Chytrý telefon je jednou z věcí, které máme téměř neustále u sebe. Doprovází nás i při cestování, kde umí nahradit slovník, mapu, tužku a papír, knížku i přehrávač hudby. A může plnit i další funkce, pokud si do něj nainstalujete ty správné aplikace. Mohou to být například některé z následujících.
Maps.me – offline mapy celého světa
Základem pro každého cestovatele je dobrá mapa. Každý v mobilu nějakou tu aplikaci, která umí navigovat do cíle, už máme. Důvodem, proč si nainstalovat aplikaci Maps.me, je její fungování offline. Pokud si před cestou stáhnete mapy vybraných zemí, budou vám fungovat i bez připojení k internetu. Aplikace je navíc zdarma.
Tripit – rezervace na jednom místě
Aplikace Tripit vám poskytne přehled o všech vašich plánovaných cestách. Dohledáte v ní, kdy a kam se chystáte, jak budete cestovat, kde budete ubytovaní apod. Docílíte toho tak, že si všechna potvrzení rezervací (od rezervace letenek po pronájem auta) přepošlete na e-mail plans@tripit.com. Pokud máte účet od Googlu, proces může být úplně zautomatizovaný.
Rome2rio – jak se dopravit do cíle
Tuto aplikaci využijete pro plánování cesty z místa A do místa B. Zobrazí vám různé varianty, jakými dopravními prostředky je možné mezi zadanými místy cestovat (včetně jízdních řádů), kolik to zabere času a jaké jsou ceny u jednotlivých variant. Budete si tak moci naplánovat, jaká varianta vám nejvíce vyhovuje.
Moovit – cestujeme lokální hromadnou dopravou
Aplikaci Moovit využívají cestovatelé po celém světě. A nejen cestovatelé, ale i místní obyvatelé. Umí totiž jednoduše a přehledně zobrazit možnosti lokální hromadné dopravy. Vedle toho vás dovede k nejbližší autobusové zastávce a během cesty vás upozorní, na které zastávce máte vystoupit.
Google Translate – tlumočník vždy po ruce
Pokud příliš neovládáte cizí jazyky nebo se chystáte do exotičtější země, kde hrozí, že se nedorozumíte, oceníte Google překladač v mobilu. Ten umí přes 100 jazyků, zvládá psaný text, mluvené slovo, azubuku i japonské a čínské znaky a dokáže přeložit i text, na který namíříte fotoaparát. Některé jazyky jsou k dispozici i offline. Tento neobyčejný slovník je navíc zcela zdarma.
XE Currency – hlídá kurzy měn
Chystáte-li se navštívit více zemí, kde se platí různými měnami, bude se vám hodit aplikace XE Currency. Pomůže vám převádět všechny světové měny, abyste vždy věděli, kolik za co platíte. Pokud jste zrovna online, máte vždy k dispozici aktuální ceny měn.
Settle Up – když sdílíte náklady
Aplikaci Settle Up (dříve Dlužníček) využijí ti, kdo cestují s partou kamarádů a dělí se o náklady rovným dílem. Do aplikace si zaznamenáváte, co kdo zaplatil a v jaké měně, a ta vám na základě toho spočítá, kdo má platit příště nebo jak se máte na závěr vyrovnat, aby to bylo fér. Všechny zadané platby jsou zálohované, synchronizované a dostupné všem členům skupiny.
Showaround – najděte si průvodce
Chcete blíže poznat navštívenou destinaci a zároveň se vyhnout organizovaným prohlídkám? Zkuste si v aplikaci Showaround najít místního průvodce, který vás s daným místem blíže seznámí. Mnoho místních obyvatel nabízí službu průvodce zadarmo, navíc tedy možná ušetříte.
Spotify Music – hudba všeho druhu
Během delších cest, kratších přejezdů i lenošení na pláži se člověk musí nějak zabavit. Kdo dává přednost hudbě, tomu přijde vhod aplikace Spotify. Nabízí možnost vytvoření vlastních playlistů, stejně tak jako přehrávání již předpřipravených seznamů skladeb. V placené verzi je možné oblíbené skladby uložit a poslouchat je offline.
Pocket – aplikace na čtení článků
Dlouhou chvíli si během cestování můžete zkrátit také čtením článků, na které jste dosud neměli čas. Stačí si stáhnout aplikaci Pocket, vybrané zajímavé články si do ní uložit a později se k nim vrátit. Ke článkům, které máte v aplikaci stažené, se dostanete i bez přístupu k internetu. Celá aplikace je navíc zdarma.
Záchranka – když jde o život
Přestože ji uvádíme jako poslední, je to aplikace nejdůležitější, protože vám může zachránit život. Jediným stiskem tlačítka umí odeslat nouzovou zprávu s vaší přesnou polohou a zároveň vytočit Zdravotnickou záchrannou službu (linka 155) nebo Horskou službu (linka 1210). Takto funguje aplikace Záchranka v Česku a v Rakousku. V ostatních zemích zatím neumí odeslat nouzovou zprávu s vaší polohou, vždy však vytáčí příslušné telefonní číslo daného státu.
Pelipecky – vyhledávání letenek
Mobilní aplikace od známého vyhledávače letenek, která vám nabídne možnost vyhledávání letenek, nákupu, správu všech objednávek přímo v aplikaci a další zajímavé funkce. Zároveň v aplikaci naleznete články o cestování, které vám ukrátí dlouhé chvíle a zároveň poskytne spoustu zajímavých a nových informací. Aplikace je zdarma.