírovat (krouživým pohybem) do připraveného povrchu (během tohoto procesu může pomoci fén nebo horkovzdušná pistole, které urychlí zasychání) – postup je třeba opakovat, dokud se výsledek nezdá optimální;
- nakonec se povrch musí zapečetit vhodným přípravkem – opravený povrch se díky tomu stane odolnějším proti oděru;
- následující den je vhodné povrch ošetřit protektorem na hladkou kůži, který se nanáší na suchý hadřík – ten kůži ochrání před ultrafialovým zářením a zabraňuje jejímu rozpadávání.
Další možností je samozřejmě svěřit renovaci interiéru profesionálům.