Chcete-li zvětšit obytnou plochu domu či bytu nebo jen potřebujete prostor navíc pro svoji pěstitelskou zálibu, je jednou z možností výstavba zimní zahrady. Mezi její výhody patří omezení tepelných ztrát přilehlého obydlí. Připravte se ale na to, že pořízení zimní zahrady není úplně nejlevnější záležitost a čeká vás i návštěva úřadu.
Moderní konstrukce, nové metody prosklení a úspora energií – to vše se podílí na obnoveném zájmu o zimní zahrady. Předtím, než se rozhodnete si jednu pořídit, je potřeba
důkladně promyslet, k čemu bude zahrada sloužit. Má-li být využívána celoročně, musí tomu odpovídat i její výstavba a vybavení tak, aby v ní bylo po celou dobu příhodné klima. Na sklo totiž působí mráz nebo sluneční svit mnohem intenzivněji než na zděný dům.
Na orientaci záleží
Vybrat, jakým směrem bude zahrada orientovaná, závisí kolikrát na dispozičním řešení domu a na velikosti pozemku. Každá světová strana nabízí své a při použití vhodných materiálů se vám bude dobře relaxovat v každé z nich:
- severní strana – takto orientované zahrady jsou stinné a chladné. Hodí se spíše pro ateliér a pro pěstování stínomilných rostlin. Použijete-li ale termoizolační sklo a speciální tepelnou izolaci stěn a podlahy, může být i taková zahrada místem k odpočinku.
- jižní strana – orientace na jih není úplně nejlepší volbou. Výhodou je sice dostatek světla a tepla po celý rok, přes léto je ale potřeba zahradu větrat a stínit, jinak se v ní člověk a rostliny uvaří. Pokud vám nic jiného nezbývá, vyplatí se použít speciální reflexní skla a vhodnou stínící techniku.
- východní strana – ideální v případě, pokud chcete zimní zahradu využívat i jako pracovnu nebo jako místo pro vychutnání ranní kávy. Východní orientace nabízí příjemné klima a pořídíte-li si speciální skla, teplo se zde udrží až do odpoledne.
- západní strana – vhodná pro ty, kdo si naopak chtějí posedět při západu slunce. Takto umístěná zahrada poskytuje příjemné klima i za chladnějších dnů.
Důležitou roli hraje i dobře zvolený typ zahrady. V zásadě vybíráme mezi:
- zahradou oddělenou od zbytku domu
- zahradou s plynulým přechodem do domu
Mezi výhody zahrady prvního typu patří udržování vlhkosti a mikroklimatu pro rostliny, druhý typ potom poskytuje ustálené pokojové teploty. V případě přehřívání zahrady se odsud ale horko dostává dál do obytného prostoru.
Vytvořit si zimní zahradu mohou i majitelé bytů. Ti jsou sice dost limitovaní orientací a typem zahrady, ale i jim vznikne zasklením balkonu izolovaný prostor, kde mohou odpočívat.
V bytech se většinou používají skleněné výplně v kovových kolejnicích, kterými lze pohybovat horizontálně, případně se dají i vyklopit.
Hliník, dřevo, plast
Konstrukce budoucí zimní zahrady se dá vyrobit z různých materiálů, které mají svá pro a proti:
- dřevo – cenově dostupné, vytváří útulnou atmosféru zahrady, tepelně izoluje, na druhou stranu velmi trpí změnami počasí, je proto potřeba ho chránit před vlhkostí a UV zářením
- hliník – dlouho vydrží, je pevný a není náročný na údržbu
- plast – nejlevnější, nosné vlastnosti jsou ale nedostatečné, po pár letech užívání navíc ztrácí výrazně na kráse
Často se používá kombinace hliníku a dřeva, levnější varianta potom spočívá ve spojení střecha a přední nohy konstrukce z hliníku, zbylé boční potom z plastu.
Nábytek vybírejte pečlivě
Plánujete-li využívat zahradu i jako relaxační místnost, čeká vás výběr nábytku. I zde platí, že ne každý materiál je vhodný:
- ratanový nábytek – navozuje dojem přírody, musíte ho ale udržovat a rovněž špatně snáší vlhkost, pokud na něm ale trváte, lze dnes sehnat ratan umělý, vypadá jako pravý, je levnější a téměř bezúdržbový
- látkový, čalouněný nábytek – je pohodlný, není však nejlevnější a špatně se čistí, do zimních zahrad s vysokou vlhkostí naprosto nevhodný
- plastový nábytek – je levný, bezúdržbový, nevypadá ale hezky mezi rostlinami
- dřevěný nábytek – stejně jako ratan vytváří útulnou atmosféru, je ale dražší a je potřeba ho pravidelně udržovat
Pořídit si zimní zahradu zní určitě lákavě, myslete ale na to, že vás to bude stát čas a nemalé peníze. Počítat musíte s návštěvou stavebního úřadu, kde se raději poptejte na stavební povolení. V případě zimních zahrad to má totiž každý úřad jinak. Minimálně ohlášení vás ale pravděpodobně nemine. Mějte s sebou rovnou i statický posudek kvůli zatížení střechy. Ta musí být schopna unést určité množství sněhu na metr čtvereční podle sněhové mapy v dané oblasti.
Máte-li v úmyslu svěřit stavbu odborníkům, počítejte s tím, že řešení na míru v těchto případech začínají na částce 100 tisíc, která dále nabobtná v závislosti na velikosti zahrady, systému větrání a vytápění a dalších elementech. Jistě se ale bude jednat o kvalitní, trvanlivou a uživatelsky přívětivou variantu.
Na trhu dnes totiž seženete i skládací zimní zahrady, jejichž cena začíná na 35 000 Kč, ty větší potom stojí i 100 000 Kč. Tato řešení jsou sice levná, je ale nutné dodržet pokyny výrobce při jejich montáži. Otázkou pak zůstává, jaká je jejich kvalita a výdrž.