Pravděpodobnost vzniku plísní v bytě je relativně vysoká. Vyhovuje jim totiž vlhké prostředí, které se často nachází v bytech či domech s plastovými okny. Ta sice skvěle izolují hluk, jsou ale o dost méně prodyšná než okna dřevěná. Plísním se tak daří i v málo větraných prostorách a v místnostech, kde se suší prádlo. Často se s plísňovými sporami setkáme v rozích pokojů a kolem oken a balkónů. Plíseň má negativní dopady na lidské zdraví, je potřeba se jí proto nadobro zbavit.
Boj s plísněmi a zvýšenou vlhkostí v bytě je mnohdy běh na dlouhou trať. Naprosto nutné je nejen odstraňovat následky vysoké vlhkosti, ale rovněž řešit i její příčinu. To ale může být mnohdy problém, zejména bydlíte-li v pronájmu. Typickým spouštěčem vzniku plísní je výměna dřevěných oken za plastová, byt totiž kvůli nim přestává “dýchat”. A pokud navíc sousedí s nevytápěnou místností nebo s velmi studenou chodbou, je vznik plísní jen otázkou času. Jak poznáte, že váš byt trpí vysokou vlhkostí?
- zatuchlý vzduch – špatně se vám dýchá a ani časté větrání to nezmění. Dlouho schne vytřená podlaha i vyprané prádlo.
- orosená okna – kapky vody na oknech vznikají při vysoké vlhkosti, důvodem ale může být i horší kvalita oken nebo jejich špatné usazení a izolace. Při špatném osazení vzniká mezi oknem a zdí tepelný most, ideální místo pro vznik plísní.
- vlhké stěny – na stěnách jsou viditelné mapy, jsou navlhlé, hrozí poškození nábytku nebo podlahy. Může se vyskytnout i opadávání omítky.
Větrat, větrat, větrat
Ideální vlhkost v bytě by se měla pohybovat mezi 45 a 60%. Dnes jsou na trhu k dispozici vlhkoměry, pomocí kterých si změříte vlhkost v bytě. Mnohdy by totiž potíže s plísněmi nemusely být tak závažné, kdyby se na ně přišlo včas. Zamezit se dá plísním v podstatě jen stavební úpravou:
- u novostaveb je potřeba kvalitní izolace, nehrozí tak vznik tepelných mostů, jejichž důsledkem jsou vlhké zdi
- u již hotové stavby lze provést zateplení obvodových zdí polystyrenovými deskami nebo obložit zdivo sádrokartonem či deskami s tepelnou izolací
Není-li stavební úprava možná, je potřeba dodržovat pár zásad a plísně tak omezit:
- větrejte za každého počasí, v létě otevřete okna na celý den, v zimě větrejte krátce, ale intenzivně, ideální je průvan, případně mají-li okna mikroventilaci, nechte ji otevřenou delší dobu
- zkuste metodu tepelných šoků – místnost nejprve vytopte, co to jde a poté rychle a důkladně vyvětrejte
- při úklidu kontrolujte riziková místa, plísně nemusejí být vždy vidět
- při běžných činnostech zabraňujte zvyšování vlhkosti – při vaření pusťte digestoř, při sprše větrák nebo otevřete okno, sušíte-li prádlo v bytě, více zatopte v dané místnosti nebo opět větrejte
- v kuchyni nenechávejte stát v hrncích nebo ve dřezu přebytečnou vodu
Pokud už plísně v bytě přeci jen objevíte, je potřeba je odstranit pomocí dezinfekce či dezinfekčních nátěrů. Většinou se napadené místo postříká přípravkem, který se nechá buď zaschnout nebo se omyje vodou. Vyzkoušet také můžete pohlcovače vlhkosti nebo elektrické odvlhčovače. Ty dokážou snížit vlhkost v bytě až o několik procent za relativně krátkou dobu.
Plísně mají velmi negativní vliv na lidské zdraví. Mohou způsobit alergie či astma. Pokud se vám plísně v bytě rozšířili tak, že již nejste schopni s nimi sami bojovat, obraťte se na specializované firmy, které zjistí jejich příčinu a poradí, jak ji odstranit.