Oproti starým dřevěným oknům poskytují ta moderní plastová dokonalé utěsnění místnosti, zima se k vám jen tak nedostane. Tato vlastnost je ale paradoxně i jejich slabinou, protože nedochází k výměně vzduchu. V místnosti, která je dokonale izolovaná, mohou lehce vznikat plísně, množit se bakterie a zvyšuje se i koncentrace oxidu uhličitého. Výrobci oken proto umožňují nechat okna pootevřená na mikroventilaci, úzkou štěrbinu mezi rámem a těsněním. Je ale vhodné ji používat během celého roku?
Úkolem mikroventilace je úmyslně snižovat těsnost jinak dokonale těsnících oken. V praxi to vypadá tak, že otočíme kličku od okna do polohy 45 stupňů. Tím dojde k uvolnění přítlaku okenního křídla a těsnění oproti rámu a vznikne tak štěrbina o velikosti zhruba 5-8 milimetrů. Tou poté dochází k neustálému proudění vzduchu. V běžně obývaných místnostech v bytech nebo domech je ale tato výměna vzduchu nedostačující, v zimě je to potom navíc dost neekonomický způsob větrání. Její využívání je tedy spojeno jak s klady tak zápory. Mezi její hlavní výhody patří:
- snižuje vlhkost v místnosti a tudíž pomáhá předcházet vzniku plísní
- při jejím užívání nedochází k prudkému poklesu teploty v obývacích prostorách
- není potřeba neustále myslet na to, že musíme větrat jako při klasickém intenzivním větrání
Mikroventilaci není vhodné používat v zimních měsících. V tuto dobu totiž způsobuje celkem citelné tepelné ztráty a navíc hrozí riziko namrznutí a následné poškození kování u oken. V zimě tedy raději volíme formu intenzivního větrání, kdy na pár minut otevřeme okna a důkladně vyvětráme. Mimo to má mikroventilace další nevýhody:
- při bezvětří má minimální efekt
- při silném větru je větrání naopak příliš intenzivní
- mezerou proniká do bytu hluk z ulice
- v různých místnostech se intenzita větrání liší v závislosti na směru větru či orientaci oken na světové strany
Mikroventilace dostatečné větrání zcela nenahradí. Pomáhá sice s částečnou výměnou vzduchu, v trvale obývaných místnostech to ale nestačí. Při jejím užívání myslete rovněž na to, že jsou okenní západky pootevřené, okna tak nemusí být bezpečná. Pokud opouštíte byt, okna raději zavřete.