Je-li Vaše autobaterie starší 6 let nebo je viditelně poškozená, nezbývá nic jiného, než ji okamžitě vyměnit. V případě, že vlastníte starší automobil, není výměna autobaterie nic složitého a zvládnete to sami. Vlastníte-li novější typ auta, je třeba výměnu přenechat odborníkům, kteří připojení autobaterie nakódují pomocí diagnostiky, což sami v garáži rozhodně nezvládnete. V dnešním článku si představíme všechny důležité kroky pro domácí výměnu autobaterie.
Výměna autobaterie – příprava
Prvním krokem je pořízení nové autobaterie. K její výměně si připravte ochranné rukavice, které jsou důležité pro případ, že by ze staré baterie vytékal elektrolyt, kterým byste si mohli potřísnit ruce. Ve většině případů se autobaterie nachází v prostoru motoru. Autobaterie bývá většinou uložená pod krytem, na které jsou symboly plus (+) a mínus (-), které Vám hledání usnadní. Kryt má tvar kvádru a bývá na baterii pouze položený, takže ho stačí jen nadzvednout, nebo je přichycený jedním či více šrouby, takže jej jednoduše odšroubujete. Samotná autobaterie je přimontovaná šrouby se šestihrannou hlavou. K uvolnění lze použít francouzský klíč, nebo gola sada, která Vám umožní se ke šroubu mnohem lépe dostat a snadněji ho vyšroubovat. Velikost hlavy šroubu bude s největší pravděpodobností 8 nebo 10. K autobaterii vede černý záporný kabel a červený kladný kabel. Pomocí nářadí odpojíte jako první černý kabel a poté i ten červený. Odpojíte veškeré svorky kontaktů a šrouby u úchytů a baterii vyjmete. Před zavedením nové baterie není na škodu zkontrolovat stav svorek – v případě, že jsou zkorodované, očistěte je ocelovým kartáčem a natřete vazelínou. Důležité je si zapamatovat přesné umístění všech držáků, ať je při zapojování nové autobaterie bezpečně připojíte na správné místo zpátky.
Spočítejte si rychle povinné ručení
Děkujeme za Váš zájem.
Budeme Vás co nejdříve kontaktovat.
Než vám zavoláme, prohlédněte si
nabídky cestovního pojištění.
Výměna autobaterie – zapojení nového akumulátoru
Před zapojením akumulátoru zkontrolujte i kontakty autobaterie. Můžete je otřít a nanést na ně slabou vrstvu vazelíny, abyste zabránili vzniku oxidace. Novou autobaterii vložte na místo té původní a upevněte ji držáky. Kabely nyní připojíte v opačném pořadí, než při odpojování. První přichází na řadu zapojení červeného kladného kabelu a následně i černého záporného kabelu. V případě, že byste propojení provedli špatně nejen, že to nebude fungovat, ale může dojít i k nenávratnému zničení. Kontrolu funkčnosti proveďte nastavením hodin a rádia. V případě, že vše funguje, výměna byla úspěšná.
Výměna autobaterie bez odpojení
U moderních aut s velkým množstvím elektronických systémů se provádí výměna autobaterie bez odpojení. Takovou výměnu provádí ověřený autorizovaný servis, jelikož se jedná o poměrně složitý postup. Palubní systém přepojí servisní pracovníci na záložní zdroj, který jej během výměny napájí. Při správném postupu nedojde ani k vynulování paměti ovládacích jednotek auta – GPS, tachografy, mezistavy elektronicky řízených sedaček, hodiny, alarm a autorádio.
Výměna autobaterie bez odpojení je možná u nových modelů aut
Pozor! Vždy nemusí jít nutně o výměnu autobaterie
Nefunkční autobaterie hned neznamená, že potřebuje vyměnit. Je důležité uvažovat selským rozumem a pokud je baterie poměrně nová, je možné, že jen potřebuje nabít. Pro případ, že potřebujete auto rychle oživit, je to možné pomocí startovacích kabelů. Použití startovací kabelů je jednoduché a určitě se vyplatí je vozit s sebou.
- Zapojte červený kabel na kladný pól vybitého akumulátoru,
- druhý konec červeného plusového kabelu zapojte na kladný pól nabitého akumulátoru,
- zapojte mínusový kabel k zápornému pólu nabité baterie,
- druhý konec mínusového kabelu zapojte ke kovové kostře motoru.
V nabitém autě je důležité vypnout všechna světla a spotřebiče, nastartovat a sešlápnout plynový pedál. Po chvíli zkuste vybité auto nastartovat. Po jeho úspěšném nastartování nechte pár minut auta ještě připojená. Při odpojování kabelů postupujete v opačném pořadí, než při zapojování.