Na podzim se deštivému počasí a jízdě po mokré silnici aktivní řidič zpravidla nevyhne. Kluzká vozovka, stojatá voda v kalužích, horší viditelnost, ospalost – kombinace těchto nebezpečí činí z jízdy v dešti obtížnou situaci, jejíž zvládnutí závisí na technickém stavu vozidla i na zkušenostech a schopnostech řidiče. Na jaké zásady byste neměli zapomenout, chcete-li bezpečně jezdit v deštivém počasí?
Nebezpečí číhající na vozovce za deště
Deštivé počasí je přímo spojeno s vyšším počtem dopravních nehod. K těm obvykle dochází, když řidič nevezme v úvahu rizika spojená s jízdou po mokré silnici a nepřizpůsobí svou jízdu aktuálním podmínkám. Riziko představuje především:
- Mokrá a kluzká vozovka, která je nejnebezpečnější zejména v prvních minutách deště, kdy se kapky deště na silnici mísí s prachem a částicemi oleje, paliva i gumy.
- Aquaplaning, ke kterému může dojít, když se pod pneumatikou nahromadí více vody, než kolik drážky pneumatik zvládnou odvést. Pneumatiky ztratí kontakt s vozovkou, vozidlo se sklouzne po hladině vody a v tu chvíli se stává nekontrolovatelným.
- Zhoršená viditelnost, která je dána jednak deštěm, zataženou oblohou, případně mlhou, jednak i vyšší vlhkostí, která může způsobit zamlžení oken.
- Ospalost, kterou způsobuje pokles atmosférického tlaku a s ním spojený nižší krevní tlak a pomalejší srdeční tep.
Zásady bezpečné jízdy na mokru
Pokud se na silnici vydáváte za mokra nebo za deště, měli byste mít vždy na paměti následující zásady:
- Na mokré silnici zpomalte, aby se do kontaktu s vozovkou dostala větší plocha pneumatik.
- Rozsviťte potkávací a obrysová (koncová) světla – světla pro denní svícení obvykle za deště nestačí, zadek vašeho auta může být špatně viditelný. V mlze nebo hustém dešti použijte i mlhovky.
- Jeďte plynule, vyvarujte se náhlých prudkých pohybů, které by mohly vést ke smyku. Zrychlujte postupně a brzděte s předstihem.
- Za mokra je obzvláště důležité dodržovat bezpečnou vzdálenost – brzdná dráha se na kluzké vozovce několikanásobně prodlužuje.
- Snažte se předejít aquaplaningu, tzn. zpomalte, vyhýbejte se kalužím a dbejte na dobrý stav pneumatik, tedy správné nahuštění a dostatečnou hloubku dezénu.
- Pokud k aquaplaningu dojde, sundejte nohu z plynu a pokud možno nebrzděte (když už brzdit musíte, tak velmi opatrně a přerušovaně).
- Projedete-li větším množstvím stojaté vody, bude nutné osušit brzdové destičky. To provedete nejlépe tak, že několikrát lehce sešlápnete brzdový pedál, aby se přebytečná voda a vlhkost odpařily.
- Buďte předvídaví. Ostatní řidiči si na mokré silnici mohou počínat hůře než vy, chodci mohou přebíhat přes silnici ve snaze rychle se schovat před deštěm.
- Pokud je déšť příliš hustý a silný, zastavte na bezpečném místě, zapněte výstražná světla a počkejte, až déšť poleví.
Spočítejte si rychle povinné ručení
Děkujeme za Váš zájem.
Budeme Vás co nejdříve kontaktovat.
Než vám zavoláme, prohlédněte si
nabídky cestovního pojištění.