Dávno pryč jsou doby, kdy se každá stavba zateplovala skelnou vatou, mezi jejíž nevýhody patří především náročnější montáž. Dnes trh nabízí větší množství tepelně izolačních materiálů a rovněž i způsobů, jak byt či dům řádně zateplit. Tepelná izolace má za cíl udržet požadovanou teplotu během dne při nízké spotřebě energií za vytápění či chlazení. Úkolem tepelné izolace je tedy zabránění prostupu tepla stěnami, střechou, podlahou a stropem.
Obsah článku
- Jaké rozlišujeme u tepelné izolace druhy
- Jaká je nejlepší tepelná izolace?
- Tepelná izolace střechy
- Tepelná izolace stropu
- Tepelná izolace podlahy
- Tepelná izolace dveří
- Samolepící tepelná izolace
Dobře zvolená a stavebně vyřešená tepelná izolace zabraňuje v zimních měsících úniku tepla z domu či bytu, v létě potom naopak brání přehřátí interiéru. Před finálním výběrem byste si měli položit několik otázek a ujasnit si tak účel izolace:
- Chcete izolaci, která slouží pouze jako tepelná izolace?
- Potřebujete i akustickou izolaci?
- Jaké je prostředí objektu, který chcete zaizolovat?
- Chcete objekt ochránit i před požárem?
Odpovědi na tyto otázky vám pomohou zvolit vhodný způsob tepelné izolace objektu, svůj výběr byste ale vždy měli konzultovat s odborníky v dané oblasti. Než se do zateplování pustíte, zjistěte si, zda máte kvalitní pojištění majetku.
Jaké rozlišujeme u tepelné izolace druhy
S rostoucími cenami energií se zateplení domů a bytů stává v českých domácnostech poměrně horkým tématem. V dnešní době jsou na trhu k dispozici různé typy materiálů určených k zateplení. Jaké základní druhy rozlišujeme v oblasti tepelné izolace?
- tepelná izolace EPS
- minerální a vláknitá tepelná izolace
- přírodní tepelná izolace
Tepelná izolace domu sníží výdaje za energie.
Jaká je nejlepší tepelná izolace?
Odpověď na otázku, jaká je nejlepší tepelná izolace, je složitá. Všechny druhy mají své pro a proti, záleží na typu objektu, vašem rozpočtu a místu, které chcete zaizolovat.
Tepelná izolace EPS
Nejpoužívanějším typem pěnové izolace je expandovaný pěnový polystyren (EPS). Tepelná izolace EPS se vyznačuje nízkou cenou, není však vhodná do vlhkého prostředí. Relativní novinkou je potom tzv. šedý polystyren, který má lepší tepelně izolační vlastnosti.
Minerální a vláknitá tepelná izolace
Mezi nejběžněji používané tepelné izolace patří kamenné nebo skelné vlny, přičemž kamenná vlna obsahuje vlákna z čediče a skelná ze skla. Kamenná vlna má vyšší bod tání a je tudíž více ohnivzdorná, je ovšem náchylná na vlhkost. Co se týče tepla a akustiky, jsou tyto dva typy vlny rovnocenné. Obě patří mezi nejpoužívanější z důvodu optimálního poměru cena/výkon.
Přírodní tepelná izolace
Do obvodových stěn lze použít i některé přírodní tepelné izolace, jako je např. dřevovláknitá izolace, izolace konopná nebo sláma. Z pohledu ekologického se jedná o premianty v oblasti tepelné izolace, o něco hůře si ale vedou v odolnosti proti požáru, případně vlhkosti. Nevýhodou je potom o něco vyšší cena, u dřevovláknité izolace i její vysoká objemová hmotnost.
Tepelná izolace střechy
Špatně zaizolovanou střechou může unikat až 20 % tepla. Vhodně zvolená izolace střechy plní navíc i funkci akustickou. V noci vás tudíž nebude rušit bubnování deště. Jaké jsou hlavní zásady při zateplování střechy?
- tepelná izolace by měla být položena minimálně ve dvou vrstvách
- typ izolace je nutné zvolit podle konstrukce střechy
- součástí zateplení by měla být i hydroizolace jako ochrana před srážkami
- zateplení by mělo být konzultováno s odbornou firmou a mělo by být provedeno podle výpočtů, to se týká převážně střech na starších domech
Pouštíte-li se do rekonstrukce střechy, pohlídejte si rovnou, zda máte sjednané odpovídající pojištění nemovitosti.
Tepelná izolace střechy zabrání únikům tepla
Tepelná izolace stropu
Bydlení v přízemí nad sklepem, ať už v bytě či ve starém domě, přináší svým obyvatelům úskalí ve formě studené podlahy. Leckde jsou totiž sklepy nevytápěné a jejich strop tak odděluje studenou místnost od vytápěné teplé místnosti. Řešením je tepelná izolace stropu. Při zateplování stropu zespodu dejte pozor na to, abyste strop příliš nesnížili. V takovém případě je potřeba zvolit jiný izolační materiál. Vhodné jsou například EPS desky, případně minerální vlna.
Tepelná izolace podlahy
Nezateplená podlaha vás může stát až 10 % tepla. S potřebou zateplit podlahu se setkáte ve starších nepodsklepených domech, případně i bytech, které se nachází nad otevřeným prostorem. Tepelná izolace podlahy se provádí nejčastěji polystyrenovými deskami. U rekonstrukcí starších jednotek je potřeba nejprve starou podlahu odstranit, provést sanaci, aby se do podlahy nedostávala vlhkost a poté mezi dvě vrstvy betonu vložit izolační materiál.
Tepelná izolace podlahy se provádí zejména v nepodsklepených místnostech
Tepelná izolace dveří
Vchodové dveře plní kromě bezpečností funkce i funkci tepelně izolační. Příčinou úniku tepla přes dveře bývá ve většině případů špatná izolace ve spodní části dveří, tedy prazích. Prahy musí být dostatečně vysoké, aby doléhaly až ke dveřím. Není-li tomu tak, je řešením tepelné izolace dveří těsnící lišta.
Hlavně u rodinných domů myslete na to, že zateplit bude potřeba kromě hlavních dveří i dveře do garáže, na půdu či do sklepa. Použít můžete:
- polystyrenové desky, které jsou vhodné právě na dveře do garáže či na půdu
- koženku, která zároveň omezuje hluk
- izofólii, jejíž výhodou je rychlá montáž
Při stavbě či rekonstrukci potom dbejte na vhodné zvolení podkladového profilu do dveří, který omezuje výskyt tepelných mostů.
Samolepící tepelná izolace
Další možností, jak zabránit úniku tepla z domácností, je instalace samolepících izolačních fólií na skla. Dnešní výplně oken a dveří již sice mají sami o sobě dobré izolační vlastnosti, některé starší objekty ale stále disponují ne zcela vyhovujícími skly. Pokud ale okna či dveře měnit nechcete nebo nemůžete, pak by vám mohla přijít vhod samolepící tepelná izolace. Co je její výhodou?
- jednoduchá montáž na vnitřní stranu skel
- kromě úniku tepla zabrání naopak i prostupu UV záření
- použít lze i na výlohy, zimní zahrady, velké prosklené plochy
- vhodná pro majitele památkově chráněných objektů, u kterých nelze měnit okna
Výhodou je dále fakt, že je fólie z vnější strany reflexní, může tak poskytovat určitou míru soukromí.